Bebeğinize “Kardeş Geliyor” Deme Yolları!

Bebeğinize “Kardeş Geliyor” Deme Yolları!

Anne ve baba olmak harika bir duygu. Tam bebek bakımı konusunda uzmanlaşır, düzenli uyku uyumaya başlar ve işin tam anlamıyla tadına varırsınız ki sizdeki bu adaptasyonu, rahatlamayı gören büyükler hemen “ikinci ne zaman?” gibi baskı yapmaya başlarlar.

Evet, belki gerçekten siz de bir çocuk daha yapmaya hazırsınız; ancak sizi asıl düşündüren şey bebeğinize kardeş geliyor diyebilmek olabilir.

Miniğinizin kardeş haberi karşısında bir yetişkin gibi olgun davranmasını beklemeyin ve yavrunuzu sürece en sağlıklı şekilde hazırlayın.

“Kardeş Geliyor” Diyebilmek!

Dışarıdan bakıldığında çok da dert edilecek bir durum değilmiş gibi gelebilir ama yeni bir kardeş bebeğiniz için çok ama çok hassas bir mevzudur.

Bu süreçte bebeğinizle doğru iletişim kurabilmeniz gerekir. Kardeş geliyor haberi, bebeğe altyapı oluşturulmadan verildiğinde ileriki zamanlarda hem sizinle hem de kardeşiyle olan ilişkilerinde birçok problemin temelini oluşturabilir.

kardeş kıskançlığıKardeş Kıskançlığı Sonucu Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

Miniğinizi, aileye katılacak olan yeni bireye hazırlamadan bebeğin gelmesi travmatik sorunlara sebep olabilir.

En sık görülen ve kalıcı bir etki bırakarak çocuğunuzun gelecekteki hayatını bile etkileyebilecek kadar güçlü olan bu problem, kardeş kıskançlığıdır.

Kardeş kıskançlığı sonucu çocuğunuz;

  • Küçük kardeşinden kurtulmak için onu çöp arabasına vermek, eve gelen misafire hediye etmek, otobüse bırakmak gibi planlar yapabilir.  
  • Bulduğu her fırsatta kardeşine vurup, etini sıkabilir. Onları yalnız bırakıp odadan her çıktığınızda bebeğin çığlıklar atmasının, sebepsiz yere ağlamasının nedeni abisi veya ablası tarafından hırpalanması olabilir.
  • Ebeveynler doğal olarak bakımına ihtiyacı olan bebeği beslemek, altını değiştirmek veya uyutmak için onunla daha fazla zaman geçirecektir. Ancak kardeş kıskançlığı yaşayan abla/abi, anne ve babasının artık kendisini sevmediğini, bu nedenle kendisiyle ilgilenilmediğini düşünebilir.
  • Abla/abi ebeveynlerin dikkatini çekmek için kardeşini taklit edebilir. Tuvalet alışkanlığı kazanmaya çalışan minik bebeğiniz çiş yaptığında ebeveynlerinin çok mutlu olduğunu gören büyük çocuk, salonun ortasına kaka yapıp büyük bir coşkuyla yanınıza koşarak “Çiş de bir şey mi, ben kaka yaptım!” diyerek bu habere hepinizin sevinmesini bekleyebilir. Ayrıca parmak emme, altına kaçırma, sallanmadan uyuyamama, emzik veya anne sütü emmek isteme gibi geriye dönük davranışlarla da karşılaşabilirsiniz.
  • Çocuk sevilmediğini ve dışlandığını düşünebilir. Bu duygunun içselleştirilmesi durumunda yavrunuz 50 yaşına gelse bile sevgi ve güven problemi yaşayabilir.

Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

Kardeş Haberi Vermenizi Kolaylaştıracak İpuçları

Yeni bir bebek hem ebeveynler hem de büyük çocuklar için büyük bir haberdir. Çünkü kardeş haberi ile birlikte ebeveynlerin sorumlulukları artarken büyük kardeşlere de yeni sorumluluklar yüklenecek, yetmiyormuş gibi bir de ebeveynlerinin sevgisini başka biriyle paylaşmak zorunda kalacaklardır.

Ancak merak etmeyin, önünüzde neredeyse daha 9 aylık bir süre var. Çocuğunuzla güçlü bir iletişim kurar ve doğru adımlarla ilerlerseniz alışma sürecini oldukça kolay atlatabilirsiniz.

Önceden kardeş isteyip istemediği ile ilgili konuşun!

Yeni bir gebelik düşünüyorsanız, uygun bir zamanını bulduğunuzda çocuğunuzun kardeş isteyip istemediğini yoklamanızda fayda var.

Eğer istiyorsa bebek geliyor dediğinizde bu kararda fikrinin alınmış olması kendisini değerli hissettirecektir. Kararından pişman olup tepki göstererek artık istemiyorum dese bile biraz direndikten sonra kendi kararına saygı duyacak ve daha kolay kabul edecektir.

Kardeş istemediğini kesin bir dille ifade eden çocuğa bu fikri dikte etmek yerine bu fikre alıştırın!

Kardeşi olan arkadaşlarıyla ya da birden fazla çocuğu olan arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirebileceğiniz organizasyonlar planlayın.

Birçok kişinin kardeşi olduğunu, hele bir de bunların birlikte oynayıp oldukça eğlendiğini gören çocuk, yeni bir bebeğe daha sıcak bakacaktır. Yalnız arkadaşınızı seçerken dikkat, örnek olsun diye bir araya getirdiğiniz minikler ablasının ya da abisinin oyuncaklarını alır, oyununu bozar ya da kalemlerini kırarsa çocuğunuz kardeş istememekte haklı olduğunu düşünebilir.  

Büyük çocuğa kardeş haberi anne ve baba tarafından verilmeli!

Bir bebeğiniz olacağını öğrendiğinizde haberi çocuğunuzdan saklamayın. Çocuk, haberi başka birisinden duyar ya da siz konuşurken tesadüfen kulak misafiri olarak öğrenirse size karşı güveni sarsılabilir.

Bu durumda, anne-babası ve doğacak olan kardeşinin her şeyden haberi olduğunu düşünüp kendisini planının dışında bırakılmış gibi hissederek sadece size değil kardeşine karşı da güvenini yitirebilir.

Çocuğunuza kardeş geliyor temalı hikâye kitapları okuyun!

Miniklerinize saatlerce konuşmanıza rağmen anlatamayacağınız, günlerce farklı taktikler deneseniz bile başarılı olamayacağınız bir sorunu bazen bir tek kitap, tek celsede çözebilir.

Kardeş geliyor temalı kitaplar içeriğindeki sevimli karakterler ve tatlı hikayelerle yavrunuza yeni bir bireyin korkulacak bir şey olmadığını ve yalnızca kendisinin başına gelmediğini göstererek onu duruma en iyi şekilde hazırlayacaktır.

Hikaye kitaplarına kolay ulaşabilmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.e-bebek.com/search?text=kitap

“Korkman çok gereksiz” mesajı yerine “korkularını anlıyorum” mesajını vermelisiniz!

Çocuğunuzu evin yeni üyesine hazırlayabilmek için öncelikle onun duygularını ve korkularını anlamanız ve onu anladığınızı kendisine belli etmeniz gerekir. Böylece onu anladığınızı bilir ve size güven duyarak içini açar, korkularını ifade eder.

“Kardeşin gelince onunla oyunlar oynayacağız, gezmelere gideceğiz, her şey harika olacak!” demek yerine daha gerçekçi bilgiler verin!

Yeni bir bebek sahibi olmak muhteşem bir duygu evet, ama çocuğunuza kardeşin gelince senle oyunlar oynayacak, birlikte dışarı çıkacağız, çok eğleneceğiz demeyin.

Çünkü ilk zamanlar her şey o kadar da harika olmayacak. Bebek hemen oyun oynayamayacak, sürekli ağlayacak, yemek yiyecek, kaka yapacak, anne ve babasının ilgi ve zamanının büyük bir kısmını alacak.

Güvenini sarsmamak için ona gerçekçi bilgiler verin ve ilk dünyaya geldiğinde bakıma muhtaç olduğunu, ancak biraz büyüyünce kendisiyle oyunlar oynayıp çok keyifli zaman geçirebileceğini söyleyin.

Kendisinin bu süreçte size ve kardeşine yardımcı olursa birlikte her işin üstesinden gelebileceğinizi söyleyip onu sürece dahil edebilir, dışlanma duygusunun önüne geçebilirsiniz.

Kardeş geliyor demek sizin için çok normal olsa da çocuğunuz için büyük bir olay, hatta dehşet bir korkunun kaynağı olabilir.

Yavrunuza kendisini, duygularını ve korkularını anladığınızı, bu olayın olağanüstü bir durum olmadığını ve normal olduğunu anlatmalısınız. Sadece kendisinin başına gelmediği ve birlikte her şeyin üstesinden gelebileceğiniz mesajını verebildiğiniz sürece güçlü bir aile bağını daha da güçlendirebilirsiniz.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı