31. Hafta Gebelik

31. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. :) Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 31. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin ağırlığı 1600 gramı bulabilir ve boyu yaklaşık 41 cm! 31. Hafta hamilelikte, 7 ay 7 günlük hamilesiniz demektir. :)

Peki bu haftada bebeğinizde neler olur?

  • Bebeğinizin bütün gelişimi tamamlandı.
  • Bebeğiniz bu haftalarda onun zihinsel gelişimini arttıracak REM uykusuna yatmaktadır.
  • Bebeğiniz artık karanlık ve aydınlığı ayırt edebilir.
  • Bu hafta ultrasonda daha hareketli gözükecektir.
  • Buruşuklukları azalmış, cildi iyice gerginleşmiştir.

Anneye Sağlık Önerileri – 31. Hafta Hamilelik

hamilelikte kilo alımıHamilelikte, 5 aydan itibaren sağ yan ağrısına sıklıkla rastlanır. Nedeni, rahmin sağ tarafa yaslanması sonucunda idrar borusuna yaptığı baskıdır. Bu durumda sağ böbrek çıkışında hafiften ileri dereceye kadar genişlemeler olabilmektedir. Bu durum tespit edilmişse sol tarafa yatmanız ve bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir.

Hamilelikte ideal kilo alma oranı nedir? Diye merak ediyorsanız, eğer 31. haftanızdaysanız; alması beklenen kilo 9-11 arasındadır. Doğuma kadar ise en az 2 kilo daha alacaksınız. Kiloyu az almış veya fazla almış olmanızın sağlıksız olmanızla bir alakası yoktur ancak doktorunuzun aşırı az ya da aşırı fazla kilolarda müdahale etmesi gerekebilir.

Anneye Beslenme Önerileri – 31. Hafta Hamilelik

Özellikle bu haftalarda akşam yemekleri geç saatte yenmemelidir. Büyüyen bebek mideye oldukça baskı yaptığı için özellikle son aylarda mide yanması ve mide ağrısı gibi şikayetler çok artar. Geç ve fazla yediğimizde bu şikayetler iki katına çıkabilir. Dikkat edilmelidir..

Hamilelikte Göğüsten Süt Gelmesi– 31. Hafta Hamilelik

Hamileliğinizin bu haftalarında göğsünüzden kolostrum adı verilen süt gelebilir. Bu oldukça doğal bir hamilelik semptomudur. Eğer süt gelmesi çok olursa, göğüs pedi kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Baş Ağrısı– 31. Hafta Hamilelik

Özellikle son 3 aylık dönemde baş ağrılarının arttığı gözlemlenmektedir. Stres, sıcaklık ve gerginlik baş ağrılarınızı daha da arttırabilir. Bu dönemde sakin ve huzurlu olmaya özen gösterin. Bebeğinize kavuşacağınız gün, tüm bu sıkıntılarınız sona erecek, unutmayın. :)

Braxton Hicks Nedir? – 31. Hafta Hamilelik

Braxton Hicks, hamileliğin son dönemlerinde doğru oluşan rahim kasılmalıdır. 30 saniye süren bu sancılara halk dilinde yalancı doğum sancısı denmektedir. Genellikle seyrek olarak görülürler ve pozisyon değiştirdiğinizde dinerler. Eğer bu kasılmalar düzenli şekilde olmaya başlarsa, doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Düzenli Braxton Hicks sancıları, erken doğuma işarettir.

Anneye Alışveriş Önerileri – 31. Hafta Hamilelik

Bebeğinizden Not:

Anneciğim, 31. haftamızdan merhaba!

Bu hafta seninle yeniden doktora gittik ve yepyeni şeyler öğrendik. En ilginci ise Braxton Hicks denen kasılmalardı. İki kere üst üste düzensiz giren ve 30 saniye süren kasılmalara deniyormuş. Biraz hareket ettiği anda da geçermiş. Eğer sancılar geçmezse, erken doğum olabilirmiş ve hemen doktorumu aramamız gerekirmiş. 31. Haftamızda en çok annemle birlikte yeni şeyler öğrenmeyi sevdim. Sevgili ailem, peki ya siz en çok neyi sevdiniz?

gebelikte-30-hafta

32-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı