Emzirme Döneminde Gaz Yapan Besinler

Emzirme Döneminde Gaz Yapan Besinler

Sevgili anneler, doğum sonrası dönemde bebeğiniz için en ideal besinin anne sütü olduğunu biliyorsunuz ve bebeğinizi bu mucize ile beslemeye gayret ediyorsunuz.

Emzirme döneminde beslenme çok önemlidir.
Annenin tükettiği her besin sütüne geçerek bebeği doğrudan etkiler.

Bu sebeple emziren anneler yeterli ve dengeli beslenmelidirler. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz hangi besinlerden uzak durmalısınız? Hangi besinler bebeğinizi etkiler?Emzirme döneminde nasıl beslenmeniz gerektiğini emzirme döneminde beslenme önerileri makalemizden öğrenebilirsiniz.

Emzirme döneminde beslenme önerileri: https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Anne Sütünün Tadını Değiştiren, Gaz Yapan Besinler

  • Baharatlar, yağlı ve soslu yiyecekler
  • Yeşil çay
  • Gazlı içecekler
  • Kuru fasuyle, bezelye, bakla, nohut, gibi baklagiller
  • Çay, kola, gazoz gibi kafein oranı yüksek yiyecekler
  • Salam, sosis, cips vb her türlü işlenmiş gıda
  • Karnabahar, lahana, ıspanak, brokoli, kırmızı biber taze fasulye, soğan

Ne Gibi Besinlerden Uzak Durulmalı?

Emziren anne, çok fazla kafein içeren çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçınmalıdır. Kafein annenin sütüne geçerek bebeğini doğrudan etkiler ve bebeğin uyku kalitesini doğrudan etkiler.

Çikolata bebeklerde kusma eğilimini arttırır ve alerji yaparak gaz problemi oluşturur.

İnek sütü de emzirme döneminin ilk 10 günü gaz yapan içecekler arasındadır. Emziren anne doğumdan sonra ilk 10 gün sütü muhallebi şeklinde tüketebilir.

Yine emzirmenin ilk 10 günü çiğ sebze ve meyveler gaz yapabilir ve bebeği olumsuz etkileyebilir. Anneler, sebzeleri sebze yemeklerinin içerisinde meyveleri ise komposto şeklinde tüketebilirler.

Hamilelik sonrası gaz yapan yiyecekler, annenin sütünü de etkiler. Gaz yapan gıdaları sık tüketmek, bebekte kolik, şişkinlik karın ağrısı gibi mide-bağırsak sorunlarına yol açar.

Anne sütünün önemi, tartışılmaz bir gerçektir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korunmasını sağlar, sağlıklı bir şekilde büyümesinde yardımcı olur. Anne sütünün faydaları saymakla bitmez.

Bebeklerde ilk aylarda sık görülen gaz sorunlarının sebebi ise tam olarak bilinmemektedir. Ancak ortaya atılan görüşler, bebeğin bağırsaklarının işlevini tam olarak yerine getirilememesi, gazının çıkarılmaması yahut beslenirken hava yutmasıdır.

Emziren anneler doğum kilolarını vermek isterken acele etmemelidirler. Kısıtlı listelerden kaçınmalıdırlar. Diyet kişiye özeldir.

Doğum sonrası kilo verme makalemizi incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Doğum sonrası kilo verme; https://www.bebek.com/dogum-sonrasi-kilo-verme/

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı