Doula Nedir?

Doula Nedir?

Doula Nedir ?

Doula kelimesi anlam olarak eski Yunan dilinde “hizmet eden kadın” anlamına gelir.

Hamilelik sürecinde, anneye ve aileye, doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında, duygusal, fiziksel ve bilgilendirme amacı ile destek sağlayan, bu konuda eğitilmiş profesyonellere “doula” denir.

Doulaların bilgisi, rehberliği ve eğitimi ile doğumların çok daha sağlıklı ve kolay bir şekilde gerçekleştiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Doulaların bizzat dahil olduğu doğumlarda forseps, sezaryen, epizyotomi ve vakum oranlarının ve çeşitli ağrı kesicilere duyulan ihtiyacın da önemli ölçüde azaldığı dikkat çeken bir gerçektir.

Ayrıca bebekler, doulaların dahil olduğu doğum sürecinde çok daha kolay ve sağlıklı bir şekilde süt emerler. Bunun yanı sıra doulalalar verdikleri destek ile ailelerin de bu süreci olabildiğince sağlıklı ve keyifli bir şekilde geçirmesine imkan tanır.

Doula Nedir?

Bu noktada hatırlanması gereken doulanın bir hemşire, bir ebe ya da bir sağlık çalışanı olmadığıdır. Doulalar özel eğitim alan ve bu aldıkları özel eğitim ile anne adaylarına destek veren profesyonellerdir.

Doulalar hastane prosedürlerini çok iyi bilmelerinin yanı sıra, doğum yapan kadınlar ve bebekleri üzerinde de son derece bilgi sahibidir.

Doulanın en temel ve en önemli görevi, anne adayının her anlamda yanında olarak, anne adayına kesintisiz ve tam bir destek sunmaktır.

Doulalar anne adayına gerek fiziksel gerek zihinsel yönden dester vererek anne adayının güçlenmesi ve cesaretlenmesi konusunda önemli bir destek sunar.

Hastane prosedürlerinin anlaşılması ve uygulanması konusunda gerekli desteği sağlar ve bilinçli hareket edilmesi konusunda anne adayı ve aileyi yönlendirir. Anne adayı doğumu ile ilgili plan yaparken anne adayını olası seçenekleri hakkında bilgilendirir ve seçimleri sırasında yanında olur.

Anne doğum sancıları ile daha kolay başa çıkabilsin diye anneye çeşitli nefes teknikleri öğretir. Evde ve hastanede bu tekniklerin uygulanması sırasında anneye destek olur.

Doulalar özellikle tıbbi ilaçlar dışındaki rahatlatıcı yöntemler konusunda profesyonel kişilerdir. İlaç dışındaki ağrı kesici yöntemler konusunda anneyi bilgilendiren doulalar  ayrıca doğum pozisyonları hakkında gerekli bilgi ve desteği de sunarak anneyi eğitir.

Doula Nedir?

Doğumun başından sonuna kadar anne ile birlikte olurlar. Bu sayede anneye gerekli cesareti ve güveni vererek, annenin kendini çok daha iyi hissetmesini sağlarlar. Bunun yanında partnere de gerekli desteği sunarak, rahatlamasına doğuma istediği oranda katılabilmesine olanak tanırlar.

Anne adayı eğer bir doula ile çalışmaya karar verdiyse bu noktada dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar vardır.

Doulanın tecrübe durumu, alacağı ücret, çalışma koşulları, süreç boyunca vereceği çeşitli eğitimler, doulanın felsefesi ve bakış açısı doula seçimi öncesi mutlaka taraflar arasında açıkça konuşulmalı ve belirlenmelidir.

Hamileliğin her döneminde bir doula ile çalışılabileceği gibi, bu tercihi hamileliğin erken dönemlerinde yapmak hem anne adayı hem bebek hem de doula için daha avantajlı sonuçlar doğurur.

Erken dönemde doula anne adayı ile yakından ilgilenme şansı bulur. Anneyi çok daha yakından tanıma fırsatı bulan doula, annenin alışkanlıkları, fikirleri ve yapısı ile ilgili doğru saptamalarda bulunarak sürece maksimum katkı sağlar.

Anne adayı doulayı yakından tanıyarak hem doulaya alışır hem de kendini daha konforlu ve güvenli hisseder.

Bir doula asla anne ya da baba adına karar vermez. Anne adına herhangi bir teklifte bulunmaz ve annenin kararlarına her zaman saygılıdır. Bir doula asla annenin partnerinin yerine geçmez.

Yalnızca mevcut deneyimleri ile süreci olabilecek en konforlu şekilde atlatmasına olanak tanır. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer nokta her anne gibi her doulanın da farklı bir karaktere ve felsefeye sahip olduğudur.

Önemli olan kendi bakış açınıza uygun ve kendi felsefenizle örtüşecek bir doula bulmaktır. Ülkemizde profesyonel olarak bu işi yapan insanların her geçen gün arttığı düşünüldüğünde, anne adaylarının kendi istek ve inançları doğrultusunda bir doula bulması hiç de zor olmasa gerek.

Doula araştıran aileleri düşündüren bir diğer husus da fiyat konusu. Sahip olduğunuz ödeme imkanları ile kendinize uygun bir doulayı kolayca bulmanız mümkün.

Tercihe göre eğitimini henüz tamamlamayan stajyer bir doula da uygun fiyat için tercih edilebilir. Ayrıca doulaların çalışma kapsamında belirli bir süreç ve zaman aralığı yoktur. Annenin istek ve ihtiyaçlarına göre bu süre istenilen şekilde ayarlanır.

Doula Nedir?

Dikkat çekilmesi gereken bir diğer ayrıntı, doulanın bir yaşam koçu olmadığıdır. Çünkü bir yaşam koçu olarak, yönetilen bir durum söz konusu değildir.

Ülkemiz sınırları içinde hemşireler ve ebeler anneye bizzat yardım ettikleri için koç olarak nitelendirilebilirler. Ancak doulalar daha farklı konumlandırılırlar.

Doula, kadın bedeni hakkında bilgi sahibidir. Annenin mahremiyetine gereken özeni ve hassaslığı gereken şekilde gösterir. Meditatif bir etki göstererek olabildiğince rahatlamanızı sağlar.

Doula rasyoneldir ve sizin tüm seçimlerinize saygı duyar. Kendi enerjisi ve varlığının doğum ortamına etkisinin farkındadır ve buna göre hareket eder.

Doula hassastır, sakindir ve en önemlisi onun yanında kendinizi rahat ve güvenli hissedersiniz.

 

Senem Tokuş

 

“Doğum” Konulu yazımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Doğum: https://www.bebek.com/?s=do%C4%9Fum

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Gebe ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi?

Gebelikte Kabızlığın Tehlikesi Var mı?

EOS Nedir? EOS Kan Değeri Kaç Olmalı?