Doğumdan Sonra Hamilelikten Korunma

Hamilelik ve doğumdan sonraki dönemde aileye yeni bir birey katılması, çiftlere büyük mutluluk kaynağı olmaktadır. Tabii ki bu mutluluk beraberinde ailelere büyük sorumluluklar yüklemektedir. Tüm bunların yanı sıra annelerin lohusa döneminde fiziksek toparlanmaya ihtiyacı vardır. Bu dönemde annenin toparlanması ve tekrar bir gebelik yaşamaması için çiftlerin korunması büyük önem taşımaktadır.

Annenin, normal doğum ya da sezaryen doğum yapmış olması fark etmez; fiziksel olarak vücudun kendine gelmesi için genellikle minimum 1 sene tekrar bir hamilelik önerilmemektedir.

Emziren annelerde yaklaşık 3 ay, emzirmeyen annelerdeyse yaklaşık olarak 3 haftadan sonra, korunulmadığı taktirde annelerde gebelik şansı yüksektir. Yumurtlama genelde doğumdan 3 ay sonra başlamaktadır ve yaklaşık 6 ay sonra ise normal düzenine dönmektedir.

Doğum sonrasında en ideal korunma yöntemi prezervatif kullanımı, 3 aylık depo progestin iğneleri ve spriraldir.

Doğum sonrası korunma yöntemleri nelerdir?

Spiral: Doğum sonrasında hemen ya da daha uygun bir şekilde doğumdan sonraki 40. gün bitiminde takılabilmektedir. Spiral takılacağı zaman annenin adetli olması gerekmemektedir fakat vajinada enfeksiyon ya da enfeksiyon belirtileri, rahim ağzı yarası, adette düzensizlik gibi durumlar olmaması önemli bir noktadır. Aynı şekilde annenin bakır gibi maddelere alerjisi bulunmamalıdır.

Prezervatif: Çiftler için en ideal korunma yöntemi prezervatif kullanımıdır. Erkeklerin prezervatif kullanması, annenin spiral taktırması ile aynı oranda koruma sağlamaktadır. -3 aylık depo progestin: Spiral ve prezervatif kullanmayan çiftlere önerilen yöntemdir. Doktor tarafından uygun görüldüğünde reçete ve doktor ışığında yapılır. Annenin emzirmesine olumsuz bir etkisi yoktur. Bu iğne çiftlerin 90 gün korunmasını sağlamaktadır ve 90 günün sonunda korunmanın devam etmesi için tekrardan yapılmalıdır.

Bu dönemde sütü azaltabileceği için annelere doğum kontrol hapı önerilmemektedir.

Doğumdan sonra kesin olarak bir daha çocuk düşünmeyen ve 30 yaşı aşmış annelere ise ‘tüplerin bağlanması’ yöntemi uygulanmaktadır.  Başka doğum kontrol yöntemleri ise; vajen içi fitil, krem, geri çekilme yöntemidir fakat bu yöntemlerin gebelikten koruyuculuk oranı düşüktür. Çiftler, korunma yöntemlerinden hangisi kullanırsa kullansın hamilelik ihtimalinin olabileceği unutulmamalıdır. Yaşanılan adet gecikmelerinde testlere veya bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.