hamilelikte-bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli olur?

Hamileliğiniz boyunca: “Karnın sivri mi yuvarlak mı? Güzelleştin mi çirkinleştin mi? Ekşi mi aşeriyorsun tatlı mı?” gibi soruları duyup bu sorulara vereceğiniz cevaba karşın cinsiyet belirleme ile ilgili tahmin veren kişilerle karşılaşabilirsiniz.

Eski zamanlarda, büyüklerimizden bugüne kadar gelen bu hurafelere çok kulak asmamak gerektiğini belirtelim. Tabi ki bu tahminlerin sonucunu merak edebilirsiniz, önemli olan bu tahminlerin bilimsel gerçekliğe dayanmadığını bilmektir.

Miniğinizin cinsiyeti döllenmenin gerçekleştiği andan itibaren bellidir. Bu heyecanı doyasıya yaşamak için sadece cinsel organların ultrasonda belli olacak kadar büyümesini ve gelişmesini beklemeniz gerekir. Peki bebeklerde cinsiyet ne zaman belli olur?

“Kız mı? Erkek mi?” Bebeğimin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Büyük bir gelişim ve değişim öyküsü sergileyen biz insanların maceraya daha anne karnında başlar. Bebeğiniz cinsiyeti ise bu maceranın en başında, daha döllenme gerçekleştiği an bellidir. Büyüyüp geliştikçe üreme organları da şekillenmeye, belirmeye başlar ve cinsiyet ancak bu organlar yeteri kadar büyüdüğünde ultrasonla belli olur. Sizler büyük bir heyecanla o anı bekliyor olabilirsiniz.

Gebeliğin 12. haftası itibari ile bebeklerde cinsiyet belirlenebilir. Fakat 12. haftada cinsel organlar çok büyümediği ve bebeğin duruş pozisyonu ile cinsiyetini sizden saklayabileceği için bazen tahminler yanlış çıkabilir. En net cinsiyet belirleme hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında gerçekleşir. Bu haftalarda yaptıracağınız ultrason taraması ile birlikte doktorunuzdan miniğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Cinsiyet Nasıl Oluşur?

Gebelik, spermin yumurtayı döllemesi ile başlar. Bu olay döllenmedir ve döllenme ile bebek oluşumu başlar ve bu andan itibaren bebeğin kız ya da erkek olduğu bellidir. Cinsiyeti oluşturan şey spermde bulunan kromozomlardır. Yani bebeğinizin cinsiyetini anne ve babadan gelen eşey kromozomları oluşturur, ancak kız mı erkek mi olduğu spermden gelen kromozoma bağlıdır. Bu nedenle cinsiyeti baba belirler diyebiliriz.

 • İnsan 46 kromozomdan oluşur. Bunun 44`ü vücut kromozomları, 2’si ise cinsiyeti oluşturan eşey kromozomlarıdır.
 • Eşey kromozomları X ve Y olmak üzere iki çeşittir.
 • 44+XX olması durumunda bebek kız, 44+XY olması durumunda erkek olur.
 • Bebeğin eşey kromozomlarının biri anneden diğeri babadan gelecektir.
 • Annede XX olduğundan her koşulda yumurta hücresine X kromozomunu verecektir. Baba XY kromozom çiftine sahip olduğundan spermden ya X ya da Y kromozomu gelecektir.
 • Babadan X gelirse bebek XX yani kız, babadan Y kromozomu gelirse bebek XY yani erkek olur.
 • Yani cinsiyeti anne ve baba birlikte oluşturur ancak kız ya da erkek olmasını baba belirler.

Bebeğimin Cinsiyeti Değişir mi?

Cinsiyet, yumurta ve spermin bir araya geldiği anda kesin olarak bellidir. Cinsiyetin anne ve babada bulunan kromozomlar tarafından belirlendiği ve XX kromozomu olursa kız bebek, XY kromozomu olursa erkek bebek olacağı bilimsel olarak açıklanmıştır. Ultrason kontrolü sırasında kız olarak belirlenen cinsiyet, sanılanın aksine erkek olabilir. Bu yanılgının tek nedeni miniğinizin ultrasonda kendini göstermemesidir. Genetik olarak kesinlikle bir değişim olmayacaktır. Kesin bilgi için 16. hafta sonrasında bakılması önerilir.

Kesin Cinsiyet Tahmini İçin Yöntemler

Cinsiyet tahmini yaparken herhangi bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız kesin bilgiler verecek yöntemleri kullanmakta fayda var. Doktorların onayladığı ve bilimsel olarak geçerlilik sağlamış olan yöntemler dışında başka yöntemlere inanmamak gerekir. Siz ebeveynlerin merakını anlıyor ve öğrenmek için ne kadar aceleci davrandığınızı biliyoruz. Aşağıdaki cinsiyet belirleme yöntemleri bu konuda size daha gerçekçi bilgi verecektir.

 • Ultrason yöntemi

Cinsiyet belirleme konusunda sizlere en kesin ve en güvenilir cevabı verecek yöntemlerden biri ultrason muayenesidir. Bebeklerde cinsiyet, yavrunuzun gelişmesi ve kendini göstermesi ile birlikte, doktorunuzun yaptığı ultrason kontrollerinde belli olur.

 • Koryon villüs yöntemi

Koryon villüs yöntemi, ülkemizde yasal bir yöntem olmamakla birlikte bazı ülkelerde yasal olarak kullanılmaktadır. Bu uygulama genellikle genetik bozukluklar, kan uyuşmazlıkları vb. sorunların takibinde kullanılır. Anne karnından ya da rahminden girilerek parça alınması sonucu elde edilen genetik bilgi ile cinsiyet de öğrenilebilir.

 • Kordosentez yöntemi

Bebeğin anne karnındayken kordonundan sıvı alınarak yapılan bir işlemdir. Koryon villüs yönteminde olduğu gibi, ailede genetik bir rahatsızlık bulunması ya da annenin yaşının 35 üzeri olması durumunda kullanılabilir.

Eskilerden Bugüne Cinsiyet Tahminleri

Büyük büyük annelerimizden bugüne kadar gelmiş olan onca pratik bilgi içinde, hamileler için de çok sayıda bilgi mevcut. Annelik heyecanıyla merakınıza yenik düşüp bu bilgilerden eğlencesine olsa da yararlanmak isterseniz aşağıdaki bilgiler heyecanınıza tatlı bir renk katabilir.

Kız bebeklerde cinsiyet belirleme:

 • Hamilelik boyunca kalçadan kilo almak
 • Karnın yuvarlak şekilde büyümesi
 • Sürekli tatlı aşermek
 • Meyve yemeğe doyamamak
 • Çirkinleştiğini düşünmek
 • İdrar renginin koyu olması
 • Bebeğin kalp atışının 140 ve üstü olması
 • Göbek çizgisinin karnın aşağısında olması
 • Göğüs ucunun normal olması

Erkek bebeklerde cinsiyet belirleme:

 • Karnın sivri şekilde büyümesi
 • Ekşi yiyecekler aşermek
 • Güzelleştiğini hissetmek
 • İdrar renginin açık olması
 • Bebeğin kalp atışının 140 ve altı olması
 • Göbek çizgisinin karnın üstüne doğru devam etmesi
 • Göğüs uçlarında belirgin bir kahverengilik olması

Halk Arasında Yaygın Olarak Yapılan Cinsiyet Testleri

Bilimsel cinsiyet belirleme testlerini bir kenara bırakıp, geleneksel cinsiyet tahminlerine başvurmak, sabırsız ebevenylerin sık başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntemlerin kesinlik sağlamadığı yalnızca tahmini olarak bilgi vereceği unutulmamalıdır.

halk-arasinda-yaygin-olarak-yapilan-cinsiyet-testleri

 • Yüzük testi

Yüzüğünüzü bir ipe bağlayarak karnınıza doğru sarkıtın. (Bunu yaparken hamile olmanız şart) eğer yüzüğünüz ileri geri şekilde hareket ediyorsa erkek çocuk, dairesel şekilde hareket ediyorsa kız çocuk olacak demektir.

 • Makas ve bıçak testi

Evinizde iki tane yastık seçin. (Koltuk minderi seçmeniz daha iyi olur) Sevdiklerinizden birinden, siz görmeden, bir yastığın altına bıçak diğer yastığın altına makas koymasını isteyin.  Bıçak konulan yastığın üzerine oturursanız erkek çocuk, makas olan yastığın üzerine oturursanız kız çocuk sahibi olacağınız anlamına gelir.

 • Anahtar testi

Anahtar testi de bebek cinsiyeti öğrenebileceğiniz inancı ile yapılan testlerden biridir. Sevdiklerinizden birinin size anahtar uzatması ile başlayan bu testte, anahtarın yuvarlak tarafından tutarsanız erkek bebek, sivri tarafından tutarsanız kız bebek sahibi olacağınıza işaret eder.

 • Karbonat testi

2-3 çorba kaşığı karbonatı bir kaba alın ve üzerine idrarınızdan damlatın. Çok fazla kabardıysa erkek bebek, az kabardıysa kız bebek demektir.

 • Mor lahana testi

Yanlış görmüyorsunuz lahanadan da cinsiyet testi yapmışlar! Siz de şansınızı denemek isterseniz şunları yapın: mor lahanayı suda kaynatıp suyunu küçük bir bardağa alın (kullanılmayan bardak veya kap olması ideal). Aldığınız lahana suyuna bir iki damla idrarınızdan damlatın. Suyun rengi açık pembemsi bir renk alıyorsa kız bebek, koyu mora dönüyorsa erkek bebek bekliyorsunuz demektir.

 • Maya takvimine göre cinsiyet testi

Maya takvimi birçok konuda tarihsel bilgiler sunmuş takvim olmasının yanı sıra cinsiyet belirlemede de kullanılmıştır. Mayalılara göre cinsiyet belirlemede hamile kalınan yıl ve annenin yaşı etkilidir. Hamileyken içinde bulunduğunuz yılı ve yaşınız çift rakam ise kız bebek, sayılardan biri tek, diğeri çift rakam ise erkek bebek olacağına inanılır.

İçinde bulunduğumuz modern çağda, cinsiyet öğrenen anne babalar bu haberi partilerle kutlamaktadır. Bebek geliyor partisine benzeyen bu etkinliklerin tek farkı bebeğin kız mı erkek mi olacağını bildiriyor olmasıdır. Bu heyecanlı bekleyişte sabırsızlanıp atalarımızdan kalma yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanırken unutmamanız gereken tek bir şey var o da yapılan cinsiyet tahminlerinin kesin bilgi vermemeleridir. Bu konuda bilime güvenmeli; karbonata, ekşiye aşermelere, karnınızın şekline bel bağlamamalısınız. Sonuç olarak yapılan tahminlere inanarak bebek alışverişi yapmak, bebek ismi bulmak sizi hüsrana uğratabilir.

Cinsiyet belirleme 16. hafta itibariyle doktorunuzun yapacağı ultrason taramasıyla daha sağlıklı olacaktır. Böylece yavrunuzun cinsiyetini öğrenmenin heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Genetik hastalıklar, kan uyuşmazlığı ve sorunlu bir hamilelik geçiriyorsanız, doktorunuz kordosentez yöntemi benzeri genetik tarama yapan testlerle birlikte bebeğin cinsiyetini de söyleyebilir. Ancak bu tarz yöntemler yalnızca zorunlu durumlarda uygulanmaktadır.

Bebeklerde cinsiyet değişkenlik göstermez. Yalnızca ultrasonda kendini göstermeyen nazlı bir bebeğe işaret eder. Sizler yavrularınızın erkek ya da kız olmasına değil, gelecekte mutlu bireyler olup, topluma fayda sağlamaları ve sağlıklı evlatlar olmalarına önem verin. Mutlu çocuklar mutlu gelecek getirecektir.

Cinsiyet Partisi Nasıl Yapılır? Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Cinsiyet Partisi Nasıl Yapılır?: https://www.bebek.com/cinsiyet-partisi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebeğiniz ile İlk 10 Hafta

Gebelikte İmplant Uygulanır mı?

Hamilelikte (Gebelikte) Akıntı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!