26. Hafta Gebelik

26. hafta hamilelikile ilgili size harika bir yazı hazırladık. :) Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 26. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz yaklaşık 34 cm civarında ve 750 grama yaklaştı.

  • Bu dönemde bebeğinizin el tırnakları ultrasonda gözükebilir.
  • Henüz derisi çok ince olduğundan kılcal damarları biraz kırmızı gözükebilir.
  • Bebeğinizin akciğer gelişimi hızla devam ediyor, nefes alma egzersizlerine başladı bile. :)

 Anneye Sağlık Önerileri – 26. Hafta Hamilelik

Ultrasonografi ile bebeğiniz incelenirken, anneye ait rahim damarlarının direncinin incelenmesi de ilave bilgiler verebilir:
Hamileliğin başında renkli doppler ile rahim damarlarında görülen “çentik” görünümü en geç 25-26. haftalarda kaybolur. Bu, rahim damarlarının çapındaki artış ve cidarındaki incelme sebebiyle meydana gelen bir değişimdir. Bu değişim gerçekleşmediği takdirde, topluma göre 4 kat fazla gebelik hipertansiyonu ve gelişme duraklaması görülebilir. Bu durumda, düşük doz aspirin ile oluşum riski azaltılabilmektedir.

Sağ sırt ve bel ağrısı yaşıyorsanız, rahminiz idrar yollarına baskı yaptığı için sağ böbrekte hafif bir genişleme meydana gelmiş olabilir. Rahatsız edici bir ağrıdır ve zaman zaman ağrı kesici almanızı gerektirebilir. Böyle bir bulgu saptandıysa, yan yatarken sol tarafı tercih etmenizde fayda vardır.

Anneye Beslenme Önerileri – 26. Hafta Hamilelik

Bu dönemde pastorize edilmemiş gıdalara, çiğ veya az pişmiş etlere, tavuk veya balık tüketimine özellikle dikkat edilmelidir. Evde besinlerin pişirme tekniklerinde vitamin, mineral kayıplarını en aza indirmek büyük önem taşır. Çiğ yenecek sebzelerin özellikle bu tür besinlerle temas etmemesine, farklı kesme tahtası ve bıçak kullanmaya özen gösterilmelidir.

 Hamilelikte Ateş Basması – 26. Hafta Hamilelik

Hamilelikte ateş basmaları sıklıkla görülür. Kış aylarında kısa kollu kıyafetlerle dolaşan hamileler alıştığımız bir görüntüdür. Nedeni hormonal değişime bağlı olarak damarlarda genişleme ve metabolizmanın hızlanmasıdır.

hamilelikte spor Hamilelikte Egzersiz – 26. Hafta Hamilelik

Hamilelikte gerilme egzersizleri yaparken dikkat etmelisiniz. Aşırı gerilmeye bağlı olarak, tendonlarda ve adelelerde küçük yırtılmalar görülebilir.
Adele ve bağları zorlamadan egzersiz yapmalısınız.
Yapacağınız egzersiz için mutlaka doktorunuza danışın.


Hamilelikte Bacak ve Ayak Şişliği – 26. Hafta Hamilelik

Bacaklarınızda şişlikler meydana gelebilir ve bacak varisi dediğimiz, mavi renkte damarlarınızda belirginleşmeler yaşanabilir. Bunlar, büyüyen rahimle birlikte bozulan toplar kan dolaşımı sonucunda olur. Tedbir olarak gün sonunda ayaklarınızı dilendirmeniz ve doktorunuz önerirse varis çorabı kullanmanız gerekebilir. Varis çorabı, uyanınca ayaklar aşağı sarkıtılmadan giyilmeli ve ancak akşam yatarken çıkarılmalıdır.

 Hamilelikte Tuz Kullanımı– 26. Hafta Hamilelik

Tuzu tamamen diyetten çıkarmak doğru değildir. Kaybedilen sıvılarla birlikte tuz kaybı da olmaktadır. Normal lezzetteki yemeklere dışarından tuz ekilmediği sürece, tuz kullanımını kesmeye gerek yoktur. Acılı, bol baharatlı yiyecekler ve fazladan kullanılan tuz vücudunuzun şişmesine neden olacaktır.

Anneye Alışveriş Önerileri – 26. Hafta Hamilelik

Bebeğinizden Not:
Anneciğim, 26. haftamızdan merhaba! Biliyorum, ikimiz içi daima en iyisini yapıyorsun, bence dünyanın en güzel annesi sensin. Ama yine de hatırlatmak istedim, güneşe çıkarken kendine çok dikkat et, zararlı maddeler olmayan güneş kremleri, şapka ve gözlükler seni koruyacak. Ayrıca akşamları ayaklarını yukarıya kaldırıp yatarak dinlenebilirsin. 26. haftamızda en çok annemin benim için kendine dikkat etmesini sevdim. Sevgili ailem, peki ya siz en çok neyi sevdiniz?

gebelikte-25-hafta

27-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı