Bebekoloji 2016 oturumları ile göz doldurdu

Bu sene 2.si Lütfi Kırdar’da gerçekleşen Bebekoloji 2016 Konferansı’nın oturumlarında Hamilelik ve de 0-4 yaş arası döneme dair merak edilen konular alanında uzman hekim ve ünlülerle katılımcılara yol gösterdi.

Halil Erdoğmuş Açılış Konuşması
Bebekoloji Konferansı 2016, ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş’un açılış konuşmasıyla başladı. Erdoğmuş, açılış konuşmasında ebebek’in yeni projesi olan Tik&Tak çizgi film karakterlerini bebeveynlerle buluşturdu.

YouTube video

Modern Çağın Annesi Olmak

Bu oturumda Bebekoloji 2016’nın ana teması olan “Modern Çağın Annesi Olmak” konusu, hepsi kendi alanlarında tanınan ve bilinen iş kadınları ve aynı zamanda annelerle konuşuldu. Çalışan annelerin gözünden, anne olmak konusuna vurgu yapıldı ve çalışan anne olmanın avantaj ve dezavantajları üzerinde duruldu. Bu oturumdaki katılımcılar ise, yazar ve psikolog Pınar Mermer, İş Kadını ve Gazete Yazarı Ayşe Kucuroğlu, TAV Havalimanları Holding Başkan Yardımcısı ve CFO Burcu Geriş, MCD Medya Başkanı ve Life Time Kurucu Ortağı Esra Oflaz Güvenkaya, Marie Claire Reklam Grup Başkan Yardımcısı Işıl Baysal Turan’dı.

YouTube video

Tüm Yönleriyle Gebelik
Hamilelik Dönemi Oturumlarının ilki Tüm Yönleriyle Gebelik isimli oturumla başladı. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, Sakarya Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  Perinatolog Prof. Dr. Selçuk Özden, Central Hospital Uzman Psikoloğu Aycan Bulut ve Sanatçı Demet Tuncer’in katılımıyla gerçekleşen oturumda hamilelik genel olarak ele alınırken psikolojik boyutu ve de deneyimler ile perçinlendi.

YouTube video


Hamilelik Hastalık Değildir

Hamileliğin doğal bir süreç olduğunun ve anne adaylarının bu konuda endişelenebilecekleri süreçlerin dinleyicilere aktarıldığı oturumun konuşmacısı ise, Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan’dı. Hamile olmadan önce anne adayında meydana gelen bazı komplikasyonların hamilelik sürecini nasıl etkileyeceği, hamilelerin ne zaman endişelenmeleri gerektiği konuları ise oturumda yer buldu.

YouTube video

Bebeğin İlk Günleri ve Emzirme

Bebeğin ilk günlerinde en önemli konulardan olan emzirme ve bebek bakımı hakkında Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Aylin Şimşek dinleyicilere bilgi verdi. Uzman Psikolog Selcen Akdan ise bebeğin ilk günlerinde anne ve babaları psikolojik yönden nasıl bir sürecin beklediğini anlattı.

YouTube video


Doğum Yöntemleri

Normal doğumdan epidural doğuma kadar doğum yöntemlerinin konuşulduğu oturumda Liv Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları Dr. Deniz Gökalp ve Doç. Dr. Arda Lembet ile Blogger Duygu Şenyürek bu konular hakkındaki düşünce ve görüşlerini anne adayları ile paylaştı.

YouTube video


J&J ile Bebeklerde Uyku

Yenidoğanlar olmak üzere çocukların ilerleyen zamanlarda da en çok emek verdiği konuların başında gelen uyku, Bebekoloji 2016’da Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky, Psikolog Gülçin Karadeniz ve de Yazar Azra Kohen ile ele alındı.

YouTube video

Duracell ile Pili Bitmeyen Yeterli Anne Baba Olmak

Pedagog Gözde Erdoğan ve Çocuk Gelişim Uzmanı İlknur Güven’in katılımıyla gerçekleşen Duracell ile Pili Bitmeyen Yeterli Anne Baba Olmak oturumu yeterli anne baba nasıl olunur, çocukların oyun süreçlerinde anne ve babalar nasıl etkin olmalı, hangi yaşta ne tür oyuncaklar çocuklara verilmeli gibi anne ve babaların oyun konusunda merak ettiği pek çok konuya açıklık getirildi.

YouTube video


Çocukla Güvenli Seyahat

Klinilk Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman ve de Vlogger İrem Güzey’in yer aldığı oturumda özellikle oto koltuğu kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, oto koltuğu hakkında bilinmeyenler, çocuklarla güvenli ve doğru seyahat için ne gibi önlemler alınabileceği konusunun üzerinde duruldu.

YouTube video

Çocuklarda Beslenme ve İştahsız Çocuklar

Çocukların fiziksel gelişim aşamalarının en önemlilerinden biri olan beslenme dönemi, Dr. Ender Saraç, Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seza Baykan ve Uzman ile konuşuldu. Çocukluk dönemindeki beslenmenin gelecekteki etkisine, anne sütünün bağışıklık ve beyin gelişimi üzerindeki rolüne ve bu sürecin psikolojik yönüne değinildi.

YouTube video


Kapanış; Nil Karaibrahimgil
Bebekoloji 2016’nın kapanışı ise Nil Karaibrahimgil ile gerçekleşti. Annelik deneyimini dinleyiciler ile paylaşan Nil Karaibrahimgil seyircilerden gelen 3 kelime ile de spontane bir şarkı yazdı. Bu şarkının Nil Karaibrahimgil için en önemli özelliği ise doğmamış bir bebeğe yaptığı ilk beste olmasıydı.

YouTube video

Post navigation

Bir yanıt yazın