AY AY GEBELİKTE BESLENME

 

Hamilelikte ay ay beslenme ile ilgili ebebek’in Diyetisyeni ve Beslenme Uzmanı, Emzirme Danışmanı Beyza Uyan’ın önerileri ve tavsiyelerini bulabileceksiniz.

Tebrikler! Müjdeli haberi aldınız. Bu heyecanlı yolculuğun başlangıcında, tüm endişelerinizi arkanızda bırakabilir ve huzurlu bir hamilelik dönemi geçirmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Çünkü doğru yerdesiniz!

40 hafta, yani 9 ay 10 gün sürecek bu yolculukta hamilelik döneminin her ayı için beslenme önerilerinde bulunduk. Aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu içeriklerde.

Diyetisten Beyza Uyan

Hamilelikte Ay Ay Beslenme

Sık Sorulan Sorular

Gebelikte İdeal Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Eğer gebelik dönemine zayıf başladıysanız, 13-16,5 kg kadar alınması normaldir. Eğer gebelik dönemine ideal kilonuzda başladıysanız, hamilelik süresince alınması gereken kilo 9-14 kg‘dır. Eğer gebelik dönemine kilolu başladıysanız, Hamilelik süresince 6-10 kg almanız yeterlidir.

Gebelik Döneminde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Şeftali ve yoğurt bileşiminde bulunan A vitamini sayesinde gebelikte görülen mide bulantısını hafifletir. Sabah uyandığınızda mide bulantınız varsa yataktan hemen kalkmayın ve içinizi bastıracak kraker, grissini gibi atıştırmalıklar tüketin. Limonun hamilelikte bulantılara iyi geldiği bulunmuş, şekersiz bir limonata tüketebilirsiniz. SU! Günde 10-12 bardak su tüketmeye çalışın.

Gebelik Döneminde Kahve İçilir mi?

Kafeinin, içerikleri nedeniyle günlük kullanımı sınırlanmalıdır. Gebelik döneminde 200 mg/gün’den fazla kafein tüketimi önerilmez

Hamilelik Döneminde Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Az az sık sık beslenin, gün içerisinde belirli saatlerde öğünlerinizi planlayın ve her gün aynı saatlerde beslenmeye çalışın. Bol sıvı tüketin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sıvıyı yavaş yavaş içmek. Yağda kızartmalar, yağlı besinlerden olabildiğince uzak durun. Anne adayları aşırı soslu besinleri tercih etmeyin. Aşırı baharatlı besinlerden uzak durun.

Gebelik Döneminde Görülen Kabızlık Problemine Hangi Besinler İyi Gelir?

Anne adayları bu dönemde mümkün olduğunca lifli ve posadan zengin besinleri beslenme düzenlerine eklemelidirler. Tam tahıl ürünlerine, kabuklu meyvelere ve mevsim sebzelerine yer verilmelidir. Probiyotikler bağırsak sağlığımız için çok önemlidir. Bağırsaklarımız ise bizim ikinci beynimizdir. Yoğurt ve kefir çok iyi bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve sindirimimizi kolaylaştırır bu sebeple kabızlığın önlenmesinde olumlu etkileri mevcuttur.

Gebelikte Bebeğin İyi Gelişmesi İçin Ne Yemeli?

Yumurta, ıspanak, meyve ve sebzeler, ceviz, süt ve ürünleri, kabak çekirdeği, et ve ürünleri, avokado..

Hamilelikte İçilmemesi Gereken Çaylar Nelerdir?

Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları arasında adaçayı, ahududu çayı, rezene, civanperçemi, sinameki ve zerdeçal gibi çaylar bulunur.

Gebelik Döneminde Hangi Besinlerden Uzak Durmalıyız?

Salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi şarküteri ürünleri hamilelikte yenmemesi gerekenlerin başında gelir. Bunun yanında, hamileyken çiğ ya da az pişmiş et ürünleri de tüketilmemelidir.

Gebelik Döneminde Balık Tüketebilir miyim?

Sushi ya da karides gibi çiğ ve az pişmiş deniz ürünlerinden uzak durmanız gerekiyor. Bunlar dışında pişmiş olsalar dahi tüketmemeniz gereken balık türleri vardır. Kılıç balığı, midye, köpek balığı ve dip balıkları (ton balığı) hamilelikte tüketilmemelidir.
Bunun sebebi ise çok fazla miktarda cıva içermeleridir. Hamileler balık olarak somon tüketebilirler.

Folik Asit Kaynakları Nelerdir?

Yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kuşkonmaz, turunçgiller, brokoli.

Gebelik Döneminde Şeker Yükleme Testi Yaptırılmalı mı?

Gebelik döneminde yapılan şeker yükleme testi gebeliğe bağlı şeker hastalığının yani gestasyonel diyabetin olup olmadığını anlaşılmasını sağlayan bir testtir. Bu test yapılmadığında anne adayları şeker hastası olup olmadığını bilmediği için uygun beslenme planı oluşturulamaz. Yaptırılmalıdır.

Gebelik Şekeri Olan Anne Adayı Nasıl Beslenmelidir?

Öncelikle öğünlerinizi bir düzene sokmalısınız ve her gün aynı saatte yemek yemeye özen göstermelisiniz. Gün içerisinde 3 ana 3-4 ara öğün yapmalısınız. Meyve, kan şekerini çok hızlı düşürüp çok hızlı yükseltebilir; bu sebeple ara öğünlerinizde meyve tercih ettiğinizde mutlaka yanında protein grubundan bir besin tüketmeye çalışın. Günlük beslenmenizde tam tahıl ürünleri tercih edin ve kompleks yani kaliteli karbonhidrat almaya özen gösterin.

Gebelik Döneminin Son Aylarında Yaşanan Ödem Problemine Ne İyi Gelir?

Gebeliğin son dönemlerinde tuz ve şeker tüketiminden ekstra kaçınmamız gerekir. Ödem atan besinlere beslenmenizde yer verebilirsiniz. Ödem atan bazı besinler: Ananas, yaban mersini, kivi, salatalık, muz..

Hamilelik Döneminde Diyet Yapılır mı?

Gebelik sürecine kilolu başladıysanız, gebelik döneminin ilk üç ayında Beslenme ve Diyet Uzmanı eşliğinde diyet yapabilirsiniz. Sonrasında kontrollü kilo alımı şeklinde ilerlenmelidir.

Gebelik Döneminde Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Kurubaklagiller grafinoz adlı doğal şekeri bol miktarda içerirler. Bu şeker de hamilelik döneminde görülen gaz şikayetlerine sebep olabilir. Diğer besinler: brokoli, karnabahar, lahana, roka, karalahana, turp..