Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Gün geçtikçe büyüyen bebeğiniz, rahminiz ve karnınızın da değişikliklere neden oldu. Rahim ve karın yapısı itibariyle oldukça şaşkınlık verecek derecede büyür ve genişler.

Karnınızda neredeyse 3-4 kiloya yakın bir ağırlık taşıyorsunuz. Bu süreç sonlandığında size kocaman bir karın mı kalacak? Bu belki de en çok cevabını merak edeceğiniz soru olacaktır.

Artık vakit azaldı ve neredeyse 9 ay bitmek üzere. Koskocaman olan karnınızdan artık bebeğinizin dünyayla tanışma vakti geldi. Doğuma gireceksiniz ve bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.

Korkmayın doğum sırasında aldığınız kiloların hemen hemen yarısına yakını gidecektir. Fakat rahimin toparlanması biraz zaman alacaktır. Bebeğin doğmasıyla birlikte gerilen karın zamanla toparlanacaktır.

Fakat bu süreçte en çok merak edilen şey “doğum sonrası korse” kullanmak işe yarar mı? Olacaktır. Bu yazımızda merak edilen bu durumu açıklığa kavuşturmaya çalışacağız. Fakat öncelikle “korse nedir? Ne işe yarar? Çeşitleri nelerdir?” gibi sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Korse Nedir?

Kişinin bel çevresini dışardan saran ve belli bir şekle sahip olmasına yarayan bir çeşit tekstil ürünüdür.

Farklı çeşitlere sahip bir üründür. Bazılarının içerisinde metal destekler vardır. Bazıları sadece kumaş türlerinden yapılıp daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Bel, boyun, sırt, dik durmak için olan çeşitlere sahiptir.

Korse Ne İşe Yarar?

Korse kullanıldığı yere ve çeşidine göre işlevlere sahiptir. İşlevine göre etki etme unsurları farklılık gösterir.

Örneğin; belde kullanılan korseler karın bölgesinin sıkışmasına yardımcı olarak burada incelme sağlamaya yarar.

Korse Çeşitleri Nelerdir?

Zayıflamaya yardımcı olan, mide kısmını toparlayıcı, basen kısmını toparlayıcı, sağlık sorunları için ve doğum sonrası korse gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar isimlerinden de anlaşıldığı üzere etki ettikleri yere ve amaçlarına göre değişiklik göstermektedirler.

Korse ile ilgili kısaca bilgilendikten sonra hamilelik sonrası korse hakkında geniş bilgi almaya çalışalım.

Gebelik Sonrası Korse

İlk olarak Orta Çağ döneminde kullanılmaya başlayan bu ürünü kadınlar vücutlarını şekillendirmek amacıyla kullanmışlardır. Ardından 19. Yüzyılda kullanımı daha da artmıştır. Hatta eski zamanlarda bile kadınlar özellikle doğum sonralarında karınlarına ve bellerine bezler sarmışlardır. Gebelik sonrasında kullanım amacı ise;

 • Bebek doğduktan sonra hızlı iyileşme sağlaması,
 • Kadının duruşunu düzeltmesi,
 • Bel ve karın bölgesinde iyileşmeye yardımcı olması,
 • Sarkma eğiliminde olan göbeğin toparlanmasını sağlaması,
 • Genişleyen rahmin daha hızlı toparlanmasına yardımcı olmasıdır.

gebelik-sonrasi-korse

Doğum Sonrası Korse Kullanılmalı mıdır?

3 ila 4 kilo arasında var olan bir canlının karnınızda olması elbette buranın büyümesine neden olacaktır. Bebek rahim içinde büyürken kendisine yer açmak için organları geriye iter.

Karın ve sırt kaslarınız gevşeme eğilimine gider. Karında aşağıya doğru sarkma durumu yaşanabilir. Özellikle rahim daha da büyür ve toparlanması 6 hafta gibi bir zamanı bulur.

Kasların güçlenmesine ve karın toplanmasına yardımcı olabilir. Bu durumda iyileşmeye yardımcı olma özelliği bakımından kullanılabilir. Bu ürün sadece aşağıya doğru sarkma eğilimi gösteren karnınızın bir miktar toparlanmasına yardımcı olacaktır. Fakat bu bir gerçektir ki hamilelikte aldığınız kilolar korse gibi bir ürünle yok olmayacaktır.

Sağlıklı beslenme ve uygun bir diyetle doğum sonrasında aldığınız kilolardan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Böyle bir ürünü kullanmadan önce bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Çünkü bazı doktorlar bu ürünleri önerir bazıları ise şiddetle karşı çıkabilir. Sizi 9 ay gibi uzun bir sürede takip eden bir doktorla birlikte karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Korse Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Vücudunuzun toparlanmasını istediğiniz bir ürün seçiyorsunuz. Elbette sıkı olmasını isteyeceksiniz. Fakat çok fazla sıkı olan bir ürün sizi rahatsız edecektir. Bundan dolayı nefes bile alamama ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Geniş bir ürün seçmeniz halinde de üründen istediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Çünkü iyi sarmayacağı için istediğiniz etkiyi yaratmayacaktır.
 • Ayrıca esnek bir malzemeden yapılmış olması zamanla esmeye mahal verecektir.
 • En mantıklı olanı var olan bedeninizden bir küçük beden almanız yönünde olacaktır.
 • Pamuklu malzemeden olmasına dikkat etmelisiniz. Naylon içerikli ürünler hem terletecektir hem de içerdiği maddeler bakımından sağlıklı olmayacaktır.
 • Bütçenize uygun olan en kaliteli ürünü seçmenizde fayda olacaktır.
 • Renk ve malzeme bakımından kıyafetlerinizin altına rahatlıkla giyeceğiniz bir ürün seçmelisiniz.
 • Giyip çıkarması kolay bir ürün olmasına dikkat etmenizde fayda olacaktır. Özellikle dışarıda olduğunuzda tuvalet ihtiyacınızı kolay giderebileceğiniz altında kopçası olan ürünleri tercih etmek daha mantıklı olacaktır.
 • Yıkanmasının kolay olmasına dikkat etmenizde fayda olacaktır. Çabuk bozulma ihtimali olan malzemeler çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olmayacağı için buna dikkat etmelisiniz.

Gebelik Sonrası Korse Kullanımının Faydaları

 • Karın kaslarının desteklenmesine yardımcı olur. Hamileliğin en belirgin etkilerinden biri olan karın kaslarının ayrılması durumunda toparlanmaya yardımcı olabilir.
 • Doğum sonrası korse bel ağrılarına ve duruşunuzun düzelmesine yardımcı olabilir.
 • Özellikle sezaryen sonrasında karın altında var olan kesinin iyileşmesine yardımcı olabilir. Korsenin sıkıştırıcı özelliğinden dolayı burada ki kan akışını hızlandırıp iyileşme düzeyini yükseltebilir.
 • Hamilelik öncesinde giydiğiniz kıyafetlerin en azından bir kısmını giymenize yardımcı olabilir. Böylece bozulan moralinizi bir nebzede olsa düzeltir.
 • Kesiklerden sonra oluşacak şişliklerin inmesine yardımcı olabilir.

Doğum Sonrası Korse Kullanımı

 

Gebelik Sonrası Korse Kullanımının Zararları

 • Bu ürünler sadece doğum sonrası oluşacak sıkıntıların biraz daha azalmasına yardımcı olacaktır. Harikalar yaratmasını beklememelisiniz.
 • Doğum sonrası korse ile ilgili faydalı olduklarını kanıtlayan bir çalışma söz konusu değildir.
 • Doğum sonrası eski halinize dönmek istiyorsanız bu ürünün yanında uygun diyet ve egzersizin de yardımcı olacağını unutmamalısınız. Tek başına bu ürünlerin harikalar yaratmasını beklemek doğru olmayacaktır.
 • Kullanımının makul ölçülerde olması gerekmektedir. Gün boyu üzerinizde kalmamalıdır. Özellikle gece yatarken çıkarılmalıdır. Aksi takdirde iyi sonuçlar almayı beklerken sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
 • Gün boyu kullanımı özellikle bel kaslarınızın tembelleşmesine neden olabilir.
 • Çok sıkı ve uzun süre kullanılan korseler baskıyı artıracağı için faydalı olmaktan çok zararlı olacaktır.
 • Sürekli kullanımının alışkanlık yapma ihtimali olduğunu bilmelisiniz.

Doğum sonrası korse ile ilgili bilgilenmeye çalıştık. Kadınlar arasında özellikle ünlü anneler arasında oldukça yaygın kullanılan bu ürünlerin kişiden kişiye farklı etkileri olacağını unutmamalısınız.

Doğum yaptığınız şartlar oldukça önem arz etmektedir. Sıkıntılı bir doğum yapmışsanız dikişlerinizde bir hassasiyet söz konusu ise kullanmanız belki de zararınıza olacaktır.

Özellikle rahmin iyileşmesinde çok iyi sonuçlar verdiğine dair bir çalışma bulunmamaktadır.

Sonuç itibariyle bu ürünlerin birer tekstil ürünü olduğunu unutmamalısınız.

Bir tekstil ürününün faydası olabilir. Fakat kesinlikle çok iyi sonuçlar verir demek doğru değildir. Bazı doktorlar kullanımında bir sakınca görmezken bazı doktorlar bir etkisi olmadığını düşünerek karşı çıkabilirler.

En doğru kararı vermeye çalışırken sizi gebeliğiniz boyunca takip eden doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

”En İyi 6 Hamilelik Korsesi Tavsiyesi ve Yorumları” Konulu makalemizi incelemek için bağlantımızı ziyaret edebillirsiniz.

En İyi 6 Hamilelik Korsesi Tavsiyesi ve Yorumları: https://www.bebek.com/en-iyi-6-hamilelik-korsesi-tavsiyesi-ve-yorumlari/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebek Anne Karnında Ters Duruyorsa Ne Yapılmalı?

Suda Doğum ile İlgili Tüm Detaylar!

Babalar Günü’nün Hikayesi Nedir?