Anne Sütü ve Emzirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Sütü ve Emzirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Sütünün Bebek Beslenmesindeki Önemi Nedir?

Bebeklerde ilk 6 ay en ideal besin anne sütüdür. Anne sütü içerdiği koruyucu maddelerle bebeği enfeksiyonlardan korur, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Bebeğin gereksinim duyduğu besin maddeleri en uygun oranda anne sütünde mevcuttur ve daha kolay hazmedilir. Anne sütü içerdiği bazı enzimlerle bebeğin bu sütü daha kolay hazmetmesini sağlar.

Anne sütü içindeki protein yapısı bebeğin ihtiyaçları açısından ideal olduğundan sindirim sisteminden tümüyle emilir ve bu yönüyle yararlanımı inek sütünden yüksektir.

Erken doğum yapan annelerin sütlerinin bileşimi zamanında doğum yapan annelerin sütlerinin bileşiminden farklıdır. Bu bebeklerin sindirim sistemleri yeterince olgunlaşmadığından sütün bileşimi daha kolay hazmedilir yapıdadır.
Anne sütü her an hazır, mikropsuz, ekonomiktir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ani bebek ölümü sendromu (beşik ölümü) görülme sıklığı daha düşüktür.

Ayrıca bu anne sütü alan bebeklerde şeker hastalığı, alerji, reflü, astım, orta kulak infeksiyonları, ishal daha az görüldüğü, içerdiği uzun zincirli yağ asitleri sayesinde bu çocukların sinir sistemi gelişimlerinin daha iyi ve zeka düzeylerinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

Anne Sütünün Bebeğe Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin yeterli beslendiğinin en önemli bulgusu bebeğin düzenli tartı almasıdır. İlk bir haftadan sonra düzenli bir şekilde tartı almaya başlar. İlk hafta çoğu bebek doğum kilosunun altına düşer, ancak 2. haftanın sonunda doğum kilosunu yakalamalıdır.

İdrar sayısı günde dörtten fazla olmalı. İlk bir haftada günde en az 2 kez kaka yapmalıdır. 1-4. haftalarda günde en az 5 kez kaka yapmalıdır.

Bebeğim Az Kilo Alıyor Sebebi Ne Olabilir? konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bebeğim Az Kilo Alıyor Sebebi Ne Olabilir? https://www.bebek.com/bebegim-az-kilo-aliyor-sebebi-ne-olabilir-2/

Ne kadar Sıklıkla Emzirilmeli?

Bebek ağladıkça ve istedikçe emzirilmelidir. İlk haftalarda bebeğinizi 2-3 saatte bir ve gece de emzirmeniz gerekebilir.Genellikle 4-6 haftalıkken bebekler 3 saatte bir emzirilir.

Daha sonra ise günde 5 kez emzirilme onlar için yeterlidir.

Emzirmenin Tekniği Nasıl Olmalıdır?

Bebeği emzirirken doğru emzirme tekniği kullanılmalı. Emzirirken rahat bir koltukta dik oturun, ayaklarınızı ve belinizi destekleyin.

Bebeğin yüz omuzları vücudu memeye dönük burnu meme hizasında olmalı, emerken burun deliklerinin meme tarafından kapatılmamasına özen gösterin.

Meme ucu ve etrafındaki kahverengi halkanın da ağzını kapatacak şekilde olmasını sağlayın.

Emzirme Süresi Nasıl Ayarlanmalı?

Genellikle bebekler 5 -10 dakika bir memeyi emerek doyar ve uyurlar. Her iki memenin toplam emzirme sürecinin 5-20 dakika olması bugün kabul edilen görüştür.

İlk günler her iki memeden 5 dakika verilmesi yeterli. Sonra giderek bu süre artırılır ancak 20 dakikayı geçmemeli.

Emziren Annenin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Emziren anne, günde 3-4 litre sıvı alarak kendi ihtiyaçlarının 500 kalori fazla ve tüm besin gruplarından beslenmesi süt salgılanması için yeterlidir.

Annenin aldığı ilaçlar %2-10 düzeyinde sütüne geçmektedir. Bu nedenle emziren anne doktoruna danışmadan ilaç almamalıdır.

Emzirme döneminde beslenme önerileri makalemizi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Emzirme döneminde beslenme önerileri: https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Çalışan Anneler İçin Öneriler

Anne sütü, elle veya süt sağma pompası ile sağıldıktan sonra cam şişe veya plastik süt toplama poşetlerine koyulabilir. Şişeler ucunda emziği olmadan kapakla, poşetler ise lastik bir bant ile kapatılabilir.

Sağılan ve poşetlenen her sütün üzerine tarih yazılmalıdır. Emzirme poşetlerine ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.e-bebek.com/baby-me-anne-sutu-saklama-poseti-25-adet-p-bae-bsb25/

Anne sütü oda ısısında 6 saat, buzdolabında 72 saat, buzlukta 3 hafta, derin dondurucuda 6 aya kadar saklanabilir.

Dondurulmuş süt oda ısısında değil buzdolabında veya sıcak su ile dolu bir kaba koyarak benmari usulü ile çözdürülmelidir. Mikrodalga fırını kullanılmamalıdır.

Çözüldükten sonra buzdolabınsa 24 saat bekletilebilir ancak tekrar dondurulmaz.

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne sütünü artıran en önemli etken sık sık emzirmektir. Anne rahat ve kendine güveni olmalı, emzirmeye odaklanmalıdır. Dinlenmeli ve dengeli beslenmelidir.

Anne bebek arasında cilt teması olmalı, bebeğe biberon veya emzik verilmemelidir.

Anne sütünü artırmak için öneriler konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelikte beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-beslenme/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın

Yenidoğan Bebeklerde Ülser

Yenidoğan Bebeğin Günlük Rutini

Mastit Hakkında Her Şey! Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?