bebeklerde vitamin destegi

Bebeğiniz İçin Vitamin Desteğinin Önemi

Bebeğiniz İçin Vitamin Desteğinin Önemi

Sağlıklı büyüme ve gelişme için çocuğunuza ne gerekli? Tabii ki, dengeli bir beslenme sonucunda alacağı vitamin ve mineraller. Ancak, onun gerekli miktarda vitamin alıp almadığı konusunda şüpheleriniz mi var? Bu endişeyi taşıyan anneler için vitamin içeren şurup ve haplar devreye giriyor.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Toros Sağlam konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Sağlıklı büyüme ve gelişme için çocuğunuza ne gerekli? Tabii ki, dengeli bir beslenme ve bunun sonucunda alacağı vitamin ve mineraller. Ancak, onun gerekli miktarda vitamin alıp almadığı konusunda şüpheleriniz mi var? Bu endişeyi taşıyan anneler için vitamin içeren şurup ve haplar devreye giriyor.

Beslenme yetersizliği sonucu büyüme ve gelişmenin gerilemesi, iştahsızlık, diş ve kemik gelişimi açısından vitamin ve mineraller büyük önem taşıyor.
6 aylık bebek beslenmesi makalemizi inceleyebilirsiniz. Makaleye kolay ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın.

Vitamin Desteğine Başlamak İçin En Uygun Zaman

6 aylıktan küçük emzirme dönemindeki bebekler, D vitamini dışındaki her türlü ihtiyacını anne sütünden karşılayabiliyor. Daha sonraki dönemde dengeli beslenme ile bu ihtiyacın karşılanamaması durumunda, çocuğa hekim önerisi doğrultusunda vitamin ve mineral desteği gerekiyor.

Özellikle ergenlik döneminde büyümesi hızlanan, erişkinlerden daha fazla enerjiye ihtiyacı olan çocuğun, bu haplardan alması gerekiyor.

Bebeğiniz İçin Vitamin Desteğinin ÖnemiVitamin Desteğinin Bebeğinize Faydaları Nelerdir?

Bu vitamin haplarında genellikle A, B, C ve D vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum gibi mineraller de bulunuyor. Uzmanlar, düzenli beslenen bir çocuğun 5 yaşına gelene kadar sadece D vitamini, beslenme problemi olan çocukların ise multivitamin preparatlarını kullanmasını öneriyor.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık büyümenin hızlı ve beslenme problemlerinin yoğun olduğu çocukluk döneminde önemli bir sorun.

Eksiklik erken tanınıp yerine konulmazsa öğrenme yeteneğinde azalma ve okul performansında düşmeye neden olabiliyor.

Çocukluk döneminde vitaminler ile demir ve kalsiyum gibi minerallerin fiziksel ve zihinsel sağlık açısından önemi büyük.

Bebeğiniz için en faydalı ek besinler makalemizi incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.bebek.com/bebekler-icin-en-faydali-ek-besinler/

Bebeğiniz İçin Vitamin Desteğinin Önemi
Vitamin Seçerken Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz?

Bebeklere ve çocuklara yönelik multivitaminleri, doktorunuza danışarak seçmelisiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:

  • A, B6, B12, C, D ve E vitaminleri, folik asit, demir, iyot, kalsiyum, beta – karoten, fosfor ve magnezyum içeren multivitaminleri tercih edin.
  • Belirtilenden daha fazla vitamin hapı vermeyin. Özellikle A, D, E ve K gibi yağda eriyen ve fazlası vücutta depolanan vitaminler için bu durum daha büyük önem kazanıyor.
  • Seçim yaparken hapların doğal ya da sensetik olup olmadığını kontrol edin.

Bebeğiniz İçin Vitamin Desteğinin ÖnemiVitamin Destekleri Güvenli mi?

Günde 1 taneden fazla alınmadığı takdirde, vitaminlerin herhangi bir zararı yok. Ancak, fazlasının zararlı olduğunu unutmayın.

Özellikle vücutta depo edilebilen vitaminlerin (A,D,E,K) fazlasının, sağlık açısından yarar değil, zarar getirdiğini bilmelisiniz.
Ayrıca, lezzetli ve şekere benzeyen bu hapları, çocuklardan uzak tutmak için, onların erişemeyeceği yerlere koymayı sakın unutmayın!
Vitamin ve Mineral Rehberi
A vitamini Göz ve cilt sağlığında etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
C vitamini Kemikler ve dişler için gereklidir. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
D vitamini Kalsiyum ve fosforun emilimini sağlar. Kemik gelişimi için önemlidir.
Kalsiyum Sağlıklı kemik ve diş gelişimine yardımcı olur. Kas ve sinir sistemini güçlendirir.
Demir Kanda oksijen taşınmasını sağlar. Kansızlığı (anemi) önler.
Magnezyum Hücre yenilenmesi ve sağlıklı kemikler için gereklidir.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın