bebek-emzirme

Bebek Sütten Nasıl Kesilir?

Bebek Sütten Nasıl Kesilir?

Amerikan Hastanesi, yenidoğan bölümü emzirme danışmanı hemşire Beyhan Numan, bebeğin memeden kesilmesi ile ilgili bilgilerini paylaştı.

Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir.
Bebeğin emzirmeden kesilmesi için belirlenmiş bir zaman yoktur. Burada iki önemli faktör vardır. Hem bebeğin hem de annenin bu duruma hazır olması gerekmektedir. Bilinene göre;
Bebeklerin en az 1 yıl, dünya örgütlerine (WHO, UNICEF) göre ise 2 yıl emzirilmeleri uygun görülmektedir.
Eğer anne ve bebek emzirmek isterse 2 yaşından sonra da emzirebilir diye de ekliyor dünya sağlık örgütü.

Emziren anneler için emzirme rehberimizin olduğunu biliyor muydunuz? Emzirme rehberimizi incelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.https://www.bebek.com/anneler-icin-emzirme-rehberi/

emzirme döneminde beslenme önerieri

Bebeği memeden kesmek için çelik gibi sinir ve sabır gerekmektedir. Bu dönemde annelerin kendilerini suçlu hissetmeleri normaldir. Çünkü anne verdiği armağanı geri almaktadır.

Bebek memeden çok ani kesilmemelidir. Bebeği memeden kesmek bir günde uygulanabilecek bir işlem değildir. Yavaş yavaş yapılmalıdır.

Hem anne açısından hem de bebek açısından en doğrusu budur. Memeden kesmenin bebeğin hayatında önemli değişiklikler olduğu ve bebeğin hasta olduğu dönemlere denk getirilmemesine dikkat edilmelidir.

Bebeği sütten kesmenin yolları nelerdir? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

Memeden kesme bir gün içinde gerçekleşirse bebek huzursuz ve mutsuz olabilir. Annenin ise memeleri şişer ve ateşi çıkar.

Memelerde dolgunluk ve tıkanıklık gelişip antibiyotik kullanımı gerekebilir. Tıkanıklıkların açılmaması durumunda ameliyata kadar gidilebilir. Bebek, emzirme seansları azaltılarak ve emzirme süreleri kısaltılarak emzirmeden kesilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ilk önce gündüz seanslarını azaltmak, daha sonra gece seanslarına geçmektir. Eğer hiç bir şekilde başarılı olunmuyorsa bebeğiniz hazır değil demektir.

Emzirme dönemi ile ilgili diğer makalelerimizi incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Emzirme döneminde beslenme önerileri: https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Emzirme döneminde anne psikolojisi: https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-anne-psikolojisi/

Emzirme dönemine yönelik sağlıklı atıştırmalıklar: https://www.bebek.com/emzirme-donemine-yonelik-saglikli-atistirmaliklar/

Post navigation

Bir cevap yazın