Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir mi?

Grip, özellikle kış aylarında insanların sağlığını olumsuz etkileyen bir salgın hastalık. Fakat yine de günlük hayatta grip gibi bir hastalığı çok da ciddiye almayız. Bizim için çok tehlikeli bir hastalık olmadığını düşünürüz. Bunun nedeni de aşağı yukarı her insanın ortalama dört günde atlatabildiği bir hastalık olması. Artık bu hastalığa karşı bağışıklık kazandık ve bir kaç günlük zaman zarfında atlatabiliyoruz.

Peki hamilelikte bu hastalığa yakalanırsak ne olur? Özellikle bağışıklık sistemimizin zayıf olduğu ve hastalıklara yakalanma riskinin fazla olduğu bu dönemde gribe yakalanmamız ne gibi sonuçlar doğurur? Tabii ki en büyük korkumuz  gribe yakalanırsak hastalık bebeğe de geçer mi? Soğuk algınlığı, grip, öksürme çocuğa ne gibi zararlar verebilir?

Öncelikle hamilelik sürecinde bağışıklık sistemimizin zayıf olması bizi risk grubuna sokar. Hem hastalığa yakalanma riskimiz fazla hem de iyileşme sürecine daha geç giriyoruz. Bu yüzden gribe yakalanmamak için normalden fazla özen göstermemiz gerekebilir.

Hamileliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme riski fazladır. Bununla birlikte hamileliğin herhangi bir döneminde geçirilen hastalık doğal olarak olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu olumsuz etkiler çocuğun direkt olarak etkilenmesinden ziyade dolaylı olarak etkilenmesini sağlayacaktır.

Bununla birlikte şiddetli, kuru öksürüğün karın bölgesinde yarattığı baskının anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı olmaz çünkü rahim içindeki suyun koruyucu özelliği yastık özelliği göstererek bebeği korur.

Ancak siz yine de sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için düzenli grip aşınızı yaptırın.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.