Hamilelikte Ağız Kokusu

Ağız kokusuna genellikle ağızda yerleşmiş bakteriler neden olur. Ağız içinde temizlenemeyen bölgelerde çoğalan bakteriler, sülfür gazı üretir.
Hamile kalmak isteyen ve hamile olan kişilerin özellikle ağız diş sağlıklarına gebeliğin ilk 3 aylık döneminde daha da dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü bu dönemde bebeğin organ gelişimi olduğundan diş taşı temizliği istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.  Hamilelik döneminde özellikle hormon seviyelerinde değişim olduğundan diş ve diş etlerinde hassasiyet artmaktadır. Hamilelik döneminde yenilen yiyecekler özellikle gece atıştırmaları ve aşerme durumlarının giderilmesi için vakitsiz yemek yenmesi dişlerin fırçalanmaması ve sürekli yiyecek tüketimi sonucunda ağızda kokusunun sebepleridir. Bu durumun en aza indirgenmesi için karbonatla gargara yapılarak ağız kokusunun oluşumu engellenebilmektedir. gebelikte görülen bebeklerine zarar gelebileceği endişesiyle diş uygulamalarından kaçınırlar ama bu problemin daha çok büyümesine sebep olup ileride daha büyük işlemlere maruz kalmaya sebep olabilmektedir
Ağız kokusu iltihap değildir. Fakat iltihap, ağız kokusunun sebebidir. Ağız kokusu, dil üzerindeki artmış bakteri faaliyetleridir. Psikolojik ağız kokusunun da iltihapla ilgisi yoktur. Fakat diğer ağız kokularının sebepleri iltihap olabilirler. Örneğin akciğerde devam eden bir iltihap ağız kokusunun nedenlerindendir. Grip veya üst solunum yolu infeksiyonu bir iltihaptır ve ağızda koku yapar. Farenjit boğaz iltihabıdır, tonsillit bademcik iltihabıdır, larenjit soluk borusu iltihabıdır ve bütün bunlar ağız kokusunun nedenleridir. Fakat ağız kokusu bir iltihap değildir.
Hamilelik döneminde ağız kokusuna iyi gelen yöntemlerinden biri de yarı ılık yarı hidrojen peroksit karışımı ile ağzınızı çalkalamanız yeterli olacaktır.
Sakız çiğnemenin dil sırtında yıkama etkisi oluşturduğunu ve bakteri çoğalmasını kısmen engellediğini dile getirerek, çinko içeren gargaraların da ağız kokusu tedavisinde faydalı olduğunu biliyoruz. Çinko içeren gargaralar daha fazla uçucu sülfür bileşikleri bağlar ve bu yüzden ağız kokusu tedavisinde faydalıdır. Uçucu sülfür bileşiklerini bloke eden diğer bir madde sodyum bikarbonatlı diş macundur.
Zirkonyum uygulamalarınında ağızda koku yapacağı endişesi olur, fakat Metal içerikli olmadığından herhangi bir tat değişikliği yaratmaz kokuya da sebep olmaz.
Hamilelik döneminde kesinlikle kadınlara implant tedavisi uygulaması yapılamaz. Bunların başlıca nedenleri implant tedavisi bilindiği üzere cerrahi bir işlem olmaktadır buna göre hamile kadın anestezi altında bazı ilaçları kullanarak bu işlemi kaldıramayabilir. Aynı zamanda operasyon sonrasında da hastanın ilaç kullanımı gerekli olmaktadır ve ya mutlaka röntgen istenmektedir. Bunlar anne karnında bulunan bebeğe ve anneye de zarar vermektedir.
Sağlıklı bir gebelik süreci yaşamak için çinko şart. Yapılan bir araştırma, bebeğin gelişmesinde önem taşıyan çinko yetersizliğinin anne adaylarının yüzde 70’inde mevcut olduğunu gösteriyor. Çinko içeren besinlerin hamilelik döneminde bol tüketilmesi önemlidir. Aynı zamanda doğumun zamanlamasında ve düzenli gelişmesinde etkili olan çinko doğumu kolaylaştırarak, olası yırtılmaları azaltıyor.
Gebelik döneminde düşünülenlerden biride, diş fırçalama ile ilgilidir. Gebelik hormonlarının etkisi ile diş etlerinin daha çabuk ve kolay kanadığı doğru.  Fakat bu durum anne adaylarını diş fırçalamadan alıkoymamalı. Aksine bu dönemde diş sağlığına daha fazla dikkat etmeliler. Günde en az 2 kez ve 2 dakika boyunca dişler fırçalanmalı.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.