Bebeklerde Meme Reddi

Herkese merhaba,

Bugün annelerin belirli dönemlerde karşılaştıkları sorunlardan biri hakkında konuşacağız. Meme reddi..

Meme Reddi Nedir?

Meme reddi bebeklerde sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi. Bebeğin memeyi reddetmesi, çığlık atarak, ağlayarak memeden uzaklaşması, emzirme süresinin sadece birkaç dakika sürmesi meme reddi olarak adlandırılıyor.

Anneler bebekleri memeyi reddettiklerinde bir daha memeye dönmeyecek gözüyle bakıyorlar. Ancak annenin sabrı ve çabası ile bebekleri yeniden memeye döndürmek mümkün.

Bebeklerin memeyi reddetmesi her ayda olabilir. Meme redlerinin nasıl görüldüğü de bebekten bebeğe göre değişiklik gösterir. Bazı bebekler memeyi almazken bazı bebekler meme de ağlama krizine girer bazı bebekler ise 5 dakika emip bırakır. Bazen tek memeyi emer diğerini hiç emmez.

Meme redlerinin nasıl görüldüğü bebekten bebeğe değiştiği gibi ne kadar sürdüğü de bebekten bebeğe göre değişir. Bazen birkaç gün, bazen birkaç hafta içinde kaybolur.

Memeyi Reddetme Ne Kadar Sürer?

Anneler, memeyi reddeden bebeğin ne zaman memeye geri döneceğini merak ederler. Bebeğin ne zaman memeye döneceğine dair ortalama bir süre yoktur.

Meme reddlerinin süresi her anneye ve her bebeğe göre değişiklik gösterir.

Bebeğim Memeyi Neden Reddediyor?

Bebeğinizin memeyi reddetmesinin altında birçok sebep yatıyor olabilir. Bu sebepleri aşağıda madde madde anlatacağız.

 • Bebek etkin emmiyorsa
 • Biberon ile beslenme durumlarında
 • Bebeğin hastalık durumlarında (soğuk algınlığı, boğaz ağrısı vs.)
 • Annenin tükettiği besinler sütün tadını değiştirdiyse
 • Bebek diş çıkarıyorsa
 • Bebeğe aşı yapılmışsa
 • Ek gıdaya geçiş sürecinde yapılan yanlışlardan
 • Anne psikolojisi (stresli, huzursuz, mutsuz)
 • Sütün az olması durumlarında

Emmeyi Reddeden Bebeğe Ne Yapmalı?

Emmeyi Reddetme Tedavisi

Meme reddlerinde en çok önerdiğimiz ve sonuç aldığımız yöntemleri sizin için maddeler halinde anlatacağız. Umarım size de faydası olur :)

 • Meme redlerinde en çok önerdiğimiz yöntem emzirme pozisyonu değişikliği. Bebeğinizi hangi pozisyonda emziriyorsanız, o pozisyonu değiştirerek emzirmeyi deneyin. Bu yöntem ile bebeğinizin yeniden memeye dönmesini sağlayabilirsiniz.
 • Emzirme döneminde ten tene temasın öneminden sürekli bahsediyoruz. Meme redlerinde de ten tene temas çok önemli bir yere sahip. Sütün salınımını gerçekleştiren oksitosin hormonu, annenin duygu durumundan doğrudan etkilenir. Anne bebeğine dokunduğunda, göz teması kurduğunda, bebeğinin kokusunu duyduğunda oksitosin hormonu olumlu etkilenir. Hem süt akışını kolaylaştırmak hem bebeğinizin sizin kokunuzu almasını daha çok kolaylaştırmak için bebeğinizi çıplak emzirmenizi öneririz.
 • Bir diğer yöntem ılık duş tekniği. Bebeğinizi ılık duş esnasında emzirmeyi deneyin. Bebeğiniz de siz de çıplak olmalısınız ve duş alırken emzirmeyi denemelisiniz. Bebekler anne karnında su içerisinde oldukları için, ılık duş tekniği ile anne karnındaki hafızasına geri dönerler ve bu sayede de memeyi yeniden emmeye başlayabilirler. Ilık duş tekniği meme redlerinde en güzel sonuç aldığımız yöntemler arasındadır.
 • Bebeğinizi uykuya dalarken, uyuma esnasında, uykudan uyandığı anda meme teklif edin.
 • Eğer sütünüz azsa ve bebek çekemeyip, sinirlenip memeyi reddediyorsa sütünüzün miktarını artırmanız gerekir. Anne sütünü artırmanın en etkili ve en önemli yolu bebeğinizi bol bol emzirmektir. İkinci kuralımız kendinize ve sütünüze inanmak, üçüncü kuralımız ise sağlıklı beslenmek anne sütü artıran besinlerden destek almak.

Anne Sütü Nasıl Artar? Konulu yazımızı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Anne sütü nasıl artar? https://www.bebek.com/anne-sutu-nasil-artar/

bebeklerde-meme-reddi-emzirme-pozisyonlari

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

Beyza Uyan

Instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Sevgiler.

Diyetisyen Beyza Uyan

ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı