Kistler Hamileliği Engeller mi?

Çoğu kadının muzdarip olduğu konulardan biri de yumurtalık kistleridir. Bunlar içi sıvılarla dolu küçük kistlerdir. Yaklaşık olarak 30-40 cm boyutlarında irili ufaklı olabilmektedirler.

Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

Bu kistler başlıca olarak; kasıkta ağrı, adet dönemlerinde yoğun ağrı, cinsel ilişki esnasında ağrı şeklinde kendini gösterir. Ancak bu kistler ezilirse ya da patlarsa; baş dönmesi, şiddetli bulantı veya kusma, karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Kistin İyi Huylu Olup Olmaması Nasıl Anlaşılır?

Bunun kanısı doktor muayenesi ile ve ultrason testi ile yapılır. Bazı kadınlarda ise kan değerlerine bakılır. Kan değerlerinde, CA-125 gibi değerler yüksek bulunur ise bu tümör belirtisi olabilmektedir. Böyle durumlarda
çok az da olsa hastalardan MR’a başvurulması istenir. Ultrason muayenesinde bu kistlerin 10 cm’den daha iri olması, kist yüzeyinde değişiklikler bozukluklar olması, etrafındaki başka dokulara yapışık durması gibi durumlar, tehlike arz edebilecek durumlardandır.

Yumurtalık Kisti Hamilelik İçin Bir Engel Teşkil Eder mi?

Genel olarak yumurtalık kisti kadınlar için olumsuz bir durum teşkil etmezler. Bu durum anne adayları için de geçerlidir. Kistler kronik haldeyken, anne adayında hali hazırda bir kist varken hamile kalmak olağandır. Fakat nadiren görülebilen çikolata kistleri, hamileliğe engel teşkil edebilecek özelliklere sahiptir. Bu özellik çikolata kistlerinin diğer dokulara yapışık olabilmesidir, bu da sorun yaratabilmektedir.

Yumurtalık Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda ve anne adaylarında çoğunlukla rastlanan ve yaşanan, over kist adı verilen kisttir. Bu kistler
tehlikesiz olup genel olarak kendi kendilerine geçerler ve kaybolmaktadırlar. Çok az bir ihtimalle de olsa tedavisi gerekebilir. Ancak bu kistler şayet geçmez ya da büyüme gösterirse ameliyatla alınması, tedavi edilmesi gerekebilir.

Bu kistlerin boyutu 5-6 cm’den küçük ise çoğunlukla birkaç hafta içinde kendiliğinden yok olur. Doktor tedavisi ile alınan doğum kontrol hapı sayesinde bu kistleri yok olabilmektedir. Bu tedaviye rağmen yok olmayan kistler tıbbi ve cerrahi müdahaleler ile alınmaktadır.

Kistlerinizin takibi konusuna her zaman özen göstermelisiniz. Çoğu kistler zararsız olsa da 6 ayda bir doktorunuza muayene ettirmenizde fayda vardır. Kistlere belirtilen şikayetlerin eşlik etmesi durumunda yine doktorunuza başvurma konusunda gecikmemeniz sizin ve bebeğiniz açısından faydalı olacaktır.

NASIL HAMİLE KALINIR? HAMİLE KALMA ÖNERİLERİ konulu makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

NASIL HAMİLE KALINIR? HAMİLE KALMA ÖNERİLERİ: https://www.bebek.com/nasil-hamile-kalinir-hamile-kalma-onerileri/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

3 Yorum

  1. Merhabalar. Benim yumurtalıklarımda kist var fakat doktorum dogum kontrol hap yazdı içiyorum . Eger içmezsem büyüyorlar ve şiddetli agrı yapıyor büyüyünce. İçince de küçülüyor ama tamamen yok olmiyolar. Ve şuan hamile kalmak istiyorum onun içinde hapı bırakmam lazım , bırakırsam yine büyümeye başlayıp agrı yaparlarsa diye düşünüyorum bu hamilelige engel olur mu ve ne kadar dogru hamile kalmak bu durumda. Ama çok istiyorum hamile kalmaya çocuk yapmaya ne önerebilirsiniz

    1. Benimde 9 cm kistim var sogan kürü ve testere dişli aslan pençesi kullan sogan kurunu sabah testeredisli aslan pencesinide aksam kullan dilerim en kısa zamanda bebek sahibi olursun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.