Doğum Sonrasında Yaşanılan Cinsel İsteksizlik

Doğum sonrası ebeveyn ve çiftlerin hayatında tabii ki bazı şeyler değişim göstermektedir. Bebeğin gelmesiyle tarifsiz bir mutluluk yaşayan ebeveynler kimi zaman bebeğin bakımı gibi durumlarla tüm günlerini geçirebilmektedir. Tüm bu koşuşturmaların ve duygu yoğunluklarının yanı sıra değişim gösteren hormonlar annelerde cinsel isteksizlik durumu görülmesi olağan bir durum haline gelir.

Doğum sonrası cinsel isteksizliğe sebep olan nedenler nelerdir?

Doğumdan sonraki dönemde çoğu annede, özellikle emziren annelerde cinsel isteksizliklerin yaşanması söz konusu olabilir. Anne bebeği emzirirken, yüksek seviyede prolaktin adı verilen süt hormonunu salgılar ve bu hormon cinsel arzuları azaltacak etkidedir. Lohusalık dönemi adı verilen dönemde prolaktin seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı olarak, cinsel isteğin oluşmasına neden olan androjen ve de estrojen hormonlarına uygulanan baskı artar ve salgılanması hafifler. Bundan dolayıdır ki annelerde cinsel isteksizlik, cinsellikten soğuma durumları oluşur. Spesifik olarak bebeğini az emziren ya da bebeğini emziremeyen anne adayları depresyona girmektedir. Bu yüzden mutsuz olurlar ve bu dönemde tek düşündükleri konu bebeklerini emzirmek olabilir. Bu dönemde eşlere büyük görev düşmekte, cinsellik konusunda baskı yapmamalı ve annelere destek olmalıdırlar.

Doğum sonrasında oluşan cinsel isteksizlik risk teşkil eder mi?

Bahsettiğimiz gibi doğum sonrasında yaşanan cinsel isteksizlikler normaldir ancak bu durum uzun süre devam etmesi halinde sorun olabilmektedir. Doğum yapmış olan annelerin %90’ına yakınında cinsel ilişkiye karşı bir endişesi söz konusu olur.

Doğum sonrasını izleyen 6 hafta içerisinde çiftlerin cinsel hayatının normale dönmesi beklenir. Annelerin doğum sonrası cinsellikle alakalı bir başka problemi de yine hormonların azalmasından kaynaklı vajinada oluşan kuruluklardır. Böyle durumlarda kayganlaştırıcı jel kullanımı tavsiye edilir.

Doğum sonrasında annede cinsel isteği azaltacak bir başka neden ise kadınların eski formunu özlemesi ve vücutlarından memnuniyetsizlik duymasıdır. Hamilelik döneminde alınan kilolar kadınların psikolojisini bir hayli etkilemektedir.

Lohusalık döneminde annenin iyileşmesine, kendini toparlamasına yardımcı olma konusu cinsel isteksizliği aşma durumu sağlaması açısından önemlidir.

Özetlersek cinsel isteksizlik durumu neredeyse her annenin yaşadığı bir durumdur ve eşlerin bu konuda desteğiyle aşılmayacak bir problem değildir. İsteksizlik uzunca bir süre devam ediyorsa hemen bir uzman doktordan yardım almak en doğru yoldur.

 

Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.