36. Hafta Gebelik

36. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. 🙂 Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

36 Haftalık Bebekte Görülen Değişiklikler – 36. Hafta Hamilelik

36 haftalık bebeğinizin ağırlığı 2800 gramı bulabilir ve boyu yaklaşık 47 cm!

Bebeğiniz ultrasonda net olarak gözükür.

  • Bebeğiniz bu haftada doğarsa, normal hayatına devam edecek kadar gelişmiştir.
  • Eli, ayağı ve yanakları dolgunlaşmıştır.
  • Bebeğinizin kafatası yumuşacık, bunun nedeni bebeğin doğum kanalından kolayca çıkmasını sağlamaktır.

Anneye Sağlık Önerileri – 36. Hafta Hamilelik

Meme başı çatlakları, annelerin emzirirken karşılaştıkları, rahatsız edici bir durumdur. Doğum öncesi kullanacağınız uygun merhemler ve losyonlar, meme başı çatlaklarının azalmasını ve daha az rahatsızlık vermesini sağlar.

36.hafta gebelik dönemlerinde rahminiz büyüdükçe, bel ağrılarınız da artacaktır. Omurgadaki şekil değişikliği sebebiyle, ufak sinir baskıları ve adale ağrıları meydana gelebilir. Eğer tek taraflı rahatsız edici ağrınız varsa doktorunuza danışmalısınız. Bazen, idrar yolları taşları görülebilir ve tek böbrekte genişleme olabilir.

36. hafta gebelikte sık sık başınız ağrıyorsa, mutlaka tansiyonunuzu ölçtürün. Büyük 140, küçük 90 ve üzeri ise biraz dinlenin ve tekrar baktırın. Hala yüksek seyrediyorsa doktorunuza haber verin veya yakındaki bir hastaneye başvurun.

Hamilelikte Beslenme Önerileri – 36. Hafta Hamilelik

Hamilelik döneminde kişilerin besinlere karşı farklı intoleransları çıkabilir. Normalde rahatsız etmeyen bir yiyecek kişiyi gebeliğinin herhangi bir döneminde rahatsız ediyorsa, o besinden bir süre uzak durmak yerine muadilini kullanmak daha doğru olacaktır.

Hamilelikte Vajinal Kanama- 36. Hafta Hamilelik

Vajinal kanamalar 36. hafta gebelik döneminde önemlidir. Özellikle plasentanın rahim kanalına yakın yerleşimi ile plasenta previa kanaması olabilir. Kanama kırmızı ve yoğundur. Bu durumda hemen hastaneye gitmelisiniz. Diğer bir kanama sebebi ise plasentanın yerinden erken ayrılmasıdır. Dekolman adı verilen bu durumda, kan koyu renkte ve şiddetli karın ağrısı ile birlikte görülmektedir. Bu durumda da hemen hastaneye gitmelisiniz. Her iki durum da son 3 ayda yaşanabilecek en önemli acil olaylardandır.

Doğum Yönteminize Karar Verdiniz mi?- 36. Hafta Hamilelik

36. hafta gebelikte doktorunuzla sıklıkla görüştüğünüz konulardan biri doğum yöntemi. 36.hafta gebelikte yani son haftalarda artık annenin hangi yöntemle doğum yapmak istediğine karar vermesi ve tabi ki bebeğin de bu doğum pozisyonuna uygun olması gerekmektedir. Doktorunuz 36 haftalık bebeğinizin pozisyonunu ve sizin çatı ölçülerinize bakarak, doğum yapmanız gereken yöntemi söyleyecektir.

36. Hafta GebelikAnneye Alışveriş Önerileri – 36. Hafta Hamilelik

36. haftada hala ihtiyaçlarınızı almadınız mı? Bir kontrol edin bakalım bebeğinize dair eksikleriniz var mı?
Tüm emzirme ihtiyaçlarınız hazır mı? Bebek bezinize karar verip aldınız mı?
Bunun yanında, alt değiştirme örtüsü, yedek bebek kıyafetleri, bebek fırçası, bebek reflü yastığı gibi eksikleriniz de olabilir. Bebeğiniz hazır, artık siz de doğuma hazır olmalısınız. 🙂

Bebeğinizden Not:

Anneciğim, 36. haftamızdan merhaba!
Burada öyle huzurluyum ki, benim canım annem bizim için her şeyin en iyisini düşünüyor ve yapıyor. Ben büyüdükçe gerilen yerlerine doktorun önerdiği kremleri sürüyor. Artık tanışmamıza çok az kaldı, annemin kucağında şimdiki gibi huzurlu olacağıma eminim. 36. Haftamızda en çok aileme kavuşacağım günü hayal etmeyi sevdim. Sevgili ailem, peki ya siz en çok neyi sevdiniz?

gebelikte-35-hafta

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı