uyku

Çocuklarda Uyku Sorunları ile Başa Çıkmak

Uyku, çocuklar için sağlıklı büyümenin kilit unsurlarından biridir. Bu nedenle çocukların uyku düzenine özel bir özen göstermek önemlidir.

Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, “çocuklarda uyku” konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Çocukların Uyku İhtiyacını Anlamak

Bebeklikten ergenlik dönemine kadar olan süreçte, çocukların hızlı bilişsel ve fiziksel gelişimleri desteklemek için yetişkinlere kıyasla daha fazla uyku ihtiyacı vardır. Ancak, çocuklarının ne kadar uyku süresine ihtiyaç duyduğunu bilmeyen birçok ebeveyn bulunmaktadır. Çocuğun yeterli uyku alıp almadığını anlamak da bazen zor olabilir. Bu noktada, çocukların yorgunluğunu veya uykusuzluklarını fark etmek önemlidir. Uykusuz çocuklar huzursuz veya aşırı hareketli olabilirler.

Çocukların Ne Kadar Uyuması Gerekir?

Uyku, çocuk gelişiminin önemli ve gerekli bölümüdür. Bebeklikten çıkıp küçük bir çocuğa dönüşürken, okul dönemi çocuğu ve ergenlik dönemine girmiş bir gencin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bir çocuğun ne kadar uyuması gerektiğine dair tek bir formül olmamakla beraber, hedefe yönelik bir aralık belirleyebilmek için bazı ana hatlardan bahsetmek mümkün olabilir.

Yenidoğanlar ve bebeklerin uyku ihtiyacı en fazladır. Daha sonra 4 yaşa kadar olan dönemdeki küçük çocukların uyku ihtiyacı gelir. 4 yaştan sonra ise çocukların uyku ihtiyacı farklılaşır. Bazı çocukların, 5 yaşına kadar öğlen uykusuna ihtiyacı olabilir. Ancak yaklaşık 4 yaş civarında çocukların neredeyse yarısı öğle uykusuna ihtiyaç duymayabilir. 4 yaş çocukları her gün 10-12 saat uykuya ihtiyaç duyar. 4-5 yaş aralığındaki çocukların 10 ila 12 saat uyku ihtiyacı vardır ancak bunun geceleri alınması gerekmektedir. Bu yaş ve dönemde bilişsel ve fiziksel uyaranlar, okul ve sosyal yaşamın heyecan ve endişesi de uykuyu etkileyebilir. Çocukların uyku düzenini oturtmak çok önemlidir ancak bu düzeni oturtmanın da zaman alacağını bilmekte fayda vardır. 6-13 yaş çocuklarda uyku ihtiyacı giderek azalır. Bu yaş aralığındaki çocuklar 9-11 saat arası uyurlar.

Yeterince Uyumayan Çocuklar İçin Ne Önerirsiniz?

Çocuğunuz uykusunu yeterince alamıyor ise yapılabilecek pek çok şey vardır. Öncelikle çocuk doktorunuza bu konuyu bildirmelisiniz. Doktorunuz, altta yatan bir sebep olup olmadığını araştıracaktır. Öte yandan, uyku sorunlarına yönelik yapılabilecek pek çok şey olabilir. Bunlar, öncelikle çevresel ve alışkanlıklara yönelik değişiklikler olmalıdır.

Araştırmalar, erken saatlerde yatağa gitmenin (19.00-20.00 gibi), yatmadan önce tutarlı, sakin zaman geçirilmesinin ve TV, tablet gibi ekran zamanının uykudan önce olmamasının bebekler ve okul dönemindeki çocukların daha iyi uyumasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Erken saatlerde yatmak, yatmadan önce sakin bir atmosfer oluşturmak ve ekran zamanını sınırlamak gibi alışkanlıklar, çocukların daha iyi uyumasına yardımcı olabilir.

Uyumakta Zorlanan Çocuklar İçin Profesyonele Başvurun!

Eğer çocuğunuzun uyku sorunları bir süredir devam ediyorsa, durumu bir Çocuk Gelişimi Uzmanı veya Çocuk ve Ergen Psikoloğu ile görüşerek çözüme kavuşturmak önemlidir. Her yaş grubunun uyku ihtiyacı farklıdır ve bu ihtiyaçları anlamak, çocuğunuzun sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmasına yardımcı olabilir.

Yaşlara Göre Uyku İhtiyacı:

  • Yenidoğanlar (İlk 3 ay): 11-13 saat ile 18-19 saat arasında değişim gösterir.
  • Bebekler (4-11 ay arası): 10-11 saat ile 16-18 saat arasında uyku alabilir.
  • Küçük Çocuklar (1-2 yaş arası): 9-10 saat ile 15-16 saat arasında uyuyabilir.
  • Okul Öncesi Dönem Çocukları (3-5 yaş arası): 8-9 saat ile 14 saat arasında uyuyabilir.
  • Okul Dönemi Çocukları (6-13 yaş arası): 8 ila 12 saat uyumaları mümkündür.
  • Ergenlik Dönemi (14-17 yaş arası): 7-11 saat arasında uyuyabilirler.

Uyku konulu diğer makaleye ulaşmak için tıklayınız. https://www.bebek.com/cocuk/bebek-uyku/

Uzman Gülen Şahin Öztürk

ebebek’in Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı

Post navigation

Bir yanıt yazın