Aroma Terapi Nedir ve Doğumda Nasıl Kullanılır?

Aroma Terapi Nedir ve Doğumda Nasıl Kullanılır?

Aroma terapi bitkisel kaynaklardan (yapraklar, çiçekler, ağaç kabukları, meyveler vb.) çıkarılmış konsantre edilmiş uçucu yağlar ve uçucu yağ taşıyan bitkiler ile zihinsel, bedensel ve ruhsal olarak organizmayı etkilemesi üzerine kurulan tedavi şeklidir.

Kokusunu veren aromatik bazı bitkilerin kabukları, çiçekleri, yaprakları, tohum ve meyvelerinin damıtılmasıyla elde ettiğimiz öz yağların fiziksel, ruhsal ve duygusal anlamda kullanımıdır.

Öncelikle koku alma duyumuz hayattaki en önemli duyularımızdan biridir ve beynimizin duygu, hafıza ve yaratıcılığı etkileyen kısmında yer almaktadır. Bu yüzden yaşadığımız olayların üstünden seneler geçmiş olsa bile aldığımız herhangi bir koku bizi o ana götürebilmektedir. Koku duyumuz 24 saat boyunca çalışır ve hiçbir zaman kapatılamayan tek duyumuzdur. Yiyeceğimizin, ortamın iyi veya kötü oluşunu belirler hatta araştırmalara göre hayat arkadaşımızı bile kokusu ile bulur, eş seçimimizi kokusu ile yaparız.

Peki bu terapi yönteminde kullandığımız öz yağlar/aromatik yağlar nelerdir? Halk arasında ruh yağı, eteri yağ, esans yağı gibi farklı adlarla da bilinir.  En önemli özellikleri bulundukları bitkinin karakterine özgün kokuları, yakıcı lezzete sahip olması ve oda sıcaklığında uçucu olmalarıdır. Bu yağları çıplak cilde seyreltmeden uygulamamalısınız.

Uygulayabildiğiniz iki yağ vardır birisi çay ağacı yağı diğeri ise lavanta yağıdır. Diğer tüm aromatik yağlar seyreltilmelidir. Seyreltme işi ise taşıyıcı yağlarda gizli. Taşıyıcı yağlar; kokusuz bitkisel yağlardır. Susam yağı, kayısı çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı, badem yağı bunlara örnektir. Aromatik yağlar bu yağlarla seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Kahverengi şişe içinde, karanlıkta muhafaza edilmelidirler.

En eski medeniyetlerden günümüze bu yağlar, bir terapi yöntemi olarak kullanılmıştır. Hastalıkların tedavisinde, hastalıkların etki merkezinin uyarılmasından, enfeksiyonlar, stres yönetimi, solunum sistemi hastalıkları ve bugünkü konumuz olan doğum gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Doğumda Kullanabileceğiniz Yağlar Şu Şekildedir;

  • Gül; Rahim dalgalarını düzeltiyor, verimlilik sağlıyor ve dalgalar bitince rahmin dinlenmesini sağlıyor. Kasılmalar için kullanılır. Antiseptik özelliğinin yanı sıra sakinleştiricidir, iyi uykuyu sağlar ve endişeleri azaltır. Kan basıncında azaltıcı etkisi vardır.
  • Adaçayı; Rahimdeki dalgalanmaları artırır ve antidepresan özelliği vardır.
  • Lavanta; Antibiyotik etkisi, ağrı kesici, antidepresan, genel iyileştirici. Ağrı azaltmaya yardımcıdır bu yüzden doğum dalgalarında etkilidir. Fazlasıyla rahatlatıcıdır bu sayede stresli anlardan kurtulabilirsiniz. Antiseptik özelliği sayesinde mikrop kapma korkunuzdan da kurtulursunuz. Hücre yenilenmesinin tetikler ve çatlak ağlarında kullanılır.

Günlük; Endişe gerginlik, anksiyete giderme ve nefes derinleştirici özellikleri vardır. Doğum korkusu ve kaygıları azaltmak için kullanılır. Özellikle riskli gebeliklerde doktor kontrolü ile rahatlayıp korkularınızı atabilirsiniz.

  • Limon; Antiseptik, anti-bakteriyel, mantar önleyici ve dolaşım sorunlarına yardımcı toniktir. Sabah bulantılarına ve varislere de iyi gelir. Doğumda mide bulantısı önlemede etkilidir.
  • Bergamot; Ağrı kesici, antidepresan, canlandırıcı ve tazeleyicidir. Ayrıca sistit sorunlarına da yardımcıdır.
  • Neroli; Doğumdaki tüm kaygıları azaltır, rahatlama sağlar.

Peki bu yağlar kimlere uygulanabilir? sorusuna cevap ise her yaş grubuna uygun yağlar vardır yani herkes için uygundur.

Bu yağlar cilde masaj ile, banyo yoluyla, koklama yoluyla kullanılırlar. Ağızdan tüketimi tehlikelidir, kesinlikle içilmez ve belli durumlarda sadece doktor onayı ile alınabilir. Göz ile temastan da kaçınılmalı. Doğum için şakaklara, boyun köşelerine, göğse, alına ve bilek içlerine masajla uygulanabilir veya tercihen sadece koklanabilir.

HAMİLELİKTE UZAK DURMANIZ GEREKEN 10 ŞEY! Konulu makalemizi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

HAMİLELİKTE UZAK DURMANIZ GEREKEN 10 ŞEY! https://www.bebek.com/hamilelikte-uzak-durmaniz-gereken-10-sey/

Stres, gevşeme, yorgunluk, bitkinlik, rahim dalgalarını düzenlemek, korkulardan kurtulmak ve plasentanın doğumunu kolaylaştırmak için kullanılır. İlk olarak sizlerin yağları doğumda kullanabilmeniz için gebelik döneminde yağları tanımanız ve koklamanız gerekmektedir. Hoşlanmadığınız kokuları ayırıp hoşlandıklarınızdan üç tane alternatif seçmelisiniz çünkü doğumdan önce sevdiğiniz bazı kokuları o anlarda sevmeyebilirsiniz.

Kokladığınız yağları huzurlu ve sakin olduğunuz anlarda koklamış olduğunuz için doğumda aynı yağları kullanmanız sizi sakin anlarınıza tekrar döndürecektir. Bu yağları koklayarak veya masaj yolu ile uygulatabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey buhurdanlık ve aromatik yağlar. Bebeklerin ilk gelişen duyusu koku olduğu için bebeğinizde bu kokulardan etkilenmektedir. Size en yakın gelen yağları seçip denemeye başlayın etkisini siz de göreceksiniz.

Sağlıcakla Kalın!

SEVİM ULUPINAR-Ebe

 

Sevim Ulupınar

Ebe/Doğuma Hazırlık ve Aktif Doğum Eğitmeni İDA-Suda Doğum Eğitmeni İstanbul Medipol Mega Hastanesi- Ebe İstanbul Medipol Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Lisans Derecesi, Ebelik Bölümü 2015-2019

Post navigation

Bir cevap yazın