emzirmek-yorgunluk-yapar-mi

Emzirmek Yorgunluk Yapar mı?

Yeni anne ve babalar için dünya tatlısı bebekleri hayatlarına katıldıktan sonra hayatın biraz daha yorucu geçmesi çok normal. Daha fazla düşünmek, ev içinde daha fazla hareket etmek ve tabi ki daha az uyumak sizi daha yorgun hissettirecektir. Emziren anneler için ise durum biraz daha farklı olabilir. Çünkü tek başına emzirme yorgunluk ve halsizliğe sebebiyet vermek için yeterlidir. 

Emziren annelerin süt üretirken ve sütü boşaltmaya başladığı sırada bazı hormonları harekete geçer. Harekete geçen bu hormonlar genellikle uyuşuk, rahat, sakin ve yorgun hissetmenize sebebiyet verebilir. Emzirme sürecinde D vitamini kaybı, uyku eksikliği, fazladan enerji harcama da yorgunluğu arttıran faktörler arasındadır.

Yorgunluğa sebebiyet veren durumların neler olduğu ve bunların üstesinden gelerek nasıl daha aktif bir günlük yaşantıya ulaşacağınızı öğrenmek istiyorsanız buyrun devam edelim…

Emzirmek Neden Yorgun Hissettirir?

Yeni doğmuş miniğiniz hayatınıza adım attığında yorgun hissetmeniz gayet normal. Emzirmek yorgunluk sebebi olsa da değişen bütün düzeniniz de buna katkı sağlayacaktır. Gece uykusundan mahrum kalma, geç saatlerde beslenme ve anne olmakla alakalı daha birçok durum günlük rutinin dışında ek olarak yorgunluk veren işlerdir. Bunların yanında gebelikle birlikte harekete geçen hormonlar da bedeninizde birtakım değişikliklere ve yorgunluğa sebebiyet verir. Üstelik etkileri doğumdan sonra da özellikle emzirme süresince, devam eder.

Doğum gerçekleştikten sonra anne vücudu süt üretmeye hazır hale gelir. Süt üretimi ile alakalı iki hormon vardır. Bunlar süt üretimini sağlayan prolaktin ve sütün boşalmasını sağlayan oksitosindir. Emzirme işlevinin yerine getiren hormonlar çalışmaya başladığında anne vücudunda rahatlama hissi uyandırır. Prolaktin ve oksitosin hormonlarının birleşmesi sonucu halsiz hissetmeniz son derece doğaldır. 

Doğumdan aylar sonra bile bebeğinizin memeyi emmeye çalışınca bu uyarı prolaktin ve oksitosin hormonlarını harekete geçirir. Böylece minik yavrunuzu kolayca besleyebilirsiniz. Rahat bir gece uykusu çekmiş olsanız bile bu hormonlar sizi halsiz veya uykulu hissettirir.  

Emzirmek Yorgunluk ile Beraber Baş Dönmesi Yapar mı?

Bebeğinizi emzirdiğiniz sürece yedikleriniz ve içtikleriniz sütünüze karışarak bebeğinize geçecektir. Emzirdikten sonra yeterli sıvı ve besin almıyorsanız yorgun hissedebilir emzirme ve baş dönmesi ilişkisini kaçınılmaz bir şekilde yaşayabilirsiniz.  Ayrıca düşük kan şekeri sebebi ile de baş dönmesi yaşıyor olabilirsiniz. 

Sadece hamilelik sırasında değil doğumdan sonra da çocuğunuzun bütün besin ihtiyaçları annenin bedeninden karşılanır. Emziren bir anne günlük aldığı kalori miktarından 200 ila 500 kalori arası daha fazla beslenmesi gerekir. Baş dönmesi ve yorgunluktan kurtulmak için iyi beslendiğinizden ve bol su içtiğinizden emin olmanız gerekir. Unutmayın siz ne kadar iyi beslenir ve dinlenirseniz minik yavrunuz da o kadar iyi büyüyecektir. 

emzirmek-yorgunluk-ile-beraber-bas-donmesi-yapar-mi

Emzirme ve Kas Zayıflığı

Emzirme anne bedeninde D vitamini eksikliğine sebep olduğu için kaslarınızı güçsüz hissetmeniz gayet normaldir. D vitamini, kemik ve kas sağlığı için oldukça önemlidir. Yeteri kadar takviye alarak bu problemlerden kolayca kurtulabilirsiniz. 

D Vitamini seviyesini artırmanın pratik yolları:

 • D vitamini zengin besinler tüketmek

  Balık, yumurta, süt ve süt ürünleri yüksek D vitamini içerir. Bunlara karşı bir hassasiyetiniz yoksa düzenli olarak tüketebilirsiniz. 

 • Güneş ışığından faydalanmak

  En doğal ve ekonomik D vitamini kaynağı güneştir. Bu nedenle güneşe maruz kalmak D vitamini seviyenizi arttıracaktır. Bunu yaparken güneş çarpmasına karşı dikkatli olmak, çok fazla güneş altında kalmak ve mutlaka güneş kremi kullanmak gerektiği gibi önemli gerçekleri de unutmamak gerekir. 

 • D vitamini takviyesi almak

  D vitamini takviyeleri alarak vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu seviyeleri yakalayabilirsiniz. Böylece yorgunluk hissinden ve kas ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Emzirirken Yorgunluğunuzun Azalması İçin Neler Yapmalısınız?  

Bebeğinizi sürekli emzirerek yorgun hissetmeniz artık sıkıldığınız bir durum haline gelmiş olabilir. Halsiz hissetmek yerine eskisi halinize dönmek istiyorsanız uymanızı önereceğimiz çok basit adımlar var. 

Adım adım yorgunluğa elveda demek için:

Bol bol su için.

Emzirirken oldukça fazla su kaybedersiniz. Su kaybı yorgunluğa sebebiyet vereceği için sürekli su içtiğinizden emin olun. Evin belirli köşelerine termos bırakarak suyu kendinize hatırlatabilirsiniz.

İyi bir beslenme planı oluşturun.

Bebeğinizi en güzel şekilde beslemek için öncelikle sizin iyi beslenmeniz gerekir. Emzirme sırasında ekstra kalori kaybettiğiniz için bu farkı abur cubur yerine doğal ve sağlıklı besinler ile kapatın. Meyve, sebze ve yüksek proteinli atıştırmalıklar yemeye odaklanmanın tam zamanı.

Egzersiz yapın.

Doktorunuza da danışarak, doğumdan belli bir süre sonra egzersiz yapmanız günlük yaşam kalitesini arttıracaktır. Günlük olarak yaptığınız küçük yürüyüşler bile hem bedeninizi hem de zihninizi uyandıracaktır. 

Uyku düzeninizi kurun.

Uyku düzeni deyince kızdığınızı fark eder gibiyiz. Bu hiç akıllıca bir tavsiye gibi durmasa da eskisinden farklı, yeni bir uyku düzeni diyebiliriz. Çocuğunuz uyuduğu vakitlerde uyumaya çalışmak uzman doktorların verdiği tavsiyelerden bir tanesi. Diğer işler bekleyebilir çocuğunuzla beraber uykunuzu almak sağlıklı ve zinde hissetmek için çok önemli. 

Babayı devreye sokun.

Sütü üreten siz olabilirsiniz ama bu bebeğinizi sadece sizin besleyeceğiniz manasına gelmez. Sütünüzün bir kısmını pompalayarak depolayabilirsiniz. Böylece siz dinlenirken eşiniz bebeğinizi besleyebilir. Sizin de artan zamanda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. 

Kendinize değer verin.

Emzirirken yorgun hissetmeniz gayet normal ve kesinlikle yanlış bir şey yaptığınız manasına gelmez. Kendinizi rahat hissetmeye çalışın. Derin nefes almak, meditasyon yapmak sizi iyi hissettirecektir. Ayrıca size iyi gelecek gıdalar arasında önde gelen besinler:

 • Yeşil çay
 • Muz
 • Yoğurt
 • Yulaf ezmesi

Doğum Sonrası Yorgunluk 

Doğum sonrası yorgunluk, yeni doğmuş bir bebeğin doğumundan sonra ortaya çıkan ve uzun süren bir bitkinlik dönemidir. Bu süreç sadece anneleri kapsamaz aynı şekilde babalar da bu yorgunluğu hissedebilir. Hem anne hem baba için doğumdan sonra iyileşmek ve bebekle beraber gelen yeni bir hayata uyum sağlamak bir yıl kadar sürebilir. 

Doğum sonrası yorgunluğun en büyük sebeplerinden bir tanesi aylarca gece boyu birkaç kez uyanmaktır. Duruma alıştıkça ve zamanla ortadan kaybolur. Sorun haftalar ya da bir birkaç ay boyunca yoğun sürebilir. Her 4 anneden biri doğum sonrası 6 aydan fazla bu yorgunluğu hissettiğiniz belirtir. 

Emzirme yorgunluk yaptığı gibi doğum sonrası değişmek zorunda kalan yaşam şekli ve bebek bakımı ile ilgili ihtiyaçlar hem anne hem de babayı etkiler. Bebeğiniz büyüdükçe, uyku programı dengelenecek ve sonrasında tekrardan güzel gece uykularına geri dönebileceksiniz. Her şey düzene girdikten sonra yorgunluk kaynağı da ortadan kalmış olacak. Her şey normale döndükten sonra bile hala halsiz hissetmeye devam ediyorsanız doktorunuzla konuşarak bir uzman tavsiyesi alabilirsiniz.

Emzirme Konusunda Merak Edilen Sorular ve Cevapları için bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz: https://www.bebek.com/emzirme-konusunda-merak-edilen-sorular-ve-cevaplari/

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeğinizin İlk Anları

Bebeveynlikte Tutarlılığın Önemi

Emzirme Döneminde Doğum Kontrolü