Emzirme Döneminde Göğüs Ucu Çatlakları/Yaraları İçin Ne Yapılmalıdır?

Herkese merhaba 263a

Bugün birçok annenin yaşadığı bir konuya değineceğiz.

Emzirme döneminin farklı süreçlerinde anneler birçok sorunla mücadele edebiliyor. Bunlardan birisi hatta belki de en yaygını göğüs ucunda yara ya da çatlak meydana gelmesidir. Bu acı verici deneyimi hiç yaşamamak için veya yaşıyorsanız nasıl yöntemler uygulamanız gerektiğini biliyor musunuz? Gelin, beraber inceleyelim.

Göğüs Ucu Çatlakları Neden Olur?

Göğüs ucu çatlaklarının meydana gelmesinin sebebi birden fazla olabilir. Göğüs ucu yaralarının en yaygın sebebi bebeğin memeyi tam olarak kavrayamaması ve buna bağlı olarak etkin emzirmenin gerçekleşmemesidir.

Aynı zamanda göğsünüzün nemli kalması da çatlak ve yaralara sebep olabilir. Aynı zamanda mantar enfeksiyonları için de uygun ortam oluşmaktadır. Sıkı ve dar iç çamaşırları sızan sütü göğse temas etmesiyle göğsün kuru kalmasını engellemektedir. Yine eğer göğüs pedi kullanılıyorsa hem nemlendiğinde değiştirilmez ise yaralara sebep olan mikroorganizmalar için elverişli bir ortamdır.

Bazı durumlarda bebekle alakalı problemler yüzünden de göğüs ucu çatlakları meydana gelebilir. Bebeğin dil ve damak yapısındaki bozukluklar ve çene kaynaklı problemler de bu soruna yol açabilir.

Etkin Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Doğru emzirme teknikleri için bazı kriterler mevcuttur. Bunların temelinde bebeğin memeyi doğru kavraması yer alır. Öncelikle bebeğinizin vücudu size dönük olmalıdır. Başı göğsünüzle aynı hizaya gelmelidir. Daha sonra emme aşamasına geçtiğinde göğüs ucunu değil göğüs ucunun etrafındaki kahverengi bölgeyi ağzına alması gerekir. Çünkü süt keseleri bu kahverengi bölgede yer almaktadır ve bebeğinizin sütü bu bölgeden çekmesi gerekmektedir.

Ekran Alintisi

Eğer bebeğiniz kahverengi bölge yerine göğüs ucunu kavrarsa süt gelmeyecektir ve bu sefer göğüs ucunuzu çekerek fazlasıyla tahriş edecektir. Özellikle yeni doğan dönemlerinde bebekler emzirmeye ilk etapta adapte olamayabilir. Burada emzirme esnasında annenin bebeği yönlendirmesi çok önemlidir. Göğüs ucu yaralarının çıkış noktası da bu yanlış emme tekniğidir.

Doğru Emzirme Teknikleri ve Pozisyonları Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Aşağıdaki Bağlantıya Tıklayarak Yazımızı Ziyaret Edebilirsiniz.

https://www.bebek.com/dogru-emzirme-teknikleri-ve-pozisyonlari-hakkinda-her-sey/

Göğüs Ucu Yarası Belirtileri Nelerdir?

Göğüs ucu yaraları ilk olarak sızlama, ağrı ve acı ile belirti gösterirler. Daha açık çatlak ve yaralara dönüşür ve daha ileriki süreçlerde kanamalara yol açabilir.

Bu süreç anneye acı verdiğinde dolayı istemeden de olsa emzirmeden uzaklaşabilir. Eğer anne çektiği acı sebebiyle daha emzirme sıklığını azaltırsa bu sefer süt kanallarında süt birikmiş olacaktır ve bu daha ileride meme iltihabı, mastit gibi çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Göğüs Ucu Yaraları İçin Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Göğüs ucu yaralarının geçmesi için en önemli faktör bebeğin doğru emmeyi öğrenmesidir. Çünkü bebek doğru emmeyi öğrenmediği sürece göğüs ucu yaraları sürekli tekrarlamaya meyilli olacaktır. Bu noktada etkin emme kriterlerini sağlamalısınız. Bebeğin çenesini memeye yapıştırmakla birlikte göğüs ucunun etrafındaki kahverengi kısmını alması gerekmektedir.

Aynı zamanda göğsünüzü daima kuru tutmaya özen göstermelisiniz. Göğüs pedi kullanıyorsanız sık sık değiştirin. Aynı zamanda göğsünüzün hava almasını sağlayan ve gevşek kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Göğüs Ucu Yaraları ve Çatlaklarının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı küçük yöntemlere göğüs ucu yaralarınızın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Göğüs ucu yaralarının tedavisinde ilk tedavi yöntemi kendi sütünüzle masaj tekniğidir. Evet, yanlış okumadınız 🙂 Anne sütü antimikrobiyel özelliktedir ve yaraların iyileşmesi için gerekli bileşenlere sahip bir içeriği vardır. Emzirdikten sonra göğsünüzü birkaç damla sağın ve göğüs ucu bölgenizdeki yaraların üzerine iyice yedirin. Sonrasında kendi kendine kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra giyinin. Mümkün olduğunca her emzirmeden sonra uygulamaya çalışın.

Piyasada göğüs ucu yaraları için satılan kremler ya da merhemlerin kullanımını maalesef öneremiyoruz. Çünkü göğüs ucu bölgenizde bebeğinizin sizi bulması ve tanımasını sağlayan, sizinle özdeşleştirdiği koku reseptörleri bulunur. Bahsedilen kremler bu koku reseptörlerini kapatarak bebeğinizin sizin kokunuzu bulmanıza engel olabilir ve bunun sonucu olarak meme reddi yaşayabilirsiniz.

Sonuç olarak göğüs ucu yaraları ya da çatlakları birçok annenin emzirme döneminde yaşadığı başlıca problemler arasında yer alıyor. Doğru emzirme tekniği başta olmak üzere kendi sütünüz ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Sevgiler.

Seray Tekin

ebebek Beslenme ve Diyet Stajyeri

Instagram:  https://www.instagram.com/dytseraytekin/

 

Seray Tekin

Stajyer Diyetisyen İstanbul Medipol Üniversitesi Mezuniyet Senesi: 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı