Doğum Sonrası Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüyler yüzyıllardır kadınların korkulu rüyası olmuş durumda. Bazı kadınlar düzenli tüy alımını tercih ederken bazıları da epilasyon gibi yöntemlerle istenmeyen tüylerinden tamamen kurtulmanın yollarını arıyor. Anne adayları ise minik bebeklerinin doğumunu beklerken normalin üzerinde tüylenme yaşayabiliyor. Genellikle epilasyon yaptırmayı düşünen kadınlara bu işlemi hamile kalmadan önce gerçekleştirmeleri öneriliyor ya da hamilelik döneminin sona ermesi bekleniyor.

Hamilelik sırasında ya da doğum sonrasında lazer epilasyon yaptırmak isteyen kadınların sayısı hamile olmayan kadınlara göre çok daha fazla. Bunun nedeni ise vücutta değişen hormonların vücuttaki tüylerin sayısını ve kalınlığını artırması, hatta göğüsler ve yüz bölgesinde ekstra tüylenmelere yol açması. Bu dönemde anne adaylarının hayatında zaten pek çok değişiklik oluyor. Vücut şeklinin değişimi, yeni bir canlıyı dünyaya getirmenin sorumluluğu, hormonların değişmesi , hayattaki önceliklerin yeniden belirlenmesi, hatta eski kıyafetlerin artık olmaması gibi bazen kulağa basit gelebilecek ancak kişilerin hayat tarzını ve psikolojik durumunu yenileyen bir çok şeyi bu değişimin parçası olarak sayabiliriz. Tüm bunları yaşarken bir de vücuttaki ekstra tüylenmeler çözülmek istenen başka bir sorun olarak anne adaylarının hayatına giriyor. Yıllar boyu sorun olmuş istenmeyen tüyler daha da artınca bu sorunu tamamen çözme fikri de bu dönemlerde akıllara düşüyor. Lazer epilasyon da bu sırada iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor ancak beraberinde bir çok soruyu da getiriyor: Hamilelik sırasında lazer epilasyon yaptırılmalı mı? Emzirme döneminde bebeğe herhangi bir zararı olur mu? Doğum sonrası lazer epilasyonun riskleri var mı? Doğumdan sonra epilasyon yaptırmak için beklenmesi gereken bir süre var mı, varsa ne kadar?

Öncelikle uzmanların hamilelik sırasında lazer epilasyonu önermediğini hatırlatmakta fayda var. Belirttiğimiz gibi bu yöntemin olumlu ve olumsuz sonuçları henüz net olarak test edilmediği için bir uzmandan kolaylıkla net bir “evet” ya da “hayır” cevabı almak mümkün değil. Buna ek olarak ortaya çıkabilecek acı hissinin anneye ya da bebeğe dolaylı yoldan zarar verebileceğini de belirten uzmanlar mevcut.

Konuyu değerlendirmek adına lazer epilasyonun mekanizmasına göz atalım: Lazer epilasyon koyu renk kıl foliküllerine odaklanarak istenmeyen tüyleri yok ediyor. Uygun dalga boylu lazer ışınları belirli doz, süre ve lazer başlıkları ile tüylü bölgeye uygulanıyor. Tüm bunlar olurken çevre dokuya minimal ve geçici da olsa belli bir etkisi olabiliyor.

Doğum sonrası lazer epilasyon ise daha güvenli bulunuyor. Özellikle emziren annelerin aklını kurcalayan doğum sonrası lazer epilasyonun bebeğe herhangi bir zararı bu zamana kadar tespit edilmedi. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta olan lohusalık döneminde ve sonrasında lazer epilasyon yapılmasında bir sakınca bulunmuyor. Dolayısıyla yeni bebek sahibi olmuş annelerin lazer epilasyon yaptırmasında bir sakınca bulunmuyor.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın