kardesler-arasi-oyun

Kardeşler Arası Oyun

Kardeşler Arası Oyun konuşacağız! Kardeşi olanlar bilir ki, kardeşler arasındaki oyun her yaşta çok cazip ve ilgi çekicidir. Yetişkinler olarak, halen kardeşlerimizle doyasıya oynadığımız o eğlenceli oyunları hatırlarız. Hatta o günlere dönmek için birçok şeyden vazgeçmeyi dahi göze alırız değil mi?

Tıpkı siz çocukken çevrenizde hep gördüğünüz ya da kardeşinizle kurduğunuz o tatlı bağ gibi bir bağı oyun yoluyla kendi çocuklarınız arasında da kurmanız mümkün desek ne dersiniz? Bu yazımızda kardeşler arası oyunun önemi ve nasıl destekleyeceğinize dair önerilerden bahsedeceğiz.

Kardeşler Arası Oyunun Önemi

Bebeklikten itibaren, en yakın ve yoğun ilişki kurulan kişilerin başında “kardeş” gelir.

İlişkinin yoğunluğu da haliyle kardeşler arasındaki iletişimin bebekler/çocuklar üzerinde gelişimsel olarak önemli etkileri olmasına yol açar. Nasıl bebekler ve çocuklar oyun yoluyla çevrelerini keşfediyorsa, kardeşler arası oyun yoluyla keşif hız kazanır, gelişim desteklenir ve bağ kuvvetlenir.

İşte kardeşler arası oyunun önemine dair bazı örnekler:

 • Oyun yoluyla kardeşler arasındaki samimiyet gelişir.
 • Özgüven duygusu gelişir.
 • Güvenli öğrenme desteklenir.
 • Rol model olma fırsatı oluşur.
 • Sosyal beceriler desteklenir.
 • Empati becerileri artar.
 • Kabul edilme hissi yaşanır.
 • Takım oyuncusu olma becerisi kazanılır.
 • Bağ ve ilişki kurma becerisi kazanılır.

Kardeşler arasında çıkan minik tartışmalar ve kıskançlıklar zaman zaman yaşanan bir durumdur. Burada önemli olan, kardeşler arasındaki ilişkinin sağlıklı bir temele dayanmasıdır. Kardeşler arasında hafif sürtüşmeler elbette olacaktır, ancak düşmanca bir tavrın engellenmesi için bebeveynlere bu noktada sorumluluklar düşmektedir.

Bebeveynlerin, bebeklerinin ve çocuklarının arasındaki ilişkinin pozitif bir temele dayanması için dikkat etmesi gereken noktalar:

Kardeşler birbirlerinin davranışlarını görebilir ve birbirlerinden öğrenebilirler. Bebeveynler çocukları arasında kesinlikle ayrım yapmamalı, her çocuğuna hem birebir vakit ayırmalı ve hem de hep beraber kaliteli vakit geçirmek için zaman ayırmalıdır. Büyük kardeş, küçük için hayat boyu öğretmen ve çok önemli bir rol modeldir.

Bebeveynler, olumlu davranışlar ve kardeşler arası olumlu ilişkinin desteklenmesi için oyun sürecinde aktif rol almalıdır. İlk olarak, bebeveyn çocuklarına rol model olmalıdır ki, büyük kardeş de rol model olmayı öğrensin. Sonuç olarak, kardeşler arasındaki ilişkinin ve oyunun tüm aile bireyleri üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu etkileri pozitife dönüştürme konusunda ise dikkat edilmesi gerekenler yukarıda bahsedilmiştir.

Kardeşler Arası Oynanacak Oyun Önerileri

Kardeşler arasındaki oyun, çocukların yaş grubu ve becerilerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat, kardeşler için oynayacak sınırsız seçenek bulmak mümkündür. Gerek ev içinde gerek açık havada gerekse malzemesiz bir şekilde birçok oyun oynamak mümkün. Çünkü en iyi oyun arkadaşı yanında, yani kardeşi 😊

 • Hazine Avı – Bir oyuncağın parçası veya mutfaktan bir eşyayı bir çocuğunuz sakladıktan sonra diğer çocuğunuz onu bulmaya çalışabilir. Ev içinde oynanacak çok keyifli oyunlardan bir tanesi!
 • Balon Yakalama – Rengarenk balonlarla oynayan kardeşler, en uzağa fırlatma, hiç yere düşürmeme, en yukarı atma gibi oyunlarla evde keyifli vakit geçirebilirler.
 • Dans Partisi – Müzikli ve danslı oyunlar en sevilenlerden! Müzik açıp çocuklarınızın müzik durunca en iyi donma, en komik dans edeni seçme, en yaratıcı dans hareketini yapanı bulma vs. gibi çeşitli oyunlarla eğlenmelerine destek olabilirsiniz.
 • Hikaye Uydurma – Kitaplıktan seçilen rastgele bir kitabın fotoğrafına bakarken bir hikaye başlatılır. Kardeşlerin eklemeleriyle hikaye ilginç bir hal almaya başlarken oyunu daha eğlenceli kılabilirsiniz.

 

Çocuklarınızın birlikte oynayabileceği oyuncak önerilerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. 

Ailecek oyun oynamanın zevkini yaşayacağınız keyifli günler dileriz.

Siz de en favori “kardeşler arası oyun” önerilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz <3

#oyunbagkurar

Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı Gülen Şahin Öztürk

Uzman Gülen Şahin Öztürk

ebebek’in Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı

Post navigation

Bir yanıt yazın