Beşik Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Beşik Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeveynlerin en büyük arzusu, bebeklerinin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde büyümesidir. Bunun için de dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bunlardan bir tanesi de bebeklerinin sağlıklı ve kesintisiz olarak uyumasıdır. Bebeklerin sağlıklı ve kesintisiz uyuması için de bebek beşiği önemli bir değer taşımaktadır. Peki bebe beşiği seçerken nelere dikkat etmelisiniz? 

Beşik çeşitlerini, beşik seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri ve seçtikten sonra o beşiği nasıl düzenlemeniz gerekenleri sizler için hazırladık. Keyifli okumalar.

Beşik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler  

 Bebeğinizin sağlıklı, huzurlu ve kesintisiz bir uyku deneyimi yaşaması için beşik seçimi çok önemlidir. Bu nedenle beşik seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.  

Her şeyden önce bebek beşiği güvenli, konforlu ve rahat olmalıdır. Bu, bebeğiniz uykudayken onu huzurlu hissettirecektir.  

 Seçeceğiniz bebek beşiğinin kalitesi de çok önemlidir. Beşik üretilirken hangi malzemelerin kullanıldığını bilmelisiniz. Kimyasal maddeler içeren malzemelerden yapılmış beşikler tercih edilmemelidir.  

bebek-besik

Bebek Beşiği Nasıl Olmalıdır?  

  •  Uyku Yüzeyi ve Nefes Alabilir Yapısı 

 Bebek beşiği tercih ederken dikkat etmeniz gereken başka hususlar da vardır. Bebek beşiği seçerken, beşiğin uyku yüzeyinin kalitesine ve nefes alabilir olmasına dikkat etmelisiniz.  

  •  Konumu 

 Bebek beşiğinin konumu da çok önemlidir. Beşiği sizin uyuduğunuz ortamdan uzakta tutmamalısınız. Ayrıca beşik eğer bir duvar kenarındaysa, duvara sıfırlanmalıdır. Aksi durumlarda bebekler, kazara beşik ve duvar arasına sıkışabilirler.  

  •  Kenarları 

 Seçeceğiniz bebek beşiğinin kenarları da çok önemlidir. Beşiğin kenarlarının fileli olması en ideal yapılardandır. Böylece bebeğinizin ani hareketlerinde zarar görmemesini sağlayabilirsiniz.  

Ayrıca ahşap kenarlı beşikler de sağlıklıdır. Fakat ahşap direklerin boşluklarını iyi ayarlanmış olmalıdır. Bebeğinizin iki direk arasına sıkışmamalıdır. Güvenli bir beşik deneyimi için bu çok önemlidir.  

  •  Taşınabilirlik  

 Seçeceğiniz beşiğin taşınabilir olması da sizlerin yararına olacaktır. Hem seyahatleriniz de hem de beşiği bir odadan bir diğerine taşırken beşiğin taşınabilir olması işinizi kolaylaştıracaktır.  

 Diğer taraftan taşınabilir beşiklerin fren sisteminin doğru çalıştığından emin olmalısınız. Beşiğin sabitlenmesi güvenlik açısından önemlidir.  

  •  Ebat ve Ağırlık 

 Beşiğin ebat ve ağırlığı da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu olacaktır. Eğer küçük bir evde yaşıyorsanız büyük boyutlarda bir beşik almanıza gerek yoktur. Bu beşiğin taşınabilirliği açısından da kolaylık getirecektir.  

 Diğer yandan, beşiği sabit bir yerde kullanacaksanız, ağır olmasını bir miktar göz ardı edebilirsiniz.

  •  Şilte 

 Beşiğin şiltesi de tercih yaparken önemli bir yerde durmaktadır. Bebek beşikleri satılırken çoğunlukla şiltesi ile satılmaktadır. Fakat güvenlik açısından şiltenin standartlarını kontrol etmelisiniz.  

 Dünya Güvenlik Standartları’na göre, beşik şiltesi kesinlikle ve kesinlikle 2.54 cm’den daha ince olmalıdır. Ayrıca şiltelerin sert bir yapıda olması da önemlidir.  

besik

Bebek Beşiği Çeşitleri  

Bebeğiniz için sağlıklı ve kesintisiz bir uyku pek çok şeyden önce gelmektedir. Uykusunu alamamış bebekler, gün boyunca huysuz ve huzursuz olacaklardır.  

 Sorunsuz bir uyku deneyimi için bebeğinizin beşiği kritik önemdedir. Bebeğinizin yaşı ve boyutu gibi unsurlar ise beşik tercihi yaparken belirleyici olacaktır.  

 Şimdi gelin hep birlikte beşik çeşitlerini inceleyelim. Böylece siz de bebeğinizin yaşı ve boyutuna göre en doğru beşik tercihini yapabilirsiniz.  

 Anne Yanı Beşik  

 Bebeğinizle birlikte uyumaktan çekiniyor fakat onu yakınınızda istiyorsanız bu beşikler tam da size göre. Bu beşiklerin bir tarafı açık şekildedir ve yatağınız ile birleştirilebilir özellikleri bulunmaktadır. Böylece hem bebeğinizin kokusunu içinize çekerken hem de yataktan kalkmadan ona kolayca ulaşabileceksiniz.  

 baby plus Safe Side Anne Yanı Beşiğini incelemek için tıklayın! – https://www.e-bebek.com/baby-plus-safe-side-anne-yani-besigi—kahverengi-p-byp-ap8021703g

Park Beşik 

 Park beşikleri özellikle de bebeklerin ilk aylarında en çok tercih edilen beşikler arasındadır. Daha sonraki dönemlerde ise oyun oynama amaçlı kullanılmaktadır.  

 Park beşikleri, kilo limitine göre satılmaktadır. Bu beşiklerden alacaksanız, mutlaka bebeğinizin kilosuna göre tercih yapmalısınız.  

 baby plus Valley Park – https://www.e-bebek.com/baby-plus-valley-park-yatak-70×110-cm-p-byp-ap950001

Bağımsız Beşik 

 Bağımsız beşik, anne yanı beşiğe göre biraz daha büyüktür. Eğer büyük ve geniş bir odaya sahipseniz, bağımsız beşiği de yatağınız ile birleştirebilirsiniz. Böylece bebeğiniz yanı başınızda uyurken siz de keyifle onu izleyebileceksiniz.  

 Sepet Beşik 

 Sepet beşikler adından da anlaşılacağı üzere sepet şeklindedir. Boyut bakımından diğer beşiklere göre daha küçüktürler. Özellikle de ilk aylarda tercih edilecek beşikler arasında yer almaktadırlar.  

 Kolay taşınabilirler. Böylece bulunduğunuz her ortama sepet beşikleri taşıyabilirsiniz. Böylece bebeklerinin uyurken her an gözünüzün önünde olacaklardır.  

 baby plus Naturel Sepet Beşik – https://www.e-bebek.com/baby-plus-naturel-sepet-bebek-besik-p-byp-tbp01org

Hamak Beşik 

 Hamak beşikler hem keyifli hem de sağlıklı bir uyku deneyimi için oldukça verimlidirler. Bu beşikler sallanma özelliğine sahiptir.  

 Ayrıca bebeğiniz bu beşiklerde cenin pozisyonda yatabilir. Bu da omurgayı destekler, kafa düzleşmesini önler ve gaz sancılarının azalmasına yardımcı olur. Böylece bebeğiniz sağlıklı ve huzurlu bir uyku deneyimi yakalayabilir. 

 Yazımızda önerdiğimiz beşik türlerine ve çok daha fazlasına ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bebek Beşikleri https://www.e-bebek.com/bebek-besigi-c3821 

Bu makalemizin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz!

Anne Adaylarının Bebeğinin Odası için Alması Gereken 3 Ürün – https://www.bebek.com/anne-adaylarinin-bebeginin-odasi-icin-almasi-gereken-3-urun/

Fikir, öneri ve sorularınız için de yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 Sağlıkla kalın. 

 İçerik Editörü 

 Ramazan Çakmak

Post navigation

Bir cevap yazın