Çocuklar ve Bebeklerde Kazalar & Yaralanmalar

Kazalar ve yaralanmalar, anne-baba ve bakıcılar ne kadar bilinçli ve dikkatli de olsalar sık karşılaştığımız kaçınılmaz durumlardır. Bu nedenle anne-baba ve bebeğin bakımıyla yakından ilgilenen herkesin kazalardan korunma ve acil durumlarda gereğini yapma konusunda bilgili olmaları gerekir. Acil bir durumda ne yapılacağını öğrenmek için bu durumun başınıza gelmesini beklemek geç olabilir. Problem çıkmadan önce en azından basit ve sık karşılaşılan yaralanmalarda ne yapmak gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız.
Bu yazıda her yaş döneminde sık karşılaşılan kazalar ve korunma yollarının yanında en çok gördüğümüz yaralanmalar ve bunlara ilk müdahale şekilleri ve ne zaman tıbbi yardım isteneceği gibi konulara değinilecektir :

Çocuklukta Kazaların Önlenmesi Ve Güvenlik

0-6 AY
• Oto Kazaları: Çocuk 3 yaşına gelinceye kadar özel araba koltuğu kullanınız; 3 yaşından sonra özel koltuk ve emniyet kemeri kullanılır.
• Yatak yaralanmaları: Bebek yatağının koruyucu özellikleri taşıdığına emin olun; yastık kullanmayın (özellikle yumuşak yastık!); yüzükoyun yatırmaktan kaçının.
• Yanıklar: Bebeğiniz kucağınızda yada yakınınızdayken elinizde özellikle sıcak içecekler bulundurmayın, bebeğin banyo suyunun ısısını iyi kontrol edin.

6-12 AY
• Düşme: Merdiven ve kapılara çocuk için engeller koyun; pencerelere pancur ve kilit takın.
• Yabancı cisim yutma: Oyuncakların ayrılabilen küçük parçaları olup olmadığını kontrol ediniz; yerlerde metal para, düğme, çivi vb. şeyler bırakmayınız.
• Elektrik çarpması: Prizlere plastik kapaklar koyunuz.
• Pika (Toprak ve boya yeme): Duvar ya da tavan boyalarının kurşun içerebileceğini hatırlayın ve çocuğunuzun bunları yemesine engel olun.
• Yatak yaralanması (Düşmeler): Döşekten itibaren yatak kenarının 55cm. ya da daha yüksek olmasını sağlayın.

12-24 AY
• Yanıklar: Sıcak içecekleri masa kenarından uzağa koyun; mümkünse soba koruyucuları kullanın; kibritleri çocukların erişemeyeceği yerlere koyunuz.
• Yeme ve İçme: İlaçları, temizlik maddelerini ve kimyasalları erişilemeyecek mesafede kilit altına alın; evde elinizin altına ipeka şurubu ve zehirlenme merkezinin telefon numarasını bulundurun.
• Araba Kazaları: Çocuklara uygun oyuncaklar alınız (Bu yaştaki çocuklar iki tekerli bisiklet, kay-kay hatta bazı 3 tekerli bisikletleri tam kontrol edemezler) Yol kenarlarında oynarken yanında bulunun ya da çocuğu tel ile çevrilmiş alanlarda oynatın.

Dr. Şebnem Ersoy
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
International Hospital İstanbul

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Sık Karşılaşılan Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler - Bebek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.