sut-saklama

Çalışan Anneler İçin Emzirme Rehberi

Annelerin bebekleri ile özel bir iletişim kurduğu emzirme süreci bebeğin beyin gelişimini de destekliyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilda Çerçi Özkan, yapılan çalışmaların ayrıca emzirmenin obezite, diyabet gibi hastalık risklerini de azalttığını gösterdiğinin altını çiziyor.

Emzirmenin Bebek İçin Faydaları Nelerdir?

Emzirme, anne ile bebeğin baş başa kalabildiği, gözleri ile konuşabildiği çok özel bir süreçtir. Bebek ile en yakın temas, emzirme ile sağlanabilmektedir. Mükemmel ve eşsiz bir besin içeriğine sahip olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin mikrobik hastalıklardan korunmasında önemli rol oynar.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, emzirmenin bebeğin beyin gelişimini desteklediğini; obezite, diyabet gibi hastalık risklerini de azalttığını göstermektedir.

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

Emziren annelerde doğum sonrası kanamalar daha az olmakta; meme ve yumurtalık kanseri, kemik erimesi gibi hastalıklar da daha az oranda görülmektedir.

Başarılı bir emzirme süreci için doğru bir başlangıç yapılması çok önemlidir. Bebeğini besleyebilme iç güdüsü, bazen annelerde yoğun bir kaygıyı da beraberinde getirir. Bu dönemde anneye güven telkin etmek, olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmak ve destek olmak çok önemlidir.

Emzirme döneminde anneler birebir desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple bizde sizi düşündük ve size yol gösterecek bir emzirme rehberi hazırladık.

https://www.bebek.com/anneler-icin-emzirme-rehberi/

Başarılı Bir Emzirme İçin Önerileriniz Nelerdir?

 • Anneler, kendilerini psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı, emzirmenin bir sabır işi olduğunu bilmelidir.
 • Sütün gelmesini beklemeden bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içerisinde emzirmeye başlanmalıdır. Bu sürede bebeğe kesinlikle şekerli su verilmemelidir.
 • Doğumdan itibaren her ağlama ya da süt isteme durumunda, saat sınırlaması olmaksızın bebekler emzirilmelidir. İlk haftalarda 3 saatten fazla uyuyan bebekler, uyandırılarak da olsa, emzirilmelidir.
 • Bebeğin memeye doğru şekilde yerleştiğinden emin olmalıdır. Bunun için bebek ağzını tam olarak açmalı ve meme ucu çevresindeki kahverenkli bölgeyi tamamen ağzına almalıdır. Bebeğin çenesi memeye gömük, alt dudak hafif dışa kıvrılmış pozisyonda olmalıdır.
 • Emzirmeden önce veya sonra bebeğe mama, şekerli su ve diğer besinleri vermekten kaçınılmalıdır.
 • Emzirme döneminde bebeğe biberon verilmemeli ve hatta ilk haftalarda emme şaşkınlığını önlemek için emzik bile kullanılmamalıdır.
 • Gebelikte olduğu gibi anneler kendilerine özen göstermeli, dengeli
 • beslenmeli, günde 2-3 litre sıvı tüketmelidir. Anneler, ayrıca yeterince dinlenmeli, moralini yüksek tutmak için eşinden ve çevresinden yarım almalıdır.Emziren annelere işe başlarken tavsiyeleriniz nelerdir?
 • İyi emen bir makine edinilmelidir.
 • Eğer annenin sütü çoksa, işe başlamadan önce günde en az bir kez süt sağılarak, ufak bir depo oluşturmalıdır.
 • İşyerinde süt sağmak için uygun bir ortam sağlamalıdır. Bu konu için gerekli izinler alınmalıdır.
 • 3-4 saatte bir sağılan süt, buzdolabında saklamalı; eve götürülürken, buz kalıpları arasında özel soğutuculu bir çantada taşınmalıdır.
 • Elde edilen sütler, saklama poşetleri içinde buzdolabında 24 saat, iki kapılı buzdolabının buzluğunda 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir. Süt saklama poşeti içinde bulunan sütler, bebeğe verilmeden önce ılık su dolu bir kap içerisinde ısıtılabilir.
 • Isıtılan süt; kaşıkla, bu amaçla üretilen küçük plastik kadehlerle bebeğe verilmelidir. Bebek sütü bu şekilde almıyorsa, biberon da kullanılabilir.
 • Yakınlık hissi için anneler, bebeğin resmi veya ona ait bir giysisini işyerine götürülebilir.
 •  Anneler, evden çıkarken ve işten döner dönmez bebeğini emzirmelidir.

Göğüs pompaları kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız.

Emzirme döneminde nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Post navigation

Bir yanıt yazın

36. Hafta Gebelik

Bebek Odası Dekorasyonu

Epiduralli Normal Doğum Nasıl Olur?