Dijital Yerliler Grubu Ebeveynleri

Dijital Yerli Kavramı

Dijital Yerli kavramını artık bilmeyeniniz yoktur. Evet biz “dijital yerliler” grubunun ebeveynleriyiz. Hal böyle olunca teknoloji ile erken yaşta hatta doğarken tanışan çocuklara, kitapları sevdirmek eskisi kadar kolay değil ama hepimiz de coşkulu bir şekilde çocuklar kitap okusun istiyoruz. Bu kadar çevresel uyarıcı ve  teknolojik alet varken bir çocuğun ilgisini çekebilecek bir kitabı seçmek ne kadar zor değil mi sizce de?

Çocuk Kitabı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çocuk kitabı seçerken ilk dikkat edeceğimiz şey dili olmalı… Çocuklar kitaplar aracılığıyla konuştukları dili okumaya başlıyorlar ve bunun yanlış bilgilere dayanmaması gerekiyor. İmla ve ifade hatası, en önemlisi de yazım yanlışı olmayan kitaplar seçilmeye özen gösterilmeli.
  • Görsellerine dikkat edilmeli: iyi resimlenmiş ama kötü yazılmış kitaplar bizi tuzağa düşürebilir. Çocuklarımıza alacağımız kitapları mutlaka okumalıyız. Sadece kapak ve resimler yanıltıcı olabilir
  • Çocuğun yaşına ve ilgisine hitap edip etmediğini gözetmek önemli. Çocuğu okumaktan soğutacak kitapların etkisini geçirmeye çalışmak daha çok çaba gerektiriyor.
  • Okumak ve çocuklara okuyan ebeveyn modeli olarak görünmek onları da heveslendirir ama orada da dengeyi iyi kurmak gerekir ve kitap, ona ayırdığınız zamana engel oluşturuyor ise tam tersi bir etki yapabilir.
  • Hepimizin hayatı artık “online” ve işimiz de evde… Ev-iş-çocuk üçgenini kurarken ortaklaşa kitap okuma zamanları oluşturmak kitap okuma hevesini olumlu yönde etkileyecektir.
  • Kitap seçmek için kitap almaya birlikte gitmek her zaman motive eder. Kitap seçerken çocuğumuza kitapları incelemek için fırsat tanımak ve  sabırlı davranmak önemli olacaktır.
  • Okumayı yeni öğrenen çocuklara küçük yazılı ve okuyabileceğinden uzun kitaplar almak yerine büyük ve okunaklı yazılmış, kolayca bitirebileceği kitaplar seçmek gerekir.

Çocuklara kitap okurken ses tonumuzu, yüz ifademizi iyi  kullanmaya gayret edersek, onu kitabın davet ettiği hayal dünyasına kolayca sokabiliriz. Ayrıca çocuğumuzda bir an önce kendi kendine okuma isteği uyandırırmış oluruz..

Bazen de özellikle sıradışı, çocuğun yaratıcılığını kışkırtacak hikayeler seçersek onun hayata bakış yelpazesi genişleyecektir.

Hayal dünyasının sınırları yoktur ama hayatın sınırları vardır. Çocuklarımızın kitapla birlikte gerçek olmayana odaklanması ve sonrasında güvenli gerçeğe dönmesi, yaratıcı potansiyelini ve hayata kattığı yenilikleri arttıracaktır.

Kitap bir kültür taşıyıcısıdır. Bu nedenle geçmişi tanıtır, yeniyi sezdirir, yeni ufuklar açarsa değerlidir.

Yazar Merve Başcumalı

 

 

 

Ebeveyn Kitap Önerileri Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Ebeveyn Kitap Önerileri: https://www.bebek.com/ebeveyn-kitap-onerileri/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı