Hamilelikte antibiyotik kullanımı

Hamilelik, anne adaylarının hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığı için ekstra özen göstermeleri gereken bir dönem. Ancak, kendinizi ne kadar korumaya çalışsanız, sağlıklı beslenseniz de vücudunuza giren mikroplar çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, diş tedavileri, sinüzit, apse, ishal gibi durumlara yol açan mikropların üremesinin ve çoğalmasının engellenmesi için normal şartlar altında antibiyotik kullanımına başvurulur. Hamilelik sırasında ise antibiyotik kullanımının sakıncaları olabilir. Geçmişte yapılan testler ve edinilen tecrübeler uzmanların hamile bayanlara antibiyotik önermesini sınırlamış durumda.
Hamilelik sırasında anne ve bebeğin sağlığına zarar verebilecek ilaç kategorilerinin en başında antibiyotikler ve anti depresanlar yer alıyor. Antibiyotikler ise kendi içinde kategorilere ayrılıyor ve hamilelik sırasında kullanılmasında sakınca olmayan antibiyotikler mevcut. Ancak bu kutunun üzerinde yazana bakarak karar verebileceğiniz anlamına gelmiyor. Hangi antibiyotiğin kullanılabileceği, ya da antibiyotik kullanılıp kullanılamayacağı hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuza ve hamileliğinizle ilgili size özel pek çok farklı detaya bağlı. Kullanacağınız dozaj da aynı bilgilere göre değişiklik gösterebiliyor. Herhangi bir rahatsızlığınızda antibiyotik kullanımınızın koşullarına rahatsızlığınızla ilgili uzman doktor ile beraber kadın doğum uzmanınızın birlikte karar vermesi gerekiyor. Özellikle antibiyotik kullanmadan geçmeyecek hastalıklarda dikkatli davranmanız gerekiyor. Hamileliğinize zarar verir düşüncesiyle kullanmaktan kaçındığınız ilaç, onu kullanmadığınız için size zarar verebilir.
Antibiyotik konusundaki bu sıkı tedbirlerin kaynağı Bazı antibiyotiklerin mikropları yok ederken vücutta bir takım enzimlerin salgılanmasını durdurduğunun ortaya çıkması. Bununla birlikte doktorlar, gebelere antibiyotik tedavisi uygularken oldukça dikkatli düşünmeye başlamışlardır. Gebelikte son evre içerisinde özellikle idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkmış ise; antibiyotik kullanımı minimum derecede tutulmalı ve gebelikte düşük ve erken doğum riski tamamen ortadan kaldırılmalıdır.
Hamilelik sırasında kullanılmasında sakınca bulunmayan antibiyotikler ise şu şekilde: Penisilinler, Sefalosporinler, Klindamisin, Makrolidler (Eritromisin, azitromisin), Nitrofurantoin, Metranidazol. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şu: Bu antibyotik gruplarıyla ilgili bilgi toplayarak konuyla ilgili bilgilenebilirsiniz ancak kendi kendinize verdiğiniz hiçbir karar bir uzmanın, hatta başta belirttiğimiz gibi biri rahatsızlığınızla, diğeri kadın doğumla ilgili olmak üzere iki uzmanın vereceği kararın yerine geçmeyecektir. Hamileliğiniz sırasında herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın, kullanacağınız ilaç antibiyotik ise doktorunuza danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı