tup-bebek-corona

Tüp Bebek Tedavilerine COVİD-19 Arası!

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği Başkanı  Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, corona virüs nedeniyle tüp bebek transferlerine ve yeni tedaviye başlanmasına ara verildiğini açıkladı.

Sağlık bakanlığının en son yayınladığı bildiriye göre geçici bir süre tüp bebek tedavileri ve transfer işlemleri yapılmayacak.

Henüz gebelik ve COVİD-19 üzerine araştırmaların sürdüğünü belirten Işık, gebe olan kadınlarda bağışıklık sisteminin diğer kadınlara oranla daha düşük olduğunu belirtti. Düşük olmasının sonucunda hastalığın daha ağır seyretme ihtimali olduğundan;

“Elimizdeki veriler kısıtlı, bugüne kadar Corona Virüs enfeksiyonu geçiren gebelerden sadece 2’sinde bebeğin virüs taşıdığı saptandı, fakat bu geçişin Corona Virüsün anne rahminde çocuğa geçtiği yönünde kesin bir kanıt yok. Emzirme ve temas gibi diğer yollardan da bulaş olabilir. Şunu da unutmamak lazım, elimizdeki veriler geç gebelik haftasına ilişkin. Erken gebelikte veriler henüz çok az. Bizim önerimiz yine de dikkatli olmak.”

Tüp Bebek Tedavilerine Neden Ara Veriliyor?

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık:

“Şu anda tüp bebek işlemleri açısından da derneğimizin daha önce yaptığı uyarı yazısıyla mevcut siklusların tamamlanması ve takiben yeni siklus alınmaması (yeni bir tüp bebek tedavisine başlanmaması), tüm transfer işlemlerinin askıya alınması tavsiyesi, Sağlık Bakanlığının yeni tarihli yazısıyla da zorunlu tutulmuş olup, hem kendimizin hem de hastalarımızın sağlığı açısından titizlikle uymamız gereken bir durum halini almıştır.”

Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tüp Bebek Tedavisi – Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu da konu hakkında görüşlerini sizler için belirtti:

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

bebekcom (@bebekcom)’in paylaştığı bir gönderi (27 Mar, 2020, 3:40öö PDT)

Post navigation

Bir yanıt yazın