Hamilelik ve Sonrasında Lazer Epilasyon Yapılması Doğru Mudur?

Hamilelikte anne adayının vücudunda birçok değişiklik yaşanmaktadır. Hamile kişinin vücudu normal bir insan vücuduna göre fizyolojik olarak farklılıklar gösterir. Çünkü hamilelik dönemi boyunca anne adayının vücudu bebeğin gelişimini desteklemek için uygun ortam hazırlar. Yani tüm işleyiş, bebeğin sağlığı için uygun ortamı oluşturmaya yardımcı olmaktır.

Hamilelik sürecinde anne adaylarını rahatsız eden değişikliklerden biri ; tüy ve kıllarda meydana gelen artıştır. Bu durum hamilelik sırasında kadınların hormonlarında meydana gelen değişimden kaynaklanmaktadır.  Bu değişim, vücuttaki tüyler ile beraber saçlardaki kıl yoğunluğunu ve kıl kalınlığını da etkilemektedir. Anne adayının hamilelik döneminde saç tipi bile değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bu durum yüzünden endişe duyulmamalıdır. Çünkü hamilelik dönemine özgü ve geçici bir haldir. Doğumdan bir süre sonra hormonlar eski düzenine döndüğü için vücutta normal haline kavuşacak ve tüyler kendiliğinden dökülecektir.

Hamilelikte tüylenme durumundan çok rahatsızlık duyan anne adayları bu dönemde lazer epilasyon yaptırmayı düşünebilmektedir. Ancak uzmanlar bu dönemde lazer uygulamalarını sakıncalı olabileceğinden dolayı tavsiye etmemektedir. Çünkü hamilelikte lazer ile ilgili bir araştırma hamileliğin oldukça hassasiyet gösterilmesi gereken bir süreç olmasından dolayı bu zamana kadar yapılmamıştır. Hamilelikte lazer uygulaması, hamileliğin ilk 3 ayında önerilmemektedir. Daha sonraki aylarda ise lazer sırasında bebeğin hareketlenmesi ve hafif ağrının anneyi rahatsız etmesi gibi durumlar oluşabileceği için uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Eğer lazer epilasyon süreci içinde hamile kalındıysa, lazer epilasyonun doğum sonrasına ertelenmesi gerekmektedir. Lohusalık döneminde hormonlar normale döneceğinden, hamilelik döneminde oluşan tüylerin büyük bir kısmı kendiliğinden dökülecektir. Bu nedenle lazer epilasyon tedavisinin doğum sonrasına kadar ertelenmesi anne için en doğru olandır.

Lazer epilasyon sırasında kullanılan ışınlarının doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Işın, sadece işlemin yapıldığı yüzeye etki etmektedir. Anne karnındaki bebeğe ulaşması ya da zarar vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak yine de kadının fiziksel açıdan en hassas olduğu dönem olan hamilelikte lazer yaptırmak yerine doğum sonrasını beklemek en doğru olandır.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelikte bakım ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-bakim/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın