uykusuzluk

Uykusuzluk Sorunu Çeken Bebekler

Gece yatmaz, gündüz kalkmaz! Her anne babanın çocuklarının uyku düzenini anlatmak için dile getirdiği cümleler bunlar.
Bebeklikten itibaren anne babaların çocuklarıyla ilgili en çok yakındığı konu olan uyku problemlerini, aslında bu problemlerin oluşumunda farkında olmadan rol oynayan anne-babaları ve bu problemlerle başa çıkmanın ipuçlarını Hastane Derindere Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Akdeniz ile konuştuk.
 • Uykunun anlamını öğrenmek için yaşı çok küçük olabilir! 

Az sayıda bebek tüm gece boyunca uyur. Özellikle ilk iki ay boyunca yenidoğanlar ortalama olarak günde 12-18 saat uyurlar. Geceleri aralıksız uyumaları ise 1 yaşını bulur. Bu nedenle anne baba olarak onlara uykunun anlamına öğrenmeleri için biraz zaman tanıyın.
 • Uykuya geçmesine yardımcı olun. Direkt uyutan olmayın!

Her gece bebeğinizi siz uyutup ondan sonra tek başına uykuya dalmasını beklerseniz ne yazık ki bu beklentinizin karşılanması hayal olabilir. Onu siz uyutmak yerine uykuya geçişine yardımcı olmak için bir uyku arkadaşı edinmeyi deneyebilirsiniz. Yoksa gecenin bir yarısı uyandığında tekrar uykuya geçmek için sizi uyandırmaya ve yardım istemeye devam edecektir.
Uyku öncesi rutinlerden faydalanarak bebeğinizin uyku zamanının geldiğini anlamasını sağlayabilirsiniz. Uyku öncesi masallar, yumuşak bir masaj veya rahatlatıcı bir banyo bebeğinizin uykuya geçmesine yardımcı olur.
 • Aşırı yorgun çocuk rahat uyuyamaz, bunu kabul edin!

Bebekler ve okul öncesi yaştaki çocuklar gece ve gündüz uykuları da dahil olmak üzere her 24 saatte 11 ila 14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Düzenli uyku için çocuğunuzun yatma, uyanma, uyuklama, yemek ve oyun saatlerini ayarlayın.
Toplumda sıklıkla kabul edilen “yorulan çocuk iyi uyur” düşüncesinin tamamen doğru olmadığını da söylemek gerekir. Elbette küçük yaşlardan itibaren uyanık olduğumuz zamanlarda harcamamız gereken bir enerji vardır ve gün içinde enerjisini atmamış kişi gece çok kolay uyuyamaz.
Öte yandan, çok yorulan bebek, çocuk veya yetişkin için de gece çok kolay uyumak mümkün olmayabilir. Bu nedenle, uyanık olunan zamanlarda fazla enerjiyi harcamaya fırsat verilmeli fakat aşırı yorucu aktiviteler ve uzun süreli uykusuzluktan kaçınılmalıdır.
 • Ayrılık kaygısı yaşayan çocuk uyku problemleri de yaşayabilir.

Ayrılık kaygısı özellikle anne ile bebeği arasında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Sizin çocuğunuzun da bu evreden geçmesi normaldir.
Uykuya geçiş sürecinde bebekler annelerinden ayrılmak istemeyebilir ve ayrılık kaygısı yaşayabilir. Bu durumda, konuşmak, şarkı söylemek, sallanmak ya da fazladan beslemek için bebeğinizi zorlamayın. İlk 6 ay bebeğe daha yakın konumda olduktan sonra, yaklaşık 6 ayın sonunda bir bebeğin kendi başına uyumasına yardımcı olabilirsiniz.
Hasta görünmediği sürece yumuşak bir sesle konuşun, sırtını sıvazlayarak onu rahatlatın; ancak onu kucağınıza alıp besleyerek ödüllendirmeye çalışmayın. Karanlıktan korkan bir bebeğiniz varsa hafif loş bir ortam sağlayan gece lambasından yararlanabilirsiniz.
 • Uyku saatinin geldiğini anlamasını sağlayacak bir rutin oluşturun.

Yatmadan önce her gece aynı şeyleri yapmak çocuğunuzun uyku vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olur. Rahatlamak ve rahatlamak için banyo yaptırmak, hikaye okumak ve ardından ışıkları söndürerek uykuya geçmesi için yardımcı olmak gibi bir rutin oluşturun.
Her gece aynı rutini uygulayın ve bu rutini çocuğunuzun odasında sonlandırın. Böyle bir düzenlemeye 4. aydan sonra başlamak olumlu sonuç almanıza yardımcı olur.
uyku
 • Uykudan kaçma numaralarına kanmayın!

Bazı çocuklar uyanık daha fazla zaman geçirmek için bir hikaye daha okumanızı isteyebilir, tuvaleti gelebilir, susayabilir. Onu yatağından kaldırarak isteklerini karşılamak yerine yatağa geçmeden ihtiyaçlarını karşılayın ve uyku zamanının geldiğini hatırlatın.
 • Uyku uykuyu getirir, unutmayın!

Gün boyunca yeterince uyuyamayan küçük çocuklar, gece uyku sorunları yaşayabilirler. Çoğu bebeğin günde iki veya üç uykuya ihtiyacı vardır. Çocuğunuz huysuz ve uykulu ise, yatmadan önce mümkün olduğunca sakinleştirmeye çalışın.
Gece-gündüz uyku dengesini korumayı da ihmal etmeyin!
 • Solunum yolu problemleri uyku kalitesini düşürür.

Bazı çocuklar uyku apnesi, alerjiler, soğuk algınlığı, astım, büyümüş bademcik ve geniz eti problemlerinden dolayı yeterince hava alamaz ve uykuya geçemezler. Uyku apneli çocuklar genellikle yüksek sesle horlar, nefes almakta zorlanır ve huzursuz bir uyku çekerler.
Bebeklerde, kolik, asit reflüsü, kulak ağrısı veya diş çıkarma ağrısı da uykuyu engelliyor olabilir. Bu konuda bebeğinizi yakından takip ederek çocuk hekiminize danışın.
 • Korkutucu rüyalar görüyorsa yanında olun.

tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da zaman zaman kötü rüyalar görürler. Bu normaldir ve kötü hayallerin çoğu zararsızdır. Kötü rüyalardan sonra çocuğunuzun yanında olun, yatıştırarak rahatlatın ve huzurla uykuya geçtiğinden emin olun.
 • Uyku arkadaşı edinmesini sağlayın!

Bazen yakınında özel bir nesneye sahip olmak bir çocuğun uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Oyuncak hayvanlar, uyku arkadaşları bunun için iyi bir alternatiftir. Uyku arkadaşı bir battaniye veya örtü de olabilir. Burada önemli olan çocuğunuzun o nesne ile uyumaya alışmış olması ve onunla uyumaktan mutlu olması.
Uyku arkadaşı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettiğimiz yazımıza ulaşmak için tıklayın: https://www.bebek.com/uyku-arkadasi
 • İyi bir uyku için uygun bir ortam oluşturun. 

İyi bir uyku için çocuğunuzun odasını gece karanlık, çok sıcak ya da çok soğuk olmayacak ve sessiz olacak şekilde organize edin. Çocuğunuzun yattığı odada kesinlikle televizyon, bilgisayar gibi elektronik eşyaların olmamasına dikkat edin ve çocuğunuzun uyku saatinde ışık, ses gibi konularda hassas davranın.
Bebek gelişimi ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-gelisimi/ 👶

Post navigation

Bir yanıt yazın