Gebelikte Vajina Ağrısı ve Vajina Batması

Gebelik dönemi çok güzel ve heyecanlı bir dönemdir. Gebelik döneminde bazı problemler yaşanır.

Gebelik döneminde yaşanan problemlerin başında vajina ağrısı ve vajina batması gelmektedir. Bu rahatsızlıkların hemen hemen her anne adayında yaşandığını öncelikli olarak bilmek gerekir.

Gebelikte Döneminde Vajina Ağrısı ve Vajina Batması Nasıl Olur?

Gebelik döneminin getirilerinden biri de vajinal ağrılardır. Bu dönemin farklı zamanlarında bel ağrısı, sırt ağrısı ya da vajinada ağrı, vajina batması gibi şeyler olağandır.

Sırt ve bel bölgesinde oluşan ağrıların başlıca nedeni, eklemler su tutar ve gevşeme göstermesinden kaynaklıdır.
Gebelik döneminin 1. ve 2. ayı arasında vajinal ağrılar artış göstermektedir.

Bu ağrılar regliniz geciktikten 2-3 hafta sonra sancılanma şeklinde görülmeye başlar. Fakat tam olarak bu ağrılar ve batmalar gebelik döneminizin 12. veya 16. haftasında kendini gösterir.

Gebelik döneminizde rahimdeki kaslar gerilir ve kısalmaya başlar. Bu sebepten dolayı da vajinada ağrılar ve vajinada batmalar meydana gelir.

Rahimdeki kasılmalar sonradan kendini gösterdiğinden, vajinal ağrılar gebelik döneminizin ilk haftalarında değil, ileri dönemlerde hissedilir.

Burada önemli olan bir nokta ise anne adayının ilk gebeliğini yaşıyor olması. İlk gebeliğini yaşayan anne adaylarının vajina ağrısı gebelik döneminin ilk haftalarında da görülebilmektedir. Belirttiğimiz gibi ilk hamileliğini yaşayan anne adayları, o günden önde rahim büyümesi veya genişlemesi yaşamadığı için vajina ağrısını daha fazla hisseder.

Gebelik yaşamış anne adaylarında, vajina ağrısı bebek büyürken ve ağırlaşırken hissedilmektedir.

gebelikte-vajina-agrisi-ve-vajina-batmasi (2)

Vajina Ağrısını Neler Hafifletir?

Özellikle gebeliğinizin son dönemlerinde rahim daha fazla genişler ve kasılır. Bu vajina ağrısını artıran sebeplerdendir. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise, bu dönemlerde görülen vajina ağrıları çoğunlukla doğumun müjdeleyicisi olabilir.
  • Siz anne adaylarının bir anda ve ters hareket yapması vajina ağrılarını daha da artırır. Bu sebeple ani veya ters eylemlerden kaçınmanız, bol bol dinlenmeniz gerekir.
  • Vajina ağrınızı hafifletecek unsurlardan bir tanesi de ılık duş almanız ve rahatlamanız olacaktır. Yalnız ılık duş aldıktan sonra dinlenmeniz ve pek fazla eylemde bulunmamanız vajina ağrınızın hafiflemesine etki eder.

Bu ağrılar fazlasıyla süre geliyorsa ve yanında bir de kanama gibi problemler görülüyorsa vakit kaybetmeden, mutlaka uzman bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Dileriz bu problemleri yaşamadığınız sağlıklı bir gebelik dönemi geçirirsiniz.

Gebelik dönemi ile ilgili diğer makalelerimizi incelemek ister misiniz? Aşağıda yer alan bağlantılara tıklayın.

Gebelikte gaz sancısını önlemenin 6 yolu!  https://www.bebek.com/gebelikte-gaz-sancisini-onlemenin-6-yolu/

Gebelik döneminde beslenme: https://www.bebek.com/gebelik-doneminde-beslenme/

Gebelik döneminde mide yanması nedir? Mide yanmasına ne iyi gelir? https://www.bebek.com/gebelikte-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir/

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? https://www.bebek.com/hamilelikte-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir Yorum

  1. Merhaba ben gamze son adet tarihimi bilmiyorum bu haftayla birlikde 4 hafta önce 32 haftalıkdı dogum ne zaman ve hangi tarihde örene bilirmiyim rica etsem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.