Babalar Doğuma Girmeli mi?

Babalar Doğuma Girmeli Mi?

Doğum, pek çok kadın için hayatlarında başka hiçbir deneyimle kıyaslayamayacakları kadar farklı ve güzel bir deneyimdir.

Sizden ve sevdiğinizden birer parçanın içinizde büyümesi ve zamanı geldiğinde ailenize minik bir bireyin katılması tarifsiz bir duygudur.

Peki bu duyguları sadece anne mi yaşıyor? Elbette ki hayır! Babalar da bu serüvende en az anneler kadar heyecanlı, mutlu ve sorumluluk sahibi. Bu nedenle bu süreçte daha fazla yer almak isteyebilirler.

Doğum anı ise bu işin en önemli, kadının en çok desteğe ihtiyaç duyduğu kısım olduğundan, son zamanlarda “babalar doğuma girmeli mi sorusunu gündeme getirmekte ve bu konudaki farklı düşünceleri ortaya koymaktadır.

Babalar Doğumda Geri Planda Mı Kalıyor?

Bebeği karnında taşıyan ve dünyaya getiren anne olunca, gebelik ve doğum serüveninde başrol elbette ki hep annede oluyor.

Erkek ise çoğu zaman sadece neslinin devamı için kendinden bir parçayı ortaya koyan kişi olarak görülebiliyor.

Oysa ki artık babalar da doğum sürecinde en az anneler kadar heyecanlı ve sorumluluk sahibi.

Eski zamanlardaki doğum sahnelerinde anneler doğum odasında çığlık çığlığa mücadele ederken, erkekler kapalı kapılar ardında sadece beklemekle yetiniyorlardı.

Bebeğin ilk çığlığını, yaşanan o ilk duygusal bağı sadece anneler tadabiliyordu. Babalar ise hep bir adım geride kalıyorlardı. Bu durum, annenin tüm odağının bebek haline gelmesine, devamında babanın kendini dışlanmış hissetmesine yol açabiliyordu.

Artık o mucizevi anı babaların da yaşaması için hiçbir engel yok. Tabii eğer anne ve baba bu konuda hemfikirlerse…

dogum

Kadınlar Babaların Doğuma Girmesi Konusunda Ne Düşünüyor?

Erkeğin doğuma girme fikri, kadınlar tarafından farklı görüşlerle karşılanabiliyor. Bu konudaki yaygın görüşler ise şöyle;

  • Desteğe İhtiyaç Duyuyorum ve Bebeğimin Babasının Yanımda Olmasını İstiyorum

Hamilelik, çeşitli semptomları olsa da çoğu zaman kadınların oldukça mutlu olduğu, heyecanlı ve güzel bir dönem.

Ancak son haftalara yaklaştıkça anneleri bir anda doğum korkusu sarabiliyor. Nihayetinde tüm gebelik sürecini eşiyle paylaşımda bulunarak geçiren anne adayı, endişe duyduğu bu anında yalnız kalmaktan korkabiliyor.

Elini tutacağı, destek ve moral alacağı birini yanında istiyor. Bu kişinin de elbette bebeğin dünyaya gelmesindeki diğer pay sahibi olan “baba” olmasını istiyor.

  • Bu Durumun Uygunsuz Olduğunu ve Cinsel Hayatımızın Olumsuz Etkileneceğini Düşünüyorum

Bir kısım kadın doğum anında erkekten gelecek duygusal desteğe ihtiyaç duyarken, bir kısım ise doğum anının bir erkeğin görebileceği nitelikte bir şey olmadığını ve bu anı gören erkeğin cinsel olarak kendisinden uzaklaşacağını düşünmektedir.

Bu düşüncenin oluşmasında çevreden gelen bazı olumsuz yorumlar da etkili olmaktadır.

  • Babanın Doğum Anını Kaldıramayacağını Düşünüyorum

Doğum şekli nasıl olursa olsun, sonuçta tıbbi bir müdahale içerir. Doğuma şahit olan babalar, genellikle yapılan müdahaleyi görmeseler bile o anda annenin çektiği acıyı veya yeni doğmuş kanlı bebeği göreceklerdir.

Eşlerinin bu sahneyi kaldıramayacaklarını düşünen anneler, bu sebeple eşlerinin doğuma girmesini doğru bulmayabilirler.

Aynı durum panik seviyesi yüksek babalar için de geçerlidir. Doğum anında ya bir şey olursa diye endişelenen ve bu endişesini hem anneye hem de doğum ekibine yansıtan bir baba doğumhanede istenmeyebilir.
  • Yaşadığım Zorluğu Babanın Da Görmesini İstiyorum

Kimi kadınlar ise doğum anında yaşadıkları zorluğu bebeğinin babasının da görmesini isteyerek, aslında ne büyük bir sorumluluğun altından kalktıklarını bilmesini isteyebiliyorlar.

Doğumun ne kadar zor bir süreç olduğunu, bebeği ve ailesi için güçlükle bu zorluğu atlattığını görmesini isteyebilirler.

Annelerin doğuma giren baba hakkındaki genel düşünceleri bu şekilde. Bu düşünce aile yapısına, anne veya babanın durumuna göre değişkenlik göstermekle beraber karar tamamen anne ve babaya ait ortak bir karar olmalıdır.

https://www.bebek.com/sezaryen-dogum-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

https://www.bebek.com/normal-dogum-hakkinda-merak-edilen-her-sey/

Anneler Babaları Doğuma Girmeye Zorlayabiliyor!

Kimi erkekler doğum sürecini eşiyle paylaşmak, bebeğinin ilk anlarına şahit olmak isterken kimi erkekler de doğum anının özel kalmasını daha doğru bularak eşlerinin o anını görmek istemeyebiliyorlar.

Çoğu zaman bunun sebebi doğum anında erkeğin elini kolunu bağlı hissetmesi, eşinin o zor anında ona yeterince yardımcı olamama korkusu da olabiliyor. Ancak bazı anneler yaşadıkları doğum korkusu ve duydukları duygusal ihtiyaç nedeniyle buna rağmen eşlerini doğuma girmeye zorlayabiliyorlar.

Bu durumda annenin beklediğinin aksine, baba durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Böyle bir durumda zorlamak yerine karşıdaki kişinin fikrine saygı duymak gerekir.

Sonuçta doğuma girmeyen babayı kötü baba olarak damgalamak doğru değildir.
En nihayetinde doğumda isteksizce bulunan bir baba, o anda anneye fayda sağlayamayacaktır.

Babaların Doğuma Girmesinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde, özellikle batılı bölgelerde doğuma giren erkek sayısı oldukça artış gösterdi. Bu rakamların çoğunu, bu anı gerçekten yaşamak isteyen erkekler oluşturuyor.

Çünkü artık erkekler, gebelikten başlayarak daha çok işin içinde olmak istiyorlar. Doğum anında annenin yanında olarak “ben de varım ve senin yanındayım” mesajı veren babanın doğuma girmesi eşiyle olan ilişkisini kuvvetlendiriyor.

Zor anında onun yanında olarak, elini tutarak veya saçını okşayarak her anında onu desteklediği ve her zaman yanında olduğu mesajını veriyor. Bu da eşlerin birbirlerine karşı olan bağlarını kuvvetlendiriyor.

Doğuma giren baba, bebeğinin dünyaya gelme sürecinde kendini dışlanmış hissetmiyor. Anne ile birlikte bu işi başardıklarını ve tam bir aile olduklarını hissetmelerini sağlıyor.

O büyülü an, onlardan başka hiç kimsenin hissedemeyeceği ortak bir paylaşım olarak kalıyor. Bunun yanı sıra, anne kendini daha güçlü hissediyor ve bu da doğumun kolaylaşmasını sağlıyor. Babanın söyleyeceği birkaç güzel cümle, anneye kuvvet ve direnç aşılıyor.Babalar Doğuma Girmeli Mi?

Doğuma Giren Babanın Yapması Gerekenler

Doğuma girmeye karar veren babanın bu özel ve önemli anda dikkat etmesi ve yapması gereken birtakım şeyler vardır.

İşte doğumda babanın yapması gerekenler;

  • Doğuma girecek olan baba sakin olmalıdır. Çünkü burada bebeğinin ilk anına şahit olmanın yanında anneye destek olmak için de bulunacaktır.
Her koşulda sakinliğini koruması doğumu kolaylaştıracaktır.
  • Eğer normal doğum olacaksa bu işlemin bir saat içinde olup bitemeyeceğini bilmelidir ve sabırlı davranmalıdır. Gerekirse saatlerce doğumun başlamasını beklemesi gerektiğini bilmeli ve ona göre davranmalıdır.
  • Doğuma giren baba kesinlikle müdahalede bulunan kişilerin işine karışmamalı, yorumda bulunmamalıdır. Bu durum müdahalede bulunan kişilerin konsantrasyonunu olumsuz etkileyecektir. Nihayetinde bazen doğum anında hesapta olmayan müdahaleler yapılması gerekebilir.
Bu müdahalelerin hızlı ve doğru biçimde yapılması anne ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.
  • Doğuma girecek olan baba mümkünse o gün için hazırlıklı olmalıdır. Bunun için gebelik döneminde anne ile birlikte doğuma hazırlık kurslarına katılmalarında fayda vardır. Böylece baba, üstlendiği rolün daha çok farkında olacak ve doğum anını paylaşmanın tüm olumlu sonuçlarından faydalanabilecektir.

En nihayetinde bilinmelidir ki, babalar doğuma girmeli mi sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bu sorunun cevabı kişilerin aile içi dinamiğine ve bu konu hakkında ne düşündüklerine bağlıdır.

Babanın doğuma girmesi annenin ısrarı doğrultusunda değil, kendi istek ve arzusu ile olmalıdır. Eğer anne, babanın doğumda bulunmasını istemiyorsa da baba bunu saygıyla karşılamalıdır. Sonuç olarak tüm koşullar uygunsa, birlikte o büyülü anın keyfi doyasıya çıkarılmalıdır.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.