25. Hafta Gebelik

25. hafta hamilelikile ilgili size harika bir yazı hazırladık. :) Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 25. Hafta Hamilelik

Artık bebeğinizin ağırlığı 630 gr civarında, uzunluğu ise yaklaşık 30-33 cm civarında!

Beyin içinde ses ve görme duyuları ile ilgili sistemler, artık cevap vermeye başlamış; ışık ve sese tepki verebilir durumda. Artık, bebeğiniz tarafından reflekslere daha anlamlı cevaplar alınabildiği bir dönemdesiniz.

Akciğerlerin son ucunda bulunan alveol adı verilen kesecikler oluşmaya başladı ve yüzey gerilimini temin eden surfaktan maddesi üretilmeye başladı. Yine de akciğerler normal hayata henüz hazır değiller.

Anneye Sağlık Önerileri – 25. Hafta Hamilelik

Koyu-kokulu idrar ve yanma, idrar yolları enfeksiyonu belirtisi olabilir. İdrar kültürü ile kontrol gerekebilir. İdrar yolu enfeksiyonu hamilelikte sıklıkla görülür. Bol sıvı almanız ve umumi tuvaletlerde antiseptik mendiller kullanmanız riski azaltır.

Vajinal kanama olursa yakın bir hastaneye başvurmalısınız. Plasentanın rahim kanalını kapattığı durumlara “plasenta previa” adı verilir. Bu durumda kanama durana kadar hastanede gözetim altında tutulmanız gerekebilir.

Anneye Beslenme Önerileri – 25. Hafta Hamilelik

Protein kaynaklarından, liften, kalsiyumdan ve kompleks karbonhidratlardan zengin ve besin değeri yüksek gıdalardan oluşan beslenme planınız bu dönemde bebeğin gelişimi üzerine daha da büyük etkilere sahip. Bu konuda size uygun beslenme programı için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Rahatsızlıkları – 25. Hafta Hamilelik

Ağızdan alınan demir preparatlar mide ve bağırsaklarınızı tahriş ederek mide yanması, bulantı, karın ağrısı, ishal ve kabızlık gibi şikayetlere neden olabilir. Bu durumda preparat değişikliği gerekebilir. Demiri tolere edemeyen hamileler için, damardan verilen uzun etkili demir preparatlar iyi bir alternatif olabilir.

Mide yanmanız arttıysa yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir:

  • Sık ve az yiyin.
  • Acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Yatmadan 2 saat öncesinde yemek yemeyin.
  • Başınızın altına yüksek  bir yastık ayarlayın ve uyurken solunuza yatın.
  • Rahat kıyafetler giymeye özen gösterin.

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi – 25. Hafta Hamilelik

Gebelik şekeri ile testler bu haftalarda da yapılabilir. Geçmişinde diyabet riski olmayan hamilelerde öncelikle açlık şeker ile birlikte 50 gr glukoz tarama testi yapılır. Test normal sınırlarda ise tekrarlamaya gerek yoktur. Testte glukoz sonrası bulunan değer yüksek saptanırsa, tanıya gitmek için 100 gr veya 75 gr şeker yükleme testi önerilecektir. Unutmayın ki, şeker testi yapılması kolay, basit bir testtir. Zararlı değildir. Önemli olan tanıyı koymaktır. Çünkü tanısı konmamış gebelik şekeri, bebeğin kaybına varan sonuçlara neden olabilir.

hamilelikte cilt kuruluğu

Hamilelikte Cilt Kuruluğu– 25. Hafta Hamilelik

Bu haftalarda cildinizin biraz daha çatlamaya başladığını ve kuruduğunu hissedebilirsiniz. Mümkün olduğunca nemli tutmanız gerekmektedir. Bunun için nemlendiricilerden destek alabilirsiniz ancak bol bol su içmeniz gerektiğini unutmayın.

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı?– 25. Hafta Hamilelik

Hamileliğin bu döneminde, haftada 500 gr kadar ağırlık artışı beklenir. Ağırlık artışı vücudunuzdaki artan sıvı, büyüyen göğüsler ile rahim ve büyüyen bebeğe aittir. Eğer hızlı kilo artışı ile birlikte vücudunuzda ve yüzünüzde de ödemin arttığını tespit ederseniz, doktorunuza haber vermeyi unutmayın.

Anneye Alışveriş Önerileri – 25. Hafta Hamilelik

Bebeğinizden Not:

Ne çabuk 25. Haftama geldik değil mi? Bu dönemde beyin oluşumum hızla devam ediyor, artık annemin verdiği seslere tepki verebiliyorum.

Annem de bu sırada, doktorumuzun ona önerdiği sporları yapıyor, acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak duruyor. Gece yatmadan hemen önce yemek yememeye dikkat ediyor. Böylelikle hamileliğimiz çok sağlıklı geçiyor!

25. haftamızda en çok, dışarıda olup bitenleri hissetmeyi sevdim! Sevgili ailem, peki ya siz en çok neyi sevdiniz?

gebelikte-24-hafta

26-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı