Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığına Dikkat!

Çoğunlukla kendiliğinden ve uygun yapılan gözyaşı kesesi masajı ile birkaç ayda açılır. Bu dönemde, kese içinde akım olmadığından sık sık enfeksiyon, bunun sonucunda kese bölgesinde şişlik, gözde çapaklanma, sulanma meydana gelir. Yenidoğanlarda karşılaşılan bu durum dışında, gözyaşı kesesi enfeksiyonları, travma gibi sebeplerle her yaşta göz yaşı boşaltım yollarında tıkanıklıklarla karşılaşabiliriz. 

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı olduğunu nasıl anlarız?

• Gözde sulanma, gözyaşının dışarı akması,
• Zaman zaman sulanmaya çapaklanma, kese bölgesinde şişlik bulgularının eklenmesi
• Gözyaşı kesesi bölgesine bastırmakla iltihap boşalması başlıca bulgularıdır.

Nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?

Teşhisi göz hastalıkları uzmanınca konulan bebeğe, bir yaşına kadar masaj uygulanmalıdır. Yaklaşık bir yaşına kadar cerrahi genellikle önerilmez, göz doktorunuz tarafından gösterilen masaj, günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır. Enfeksiyon. Çapaklanma durumunda antibiyotikli damla kullanılması gerekebilir.
Şikayetlerin bir yaşına gelindiğinde düzelmemesi durumunda geç kalınmadan sondalama işleminin yapılması gerekir. Aileleri genellikle genel anestezi altında yapılması tedirgin etmektedir ancak anestezi süresinin oldukça kısa olması, günümüzün gelişen anestezi koşulları düşünüldüğünde, işlem çocuk açısından risk oluşturmaz. Tam tersine yapılması gereken aşamaların zamanında yapılmaması, çocuğu ileride daha zorlu cerrahi işlemlerle karşı karşıya bırakır.
İlk sondalama işlemi yüksek başarı oranına sahiptir. İlk sondalama işleminin başarısız olması durumunda, tekrar sondalama yada tüp takma işlemi uygulanmalıdır.
Bu işlemlerin zamanında yapılmaması durumunda geçirilen enfeksiyonlar, sondalama yada tüp takma işleminin başarısını düşürür, hastaya DSR dediğimiz ameliyatın yapılması gerekebilir.


Ameliyat nasıl uygulanır ve ne zaman yapılmalıdır?

İdeali, cilt kesisi yoluyla yapılan DSR ameliyatıdır. Günümüzde lazer ile de DSR ameliyatı yapılabilmektedir ancak, tekrarlama riski fazladır. Tekrarlama riski en az olan ve tavsiye ettiğimiz yöntem olan cilt kesisi yolu ile yapılan DSR ameliyatıdır.
DSR ameliyatı sonrasında her hastada tüp takılması gerekmez, takıldığı durumda, poliklinik şartlarında birkaç hafta sonra çıkarılır. Çıkarılması ağrılı bir işlem değildir.
Erişkin gözyaşı kanalı tıkanıklığında da sıklıkla uygulanan yöntem cilt kesisi yoluyla yapılan DSR ameliyatıdır.
[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Bebek sağlığı ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-sagligi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın