Hamilelik Öncesi Spor

Sağlıklı bir bebek için, sadece gebelik süreciniz değil, gebe kalmadan önceki hayatınız da çok önemlidir. Yediğiniz içtiğiniz yaptığınız her şey, duruma göre hamilelik döneminizde size olumlu ya da olumsuz olarak dönüş yapacaktır. Bu yüzden, gebe kalmadan önceki yaşamınız da, en az hamilelik süreciniz kadar önem taşır.

Hamile kalmadan önce yapacağınız ya da yapmayacaklarınızın listesini çıkardığınızda, yapılacaklar listesine mutlaka sporu ekleyin. Gebelik öncesi yapacağınız spor, solunum ve dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak, belirli ölçülerde kilo verdiğiniz için de, kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Hamilelik öncesi spor yapan anne adaylarında, uykusuzluk, varis bel ve sırt ağrısı gibi gebeliğe bağlı şikayetler çok nadir görülmektedir. Yapılan spor, sezeryanla doğum riskini azaltır ve annenin doğumdan sonra toparlanıp kendisine gelme süresini kısalttığı gibi, doğumda aldığı kiloları daha kolay vermesine yardımcı olur.

Sporla iç içe olan anne adaylarının bebeklerinin beyin gelişimlerinin daha iyi olduğuna dair duyumlar vardır. Fakat olgular incelendiğinde, sayı belli bir yorum getirebilecek kadar yeterli bulunmamaktadır.

Gebelikte Spor

Gebelikte spor yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Size bazı kısıtlamalar söylese de doktorunuzu dinleyin.

Spor yapıyorsanız, beslenme alışkanlıklarınıza biraz daha fazla dikkat edin. Çünkü düzenli olarak yapılan egzersizlerde, sıvı ve kalori ihtiyacı da artmaktadır.

Egzersiz yaparken, yaşadığınız mevsime uygun kıyafetler giymelisiniz.

Ani bir karın ağrısı, kasılma, aşırı yorgunluk, çarpıntı ve nefes darlığı gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Egzersiz sırasında, yatar pozisyondan ayağı doğru kalkarken yavaş ve dikkatli olmalısınız.

Egzersiz anında eklemlerinizi fazla zorlamayın ve ani hareketlerden kaçının.

Hamileliğiniz ilerledikçe, vücudun ağırlık merkezinde önemli değişiklikler meydana geleceği için, gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde dengenizi daha fazla kaybedeceğinizi unutmayın.

Nabız hızınız egzersiz sırasında dakikada 140’ı geçmesin. Bunun içinde her on beş dakika da bir nabzınızı kontrol etmenizde fayda var.

Spor yaparken, aynı zamanda konuşmaya devam edemiyor ve nefes nefese kalıyorsanız, yaptığınız egzersiz size ağır geliyor demektir.

Spora başlamadan beş dakika önce mutlaka ısınma hareketleri yapın. Bunun için beş dakika yürüyebilir, ve esneme hareketleriyle vücudunuzu ısıtabilirsiniz.

 

Hamilelikte egzersiz ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.