Anne ve Bebek

Anne sütü yeni doğan bebeklerin ilk ve en sağlıklı besin kaynağıdır. Emziren anneler bir kaç noktaya dikkat etmeli. Öncelikle emzirme fazla kalori harcanmasına sebep olduğu için annelerin beslenmelerine önem vermesi gerekli. Meyve, sebze, süt ve süt ürünleri gibi protein, kalsiyum ve enerji açısından zengin besinler günlük diyetlerinde yer almalıdır. Emzirme dönemi anne ve bebeğin birbirlerine yoğun duygusal bir bağ ile bağlanmasına sebep olur.

Emziren anneler her an bebeği ile beraber olma imkanına sahip olmaya bilir. Anne sütü saklama methodları sayesinde bebekleri için herzaman hazırda anne sütü bulundurabilirler. İlerleyen aylarda ek gıda olarak bebek maması kullanılsa da anne sütü takviyesine bebeklerin beslenmesinde devam etmek gerekir. Anne sütü saklama yöntemleri sayesinde her yerde her koşulda hazırda bulunan süt ile bebeklerini gönül rahatlığı ile besleyebilirler. İlerleyen dönemlerde bebeklerin gelişiminin artmasından dolayı anne sütü yetmemeye başlayabilir. Anne sütü yerine yada ek olarak devam sütüde tercih edilebilir. Bebelac devam sütü gibi ürünler 6 ile 12 ay arasındaki süreçte bebeklerin günlük 500ml’lik süt ihtiyacını karşılamakta yardımcı olur.

Manuel veya otomatik özellikli Bebedor süt pompası ve Kraft süt pompası gibi farklı çeşitlere sahip markalar ile süt saklama kabı alternatifleri tüm annelerin hayatını kolaylaştırır. Bu ürünler olabildiğince anne sütü takviyesine devam edilmesine yardımcı olur.

Bebek mama seçeneklerinden en doğru olanı bulmak gerekir. İnek sütüne alerjisi olan bir bebek için genel bebek maması seçeneklerini kullanmak zordur. Temelde bu ürünlerin geneli inek sütü bazlıdır. Ama keçi sütü ve soya sütü içerikli olan çeşitleride bulunmaktadır. Her bebek için en uygun mamaya ulaşmak mümkün.

Bebek çayları da bir çok farklı çeşidi sahiptir. Doktorların tavsiyesine uyarak yeni doğan bebeklere çay vermemek gerekir en az 6 ayı doldurmalarını beklemek lazım. Başlangıç için ıhlamur, adaçayı ve papatya çayı doktorlar tarafından önerilir. Bu çayların aslında ilaç etkisine sahip olduğunu göz önüne alarak bebeklere verilecek miktarlarına dikkat etmek gerek. Papatya çayı 6 ayı doldurmuş bebeklere gaz ve spazm giderici olarak verilebilinir. Ihlamur çayı bebeklerde bağırsak çalışmasına yardımcı olur. ıhlamur çayı gazı önler, nane çayı mide bulantısı ve kusma için önerilir .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı