Doğum Kontrol Hapı Rahim Duvarını Kalınlaştırır Mı

Doğum Kontrol Hapı Rahim Duvarını Kalınlaştırır mı?

Doğası gereği her ay kadınların yumurtalıkları döllenme gerçekleşecekmiş gibi kendini hazırlar. Yumurtanın olgunlaşması ve sperm ile birleşmesi için öncelikle östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanma düzeyi artar.

Bu artış kadın rahminin kalınlaşmasına sebep olur. Bu kadının rutin adet döngüsünün bir parçasıdır. Ancak başka faktörler de bazen duvarın kalınlaşmasına sebep olurken doğum kontrol hapı rahim duvarını kalınlaştırır mı sorusu da büyük bir merak konusu olmuştur.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur?

Östrojen ve progesteron hormonları her ay sanki gebelik gerçekleşecekmiş gibi embriyoya büyüyüp gelişeceği güvenli bir ortam hazırlar. Yumurtalıklardan salgılanan östrojen rahim iç zarındaki kılcal damar miktarını arttırarak kalınlaştırmaya başlar.

Progesteronun devreye girmesiyle bu kalınlaşma daha da artar.  Böylece olur da sperm ile yumurta birleşir ve sonucunda oluşan zigot büyüyüp embriyoyu oluşturursa, embriyo bu duvara tutunup büyüyebilir.

Rahim duvarı her ne kadar her ay gebelik gerçekleşecek gibi kalınlaşsa da her seferinde döllenme gerçekleşmeyeceğinden kalınlaşan duvarının dışarı atılması gerekir. İşte rahim duvarının bir miktar kan ile dışarı atılması olayı da regl kanaması yani adet görme dediğimiz olaydır.

Her ay düzenli olarak bu hazırlıkların yapıldığı rahim duvarına tıp dilinde endometrium adı verilir. Adet düzeni bozulduğunda rahim iç zarını oluşturan hücreler normalden fazla büyüyerek rahim duvarı kalınlaşması, diğer bilimsel adıyla endometrial hiperplazi dediğimiz olaya sebep olur.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Tespit Edilir?
rahim-duvari-kalinlasmasi-nasil-tespit-edilir

Rahim duvarı kalınlaşmasını kişinin kendisinin tespit etmesi oldukça zordur. Kendinizde gördüğünüz bazı belirtiler sonrasında ancak bir kadın doğum uzmanıyla görüştüğünüz zaman teşhis konulabilir. Bu rahim duvarı kalınlaşması belirtileri şunlardır:

  • Adet kanamalarında düzensizlik
  • Regl periyotlarının aralarında görülen kanamalar
  • Vajinal bölgede hassasiyet
  • Regl dönemlerinde şiddetli kasılma ve kasık ağrıları
  • Yüz ve vücudun farklı bölgelerinde sivilcelenme
  • İlişki sonrası lekelenme ya da kanama
  • Özellikle adet dönemlerinde fazla terleme

Bu belirtilerden bir ya da birkaçı sizde varsa vakit kaybetmeden bir jinekolog ile görüşmelisiniz. Ayrıca hiçbir belirti olmadan da bu sorun sizde olabilir. Bu sebeple belli aralıklarla her kadının düzenli doktor muayenesi olması gerekir.

Doğum Kontrol Hapı Rahim Duvarını Kalınlaştırır mı?

Rahim duvarı kalınlaşmasının farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler kişinin yaşına, çocuk isteyip istememesine, doğurganlığına ve menopoz döneminde olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Bu noktada kafanızda doğum kontrol hapı rahim duvarını kalınlaştırır mı diye sorular olduğunu biliyoruz.

Rahim duvarı kalınlaşmasında birçok kriter değerlendiriliyor olsa bile sorunun kaynağında hormonların çalışması olduğu için sanılanın aksine doğum kontrol hapları bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Dolayısıyla doğum kontrol hapları rahimde oluşan duvarı kalınlaştırmaz, aksini soruna çözüm olur diyebiliriz.

Doğum kontrol hapları, östrojen ve progesteronu birlikte içeren haplar olduğu için tedavi edici özelliği bulunur. Tek başına östrojen hormonu ilacı alırsanız bu rahatsızlık daha da tetiklenebilir. Bu nedenle hormonların birlikte ve uyum içinde çalışması genelde rahim duvarı kalınlaşması tedavisi için sürece doğum kontrol hapları ile başlanır.

Eğer menopoz öncesi dönem ya da menopoz dönemi içerisindeyseniz hormonlarınız eskisi gibi çalışmadığı için doktorunuz farklı tedavi yöntemleri kullanmayı tercih edebilir. Bazen bu tarz durumlarda cerrahi müdahale ile rahmin ya yumurtalıkların alınması dahi gerekebilir.

Bu bilgiler doğrultusunda rahim kalınlaşmasına genellikle progesteron hormonunun düzensiz çalışmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu sebeple tedavi yöntemi de bu hormonun östrojen hormonuyla birlikte vücuda alınmasından geçer.

Bu iki hormon sadece doğum kontrol haplarında olduğu için özellikle erken yaşlarda tedavisi bu hapların kullanımı ile sağlanır. Bu sebeple doğum kontrol hapları rahim duvarının kalınlaşmasına sebep olmaz.

“Doğum Kontrol Hapları Kullanımı ve Detayları” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Kullanımı ve Detayları: https://www.bebek.com/dogum-kontrol-haplari-kullanimi-ve-detaylari/

Post navigation

Bir yanıt yazın

İltihap Çocuk Olmasına Engel midir?

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Yumurta Dondurmak İsteyen Kadınların Bilmesi Gereken 8 Gerçek