Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik dönemi, anne adayına hem psikolojik hem de fiziksel olarak etki eden bir dönemdir.  Fiziksel değişimden bahsetmemiz gerekirse; hamilelik, anne adayının bütün vücuduna etki eder ve vücudunda bazı değişimler yaşamasına sebep olur. Bu değişimler anne adayının ağrı çekmesine sebep olabilir. Gebelik döneminizde gün geçtikçe bebeğinize kavuşmaya yaklaştığınızdan dolayı heyecanınız artsa bile bununla birlikte fiziksel ve ruhsal değişimlerin de yaşanmaya başlayacağını unutmamalısınız. Yaşadığınız fiziksel değişimlerin sizi olumsuz etkilememesi için bu durumların olağan ve her anne adayının yaşadığı bir serüven olduğunu bilmelisiniz.

Hamilelikte göğüs ağrısı, anne adaylarının şikayet ettikleri durumların başında gelir. Anne adaylarının yaşamış olduğu değişimler, genellikle gebelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı ortaya çıkar. Ancak nadir de olsa kadınların vücudundaki değişimlerin direkt olarak hormonlara bağlı olmayan başka nedenleri de olabilir. Hamilelikte göğüs ağrısının da hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkmasının yanı sıra, birçok farklı temel sebebi de vardır. Bu rahatsızlık ile ilgili aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Göğüslerde Meydana Gelen Değişikler Nelerdir?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?Anne adaylarını tedirgin eden göğüs ağrılarının birçok farklı nedeni olabilir. Ancak bilmeniz gereken en önemli şey bu ağrıların olağan olduğudur. Bu dönemde vücudunuzda değişiklikler meydana gelmesi de çok normaldir. Düzenli bir şekilde kontrollerinizi yaptığınız takdirde yaşayacağınız hiçbir vücut değişiminden olumsuz bir şekilde etkilenmeyeceğinizi unutmamalısınız.

Hamilelik Döneminde Göğüslerinizde Olabilecek Değişiklikler Şunlardır:

Göğüslerde Büyüme

Bu dönemde göğüslerinizin ciddi oranda büyümeye başladığını göreceksiniz. Bu durumun sebebi, vücudunuzun bebeğinizi besleyebilmeniz için süt üretmeye başlamasıdır. Göğsünüzde bulunan süt kanalları büyümeye başlar ve bu durum da memelerinizin şişmesine sebep olur.

Göğüslerdeki büyümeye bağlı olarak ağrılarınızın başlar ve göğsünüzde hassasiyet meydana gelir.  Her iki göğsünüzde de aynı oranda büyüme olmayabilir. Bu konudan dolayı tedirgin olmanıza gerek yoktur.

Göğüslerde Damarlanmalar Oluşması

Yine göğüslerinizdeki büyümeden kaynaklanan cilt altında damarlanmalar meydana gelebilir. Vücudunuzdaki damarların belirginleşmesi, hamilelik döneminde oldukça olağan bir durumdur.

Göğüs Uçlarının Hassaslaşması ve Renginde Koyulaşma Meydana Gelmesi

Doğum yaklaştıkça vücut kendini öncelikli olarak bebeği beslemeye odaklar. Bu nedenle bebeğin memeyi düzgün bir şekilde emebilmesi için meme uçlarında büyüme ve hassasiyet meydana gelir. Süt salgılayan meme, doğum yaklaştıkça koyulaşmaya da başlar. Hatta bazı durumlarda meme ucundaki koyulaşma doğumun habercisi bile olabilir. Ancak hiç merak etmeyin, bu koyulaşma kalıcı değil. Doğumdan sonra hormonlarınızın normale dönmeye başlamasıyla koyulaşma da azalacak ve eski rengine dönecektir.

Göğüslerden Sıvı Gelmesi

Doğum yaklaştıkça göğsünüzden zaman zaman akıntılar olması normaldir. Ancak bu akıntının nasıl bir akıntı olduğu büyük önem taşımaktadır. Eğer sarı renkli kıvamlı bir sıvıysa kolostrum adı verilen başlangıç sütüdür. Bu süt, bebeğin bağışıklık sistemi için ciddi bir önem taşımaktadır. Annenin salgıladığı en faydalı süttür.

Ancak eğer göğsünüzden kanlı veya kahverengi renkte bir sıvı geliyorsa bu ciddi bir durumun habercisi olabilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Göğüs Uçlarının Nemini Kaybetmesi

Bu sorun, Hamilelik dönemindeyken memelerin büyümesinden kaynaklanır. Büyüyen göğüsler derinizin gerilmesine ve bu nedenle de meme uçlarında kuruluk olmasına sebep olur. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda, göğüs uçlarınızı bir pamuk yardımıyla ılık su ile nemlendirin ve ardından kurulayın. Aynı zamanda kimyasal içermeyen doğal yağlar sürmeniz durumunda da acınız azalacaktır.

Göğüs Uçlarında Kabarıklıklar Meydana Gelmesi

Göğüs uçlarınızda meydana gelen bu küçük çıkıntılar, Montgomery tüberkülleri şeklinde adlandırılır. Bu çıkıntılar, memenizin ucunu korumak için besleyici yağlar üretirler. Hem hamilelik döneminde hem de doğumdan sonra meme uçlarınızı temizlerken en çok dikkat etmeniz gereken şey sabun veya farklı kimyasallar içeren maddeleri kullanmamaktır. Bu dönemde yalnızca ılık suya pamuk batırarak veya doğal yağlarla nemlendirip, ıslak kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Anne adayının geçirmiş olduğu bu fiziksel değişiklikler, maalesef ağrı ve acıya sebebiyet verebilir. Bu değişimlerden kaynaklanan ağrılardan dolayı tedirgin olmanıza gerek yoktur. Memelerde ağrı, çoğu anne adayının yaşadığı problemlerden bir tanesidir.

Göğüste Ağrıya Sebep Olan Diğer Nedenler:

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?Gebelik döneminde yaşadığınız fiziksel değişimler, kimi zaman canınızı yakabilir. Göğüs bölgenizde meydana gelen bu değişimler de, ağrı çekmenize sebep olabilir. Ama geçirdiğiniz fiziksel değişimlerden bağımsız bazı durumlar da göğüslerinizde ağrıya neden olur. Hamilelik döneminde çoğu anne adayı, göğüslerinin ağrımasından şikayet ederler. Bu nedenle ağrılarınız katlanabilir düzeydeyse tedirgin olmamanızı gerektirecek bir şey yoktur. Gebelik dönemindeki olağan değişimlerden bir tanesi de memelerdeki farklılaşmadan kaynaklı yaşadığınız ağrılardır. Genellikle ağrılar, tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçerler. Ancak vereceğimiz önerileri uygulayarak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Öncelikle göğüslerde meydana gelen ağrının diğer sebeplerini inceleyelim:

 • Kaygı ve stres: Eğer ilk bebeğinizi kucağınıza almak için hazırlanıyorsanız, heyecanınızın kaygıya ve strese dönüşme ihtimali yüksektir. Yaşamış olduğunuz kaygı problemi, psikolojik sıkıntılarınızın fiziksel bir şekilde dışa vurumuyla sonuçlanabilir. Hamilelikle ilgili stres yaşamanız göğsünüzde sıkışma ve ağrıya sebebiyet verebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız takdirde doktorunla iletişime geçmeyi ihmal etmeyin.
 • Mide Problemleri: gebelik döneminin en sıkıntılı sorunlarından bir tanesi de sabah bulantılarıdır. Genellikle anne adaylarının yaşadığı bu problem, yoğunlaşmasıyla birlikte göğüslerde ağrıya sebebiyet verebilir. Sabah bulantısının da, onun sebep olduğu göğüs ağrısının da temel sebebi hormonlarınızdır. Gebelik döneminizde bulantı sorununuz çok şiddetliyse buraya tıklayarak hamilelikte bulantı ile nasıl baş edebileceğinizle ilgili ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz.
 • Kronik Hastalıklar: Astım gibi nefes darlığına neden olan bazı hastalıklar, hamileliğinizde göğüste sıkışma ve ağrıya sebep olabilir. Bu tür kronik hastalığı olan ve düzenli olarak ilaç kullanan anne adaylarının, bu bilgiyi doktorlarıyla paylaşarak, ilaçların bebeğe zarar vermeyecek dozda olduğundan emin olmalarında fayda var.
 • Bebeğin Büyümesi: Rahminizde büyüyen bebek, vücudunuzdaki diğer organlara baskı uygulayarak ağrı çekmenize sebep olabilir. Genellikle hamileliğin son döneminde meydana gelen bu durum, göğsünüzün sıkışmasına ve ağrımasına da sebep olabilir. Eğer göğüs ağrınız bu durumdan kaynaklanıyorsa, doğumla birlikte bu sıkıntının son bulacağını söyleyebiliriz.
 • Preeklampsi: Gebelik döneminde yaşadığınız omuz hizasında meydana gelen ağrının sebebi preeklampsi adı verilen gebelik zehirlenmesi olabilir. Yaşadığınız göğüs ağrısıyla birlikte şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu, el ve ayaklarda şişme mide yanması, yüksek tansiyon, ani kilo kaybı, idrarda protein görülmesi gibi problemler de yaşıyorsanız gebelik zehirlenmesi problemiyle karşı karşıya olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu rahatsızlık annenin de bebeğin de canını tehlikeye atabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden doktorunuzla konuşmalısınız.
 • Kalp Hastalıkları: Nadir de olsa gebelik döneminde yaşanılan göğüs ağrısının sebebi kalp krizi olabilir. Hamilelik döneminde vücudunuzdaki kan hacmi artış gösterir. Buna bağlı olarak da kalp rahatsızlıkları meydana gelebilir. Genetik olarak kalp hastalıklarına yatkınlığınız varsa bu durumu hafife almamanızı ve düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Hafiflemesi İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle rahatsızlığınızın sebebini öğrenmeniz ve ona yönelik bir tedavi izlemeniz gerekir. En kısa sürede doktorunuzdan randevu alıp muayene olmalı ve tedavinize bundan sonra doktorunuzun kontrolünde başlamalısınız. Ancak yine de ağrınızı hafifletmek için yapabileceğiniz, ufak birkaç önerimiz olacak.

 • Meditasyon ve egzersiz yapın.
 • Mide bulantınızın artmasını engellemek adına yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Bol kıyafetler tercih edin.
 • Rahat spor sütyenleri kullanın.
 • Gaz yapan gıdalardan uzak durun.
 • Porsiyonlarınızı küçüktün ve yavaş yavaş yemek yiyin.
 • Göğüs ağrınızın olduğu durumlarda en rahat uyku pozisyonu yan yatmaktır. Ağrınız olursa yan yatın.
 • Vücudunuzu destekleyen hamile yastığı kullanın.

Hamilelikte göğüs ağrısı, genellikle çok ciddi sorunlar yaratmayan, olağan bir rahatsızlıktır. Ancak nadir de olsa kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle öncelikle doktorunuzun bütün değişimlerinizden ve rahatsızlıklarınızdan haberdar olması gerekir. Bahsetmiş olduğumuz tüm bu değişiklikler, anne adayının ağrı çekmesine sebebiyet verebilirler. Biliyoruz, çok yoruldunuz. Ancak minik yavrunuzu kucağınıza aldığınız zaman hepsine değeceğini göreceksiniz.

Diğer Hamilelikte Sağlık yazılarımızı okumak için: https://www.bebek.com/hamilelik/hamilelikte-saglik-ve-testler/