Bebek beslenmesi ve yağ kullanımı

Yağlar, aşırı alındığında sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu gibi eksik alındığında da önemli sorunlar göstermektedir. Bu yüzden yaşamın ilk yıllarında beyin gelişimi ve göz fonksiyonlarının tamamlanması için yağ asitlerine belirli miktarlarda ihtiyaç duymaktayız.

İlk önce yağları tanımamız, hangi besinlerle bu yağ asitlerini sağlayabiliriz bu konular hakkında yeterli bilgilere ihtiyacımız bulunmaktadır.

  • Diyetle alınan yağları iki kısıma ayırabiliriz. Doymuş yağlar ve doymamış yağlar.

  • Doymuş yağlar oda sıcaklığında katı formda gördüğümüz tereyağ, margarin, kuyruk yağı ve gözle görmediğimiz et ve iç yağlar, süt, yoğurt, meyvelerde avokadoda bulunur.

  • Doymamış yağlarda kendi içerisinde üç gruba ayrılır. Omega 3, omega 6 ve omega 9 yağlarıdır.

  • Omega 3 yeşil yapraklı sebzeler, balık, bitkisel yağlarda bulunur. Omega 6 bitkisel yağlar, karaciğer, beyinde bulunur. Omega 9 ise zeytin yağı ve fındık yağında zengindir.

  • Doymamış yağ asitleri bütün bitkisel sıvı yağlarda farklı miktarlarda bulunur. Bu yağ asitlerinden omega 3 ve omega 6 vücutta sentezlenmez ve mutlaka dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu yağ asitleri bebeklerin beyin ve göz gelişimi, miyelinizasyon (sinir sistemi gelişiminde) önemli rol oynarlar. Ayrıca diyetteki omega 3 yağ asitlerinin miktarını arttırmak koroner kalp hastalığı koruyucu etki göstermektedir.

  • Tek başına 6 ay anne sütü alan bebeklerde bu yağ asitlerinin dışarıdan alınmasına ihtiyaç duyulmaz, anne sütü bu yağ asitlerini yeterli miktarda içermektedir. Ancak anne sütündeki yağ asitleri miktarı annenin diyetinde tükettiği kırmızı et ve balık oranına bağlı olarak değiştiğini biliyoruz, bu nedenle emziren anneler balık ve deniz ürünlerini, kırmızı eti diyetlerinde mutlaka bulundurmalıdır.

  • Ancak 6 aydan sonra ek besinlere başlama ile anne sütünün alımında azalmaya bağlı olarak diyete yeterli miktarda esansiyel yağ asidi sağlamak gerekmektedir.

  • Bunu sağlamak için mutlaka hazırlanan sebze pürelerine sıvı yağ desteği yapılmalıdır. En iyi sıvı yağ örüntüsünü daha önceki konularda da yazdığım gibi standart boş şişeyi 4 eşit parçaya bölün 1 kısım ayçiçek yağı, 3 kısım zeytinyağı ekleyerek hazırlayın. Sebze pürelerine 2-3 tatlı kaşığı ekleyin.

  • Ek besinlerden ete başlanacağı zaman kırmızı et yerine haftada 2 kere yağlı balığı bebeğinize sebze püresinin içerisine ekleyerek verin. Yağlı balıklara en güzel sardalya, somon, ton balığı, uskumru örnektir.

  • Yumurta sarısı omega 3 yağ asidinden zengindir, bu nedenle kahvaltı öğünlerinde her gün yumurtanın sarısını veriniz.

  • Sebzelerden yeşil yapraklı olanlarını tercih ederseniz yine doymamış yağ asidi sağlarsınız.

Bebeğinizin normal büyümesi ve gelişmesi için yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Gelişmiş ülkelerde yeterli besin ögesi sağlanması için bazı besinler vitamin ve minerallerden zenginleştirilmiş ve toplumun sağlığı korunmaya çalışılmış, beslenme politikalarının istikrarlı olması nedeniyle çoğu sorunlarını çözmüşlerdir. Ancak bu çözümü bulabilmeleri için kanıta dayalı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Sizlere anlattığım bu bilimsel veriler dünyaca önemli sağlık otoriteleri tarafından özenli çalışmalar sonucunda bulunmuş bilgilerdir. Bilgilere güvenme ve özenle uygulama siz anne ve babalara düşmektedir.

Sağlıklı nesiller için sağlıklı beslenin. Sevgilerle!!!!!

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı