Ispanak Zehirlenmesi Hakkındaki Gerçekler

Ispanak Zehirlenmesi Hakkındaki Gerçekler

Hem bebekler, hem yetişkinler için ıspanak beslenmede önemli bir yere sahip. Özellikle bebeklerin minik kemiklerini güçlendiren kalsiyum kaynağı, demir deposu olan ıspanak ile ilgili kötü söylemler duyuyoruz.

İstanbul’da çok sayıda kişi hastanelere zehirlenme şikayeti ile başvurmuş ve inceleme yapıldığında zehirlenmenin sebebi ıspanak olduğu ortaya çıkmış.

Ispanak zehirlenmesinin sebebinin ise; ıspanağa karışan yabancı otlar olduğu bulunmuştu.

Biz de işi uzmanından öğrenelim dedik ve İ.A.Ü. VM Medical Park Florya Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Uzman Doktor Mohammad Altiti ile ıspanak zehirlenmesi hakkında sizler için röportaj yaptık.

Ispanak zehirlenmesi haberleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ispanak normalde zehirlemez, fakat beklemiş ıspanak ya da tekrar ısıtılan ıspanak nitrat içerir, nitrat dokulara sunulan oksijen miktarını azaltır buna bağlı dudaklarda ve parmaklarda morarma, çok ciddi alımlarda nefes darlığı yapabilir.

Fakat haberlerde geçen zehirlenme aslında ıspanaktan değil, ona benzeyen bir bitkiden kaynaklanıyor adı “Güzel avrat otu”, onun tüketmesi ile huzursuzluk, halsizlik, bilinç değişikliği, idrar yapmakta azalma, göz bebeklerin büyümesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

Diğer bir zehirlenme nedeni, tarım ilaçların fazla kullanılması ya da ıspanağın erken toplanması ve yıkanmama sonucundan kaynaklanabilir.

Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Ispanak zehirlenmesi belirtileri:

  • Kas güçsüzlüğü
  • Aşırı terleme
  • İshal
  • Solunum yetmezliği
  • Büyük göz bebekleri

Ispanak zehirlenmesinin önüne geçmek için neler yapılabilir?

Ispanak zehirlenmesinin kesin olarak önüne geçmek için, bir süre ıspanak tüketmemekte fayda var. Tüketilecekse de zehirlenmeden korunmak için, ıspanak birkaç kez sirkeli su ile çok iyi yıkanmalıdır. Yıkamanın dışında, ıspanağı güvenilir satıcıdan almak, pişmiş ıspanağı bekletmemek ve bir daha ısıtmamakta zehirlenmenin önüne geçecektir.

Ispanak beklediği zaman sonraki günlerde Histamin içeriği artar, o da midede kramplara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Piştikten iki saat içinde tüketilmesi önerilir.

Bebeklere kaçıncı ayından itibaren ıspanak verilebilir?

Bebeğinize ıspanağı vermek için 8. ayını bekleyebilirsiniz. Bebeğinizin gelişimini takip eden doktora da danışarak bebeğinize ıspanağı 8. ayda verebilirsiniz.

Uzman Doktor Mohammad Altiti

Post navigation

Bir yanıt yazın