hamilelikte-zararli-yiyecekler-nelerdir

Hamilelikte Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, anne adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli madde beslenmeleridir. Bu duruma özellikle özen göstermeleri gerekir. Çünkü anne adayı ne kadar iyi ve düzenli beslenirse, karnındaki bebeği de aynı derecede iyi beslenir ve sağlıklı bir gelişim süreci izler.

1-Pastorize olmayan süt ürünlerinden uzak durulmalıdır

Hamile kadınların uzak durması gereken besinlerden biri pastörize edilmemiş sütlerden yapılan yumuşak peynirlerdir. Bu tür peynirlerde bulunan listeria isimli bakteri, düşük, erken doğum ve doğum kusurlarına yol açabiliyor.

2-Çiğ ve az pişmiş et tüketilmemeli

Yiyeceğiniz etin, iyi pişmiş olmasına özen göstermelisiniz. Bununla birlikte salam, sucuk ve sosis gibi ürünleri iyi pişmişte olsa tüketmemeyi tercih edin. Çiğ etin içinde bulunan toksoplazma isimli parazit yine düşük yapmaya sebep olabiliyor. Hamilelik sürecinin ilk döneminde bu paraziti alan bebeklerde, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, göz ve sinir sistemi hastalıklarına yol açabiliyor.

3-Çiğ deniz ürünlerinden uzak durun

Çiğ deniz ürünlerinin tüketimi zehirlenmeye yol açacağından dolayı hamilelik sürecinde tüketmemek gerekiyor. Bunlar; midye, istiridye, karides ve az pişmiş kabuklu deniz ürünleridir.

Canınız balık yemek istiyorsa da mevsim balığı tercih edin ve civa içeren ton balığından, füme balıktan ve pişmemiş balıktan uzak durmalısınız.

4-Yumurtanın iyi pişmiş olmasına dikkat edin

Yumurta sadece hamilelik sürecinde değil genel olarak dikkatle yenmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Ancak hamilelik süresince yumurtanızın iyi pişmiş olmasına özen gösterin. Az ya da çiğ kalmış yumurta, besin zehirlenmesine yol açacaktır. Bu da ishal, bulantı, kusma ve halsizlik gibi belirtilere yol açar.

5-Çay, kahve ve kafeinli içecekleri azaltın hatta uzak durun

Çay, kansızlık ve demir eksikliğine yol açtığı için hamilelik döneminde çaydan uzak durmanız gerekiyor. Bununla birlikte kahve ve kafeinli içeceklerden de mümkün olduğunca az, hatta hiç tüketmemek gerekiyor. Fazla kafein, erken doğuma ve düşüğe sebep olabiliyor.

6-Diyet ürünlerini abartmayın

Hamilelik, 9 ay boyunca bebeğin gelişimi için önemli ve sağlıklı beslenilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreç boyunca da aldığınız kiloları hemen verme çabasına girmeyin. Bebeğinizin sağlığı için diyet ürünlerinden ve tatlandırıcılardan uzak durun.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın