Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Uzun bir hamilelik sürecinin ardından nihayet dünyaya gelen sevimli miniklerin bakımı ve sorumlulukları bazen bebeveynler için endişe verici olabilir. Dünyaya gözlerini açmaları ile beraber ebeveynler, minik bebekleri ile ilgili her şeyin mükemmel ve en doğru şekilde olmasını ister. Bebeğin bakımı, bebeğin yemek düzeni gibi birçok farklı sorumluluk bu dönemlerde ebeveynlerin gündemini meşgul eder.

Birkaç pratiğin ardından oldukça basit geçecek olan bu sürece hem siz hem de bebeğiniz kolay bir şekilde adapte olabilirsiniz. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli unsur hem siz hem bebeğiniz için doğru hijyenin sağlanmasıdır. Ardından izlenecek doğru adımlar ile bebek bezi değiştirmek rutininizin kolay bir parçası haline gelecektir.

Şimdi gelin hep birlikte bebeğin altını temizlerken dikkat edilmesi gerekenleri, püf noktalarını ve aşamalarını görelim.

Bebeğin Altını Değiştirirken Yanımızda Hangi Malzemeleri Hazır Bulundurmamız Gerekir?

 • Alt değiştirme örtüsü
 • Bebek bezi
 • Temizleme mendili ya da ıslak pamuk
 • Pişik kremi ya da merhem, pudra

Malzemeler hazırsa şimdi gelin hep beraber bu süreci sırası ile inceleyelim.

 • Öncelikli olarak bebeğin altını değiştirecek kişi sabunlu bir su ile ellerini güzelce yıkayarak dezenfekte etmelidir. Ellerin temiz olması oldukça önemlidir.
 • Ardından bez değiştirme işlemine başlamadan önce hijyenik, temiz ve bebeğin hassas cildinde herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmayacak, ph dengesi uyumlu bir alt değiştirme örtüsü kullanarak, bebek bu örtünün üzerine sırt üstü yatırmalıdır. Eğer alt değiştirme masası kullanılıyor ise, emniyet kemerinin güvenli bir şekilde bağlı olduğundan emin olunmalıdır. Bu süreçte eğer hareketli bir bebeğiniz varsa, ya da dikkati dağıldığı için sürekli hareket ederek işinize engel oluyorsa, bebeğinizin eline oyalanabileceği bir oyuncak vererek, çok daha kısa sürede ve pratik bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sonrasında bebeğin altındaki bezin yapışkanlarından çekerek  bebeğin altından yavaşça alın. Bu süreçte bebeğin ayak bilekleri tek elle tutularak poposu hafifçe havaya kaldırılmış olmalıdır. Bunu yaparken eğer zorlanıyorsanız ya da ortopedik tereddütleriniz varsa, bebeğinizi hafifçe yan çevirerek de aynı işlemi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ardından ıslak bir mendil ya da yalnızca su ile ıslatılmış pamuklu bir bez yardımı ile bebeğin altını güzelce temizleyin. Sonra yeni ve temiz bir bezi bebeğin altına yerleştirin. Bebeğinizin hassas cildini, herhangi bir tahriş ya da alerjik reaksiyon oluşmasın diye pH dengeli, bebeğin hassas cildi ile birebir uyumlu bir pişik kremi veya merhem ile güzelce kremleyin. Bunun yerine pudra da tercih edebilirsiniz. Eğer doktorunuzun başka bir önerisi varsa onu da uygulamak yararlı olacaktır.
 • Daha sonra bebek bezinin yapışkan bantları aynı hizaya gelecek şekilde ve bebeğin tenini tam bir şekilde sararak bağlayın ve bantları yapıştırın. Ardından işlem tamamlanmış olur.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bebek bezinin yapışkan bantlarının, bebeğin hassas cildine sıkı bir şekilde bağlanmamasıdır. Ancak bu bantların gevşek bağlanması da sonrasında kolaylıkla açılarak sorunlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu bantların ne çok gevşek ne çok sıkı olmadan, düzgünce yapıştırıldığından emin olunmalıdır.

Bebeğin altını değiştiren kişi işlemin sonunda eski bezi çöpe atarak ellerini güzelce yıkamalıdır. Bebek bezi değiştirme işleminin ardından hem bebeğin, hem değişim işlemini yapan kişinin hem de ortamın dezenfekte edildiğinden emin olunmalıdır. Bu sonrasında oluşabilecek istenmeyen durumlara karşı koruma sağlar.

Bebeğin Altı Değiştirilirken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

 • İlk olarak ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, bu süreçte hiçbir şekilde alkollü temizleme mendilleri kullanmamaktır. Bebeğin altı değiştirilirken alkollü temizleme mendilleri tercih edilirse , bu durum bebeğin cildinde yara, alerjik reaksiyon ya da sonrasında gelişecek bir tahrişe neden olabilir. Bu nedenle ebeveynler bebeklerinin altını değiştirirken alkollü temizleme mendilleri kullanmaktan özenle kaçınmalı ve bebeklerin hassas ciltleri ile uyumlu, pH dengesine sahip, ağır ve zararlı kimyasallar içermeyen, cilt ve çevre dostu sağlıklı bakım ürünleri kullanmaya özen göstermelidir.
 • Bebeklerin son derece narin ve hassas ciltleri vardır. Bir çamaşır deterjanından ya da kendi alt temizleme mendillerinden bile kolayca tahriş olabilen tenleri ayrı bir önem ve ilgi ister. Bu nedenle bebeklerin bakımında pişik olmamaları için, içeriğindeki kimyasallar bebeğin cildi ile uyumlu pişik kremleri mutlaka bebeğin alt değiştirme rutinine dahil edilerek, düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Ayrıca bazı bebeklerin cildi çok hassastır ve yalnızca ph dengeli bir su ile ıslatılan temizleme pamukları, bebeğin hassas cildinde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Bu nedenle ebeveynler iyi birer gözlemci olmalı ve bebeğin cildinin hangi kreme, hangi temizleme mendiline ya da ürününe hangi tepkiyi gösterdiğini hassasiyet ile takip etmelidir. Bu durum oluşabilecek herhangi bir sorunun kısa sürede kolayca kontrol alınmasını sağlar ve ebeveynler bebeğin cildini tanıdığı için bebek çok daha doğru ürünler ile konforlu bir şekilde bu süreci atlatmış olur.
 • Bebeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de bebeğin altının uzun aralıklarla değil de daha sık aralıklarla kontrol edilerek değiştirilmesidir. Zannedildiğinden çok daha önemli olan bu ayrıntı, bebeğinizde pişik oluşumuna, çeşitli cilt tahrişlerine ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi bebeğinizin kendisini huzursuz ve mutsuz hissetmesine de neden olabilir. Bu nedenle ebeveynler bebeklerini çok iyi bir şekilde gözlemleyerek belli bir alt değiştirme rutini oluşturmaya dikkat etmelidir. Bu rutinin bebeğe birçok yararı bulunmaktadır. İlk olarak bebek belli bir rutine alışacak ve hem fizyolojik hem mental olarak bu rutin bebeğe iyi gelecektir. Tuvalet eğitimi döneminde dahi çeşitli faydaları bulunan bu düzen sayesinde bebeğinizin farkındalığı gelişecek ve bu konuda kendini çok daha iyi ifade edebilmeyi öğrenecektir.

İçerik Editörü

Senem Tokuş

Diyetisyen Seray Tekin

Herkese merhabalar, ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı Seray Tekin. 2021 yılında Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum ve Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde stajlarımı tamamladım. Sertifikalar: Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Kadın Sağlığında Beslenme

Post navigation

Bir yanıt yazın