Kistler hamileliği engeller mi?

Çoğu kadının muzdarip olduğu konulardan biri de yumurtalık kistleridir. Bunlar içi sıvılarla dolu küçük kistlerdir. Yaklaşık olarak 30-40 cm boyutlarında irili ufaklı olabilmektedirler.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir?

Bu kistler başlıca olarak; kasıkta ağrı, adet dönemlerinde yoğun ağrı, cinsel ilişki esnasında ağrı şeklinde kendini gösterir. Ancak bu kistler ezilirse ya da patlarsa; baş dönmesi, şiddetli bulantı veya kusma, karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Kistin iyi huylu olup olmaması nasıl anlaşılır?

Bunun kanısı doktor muayenesi ile ve ultrason testi ile yapılır. Bazı kadınlarda ise kan değerlerine bakılır. Kan değerlerinde, CA-125 gibi değerler yüksek bulunur ise bu tümör belirtisi olabilmektedir. Böyle durumlarda
çok az da olsa hastalardan MR’a başvurulması istenir. Ultrason muayenesinde bu kistlerin 10 cm’den daha iri olması, kist yüzeyinde değişiklikler bozukluklar olması, etrafındaki başka dokulara yapışık durması gibi durumlar, tehlike arz edebilecek durumlardandır.

Yumurtalık kisti hamilelik için bir engel teşkil eder mi?

Genel olarak yumurtalık kisti kadınlar için olumsuz bir durum teşkil etmezler. Bu durum anne adayları için de geçerlidir. Kistler kronik haldeyken, anne adayında hali hazırda bir kist varken hamile kalmak olağandır. Fakat nadiren görülebilen çikolata kistleri, hamileliğe engel teşkil edebilecek özelliklere sahiptir. Bu özellik çikolata kistlerinin diğer dokulara yapışık olabilmesidir, bu da sorun yaratabilmektedir.

Böyle vakalarda hamilelik için annenin bir doktora danışarak tedavi görmesi ya da doğum sonrası bir tedavi
uygulatması doğru olacaktır.

Yumurtalık kisti nasıl tedavi edilir?

Kadınlarda ve anne adaylarında çoğunlukla rastlanan ve yaşanan, over kist adı verilen kisttir. Bu kistler
tehlikesiz olup genel olarak kendi kendilerine geçerler ve kaybolmaktadırlar. Çok az bir ihtimalle de olsa tedavisi gerekebilir. Ancak bu kistler şayet geçmez ya da büyüme gösterirse ameliyatla alınması, tedavi edilmesi gerekebilir.

 

Bu kistlerin boyutu 5-6 cm’den küçük ise çoğunlukla birkaç hafta içinde kendiliğinden yok olur. Doktor tedavisi ile alınan doğum kontrol hapı sayesinde bu kistleri yok olabilmektedir. Bu tedaviye rağmen yok olmayan kistler tıbbi ve cerrahi müdahaleler ile alınmaktadır.

Kistlerinizin takibi konusuna her zaman özen göstermelisiniz. Çoğu kistler zararsız olsa da 6 ayda bir doktorunuza muayene ettirmenizde fayda vardır. Kistlere belirtilen şikayetlerin eşlik etmesi durumunda yine doktorunuza
başvurma konusunda gecikmemeniz sizin ve bebeğiniz açısından faydalı olacaktır.

Fazla kilo ile kistler arasında nasıl bir bağlantı var? Merak ediyorsanız: https://www.bebek.com/fazla-kilo-polikistik-over-sendromunu-tetikliyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı