hamile-kalmadan-once

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Toplumun temel taşı ailedir. Bir kadın ve bir erkeğin birleşmesinden meydana gelerek çoğalır ve hayatlarına devam ederler. Yani sağlığın yapı taşının sağlam olabilmesi için hem anne ve baba adaylarının hem
de ailenin diğer fertleri ile toplumun bu konuda gerekli duyarlılığa sahip olması baş koşuldur.

Aslında kısırlık sanılan ve doktora başvurulduktan sonra gerekli tetkitler yaptırılarak tedbirler alındıktan sonra
problemin kısırlık olmadığı ve çok basit bir vitamin eksikliği veya stres gibi psikolojik faktörler olduğu görülmektedir. Bu da gösteriyor ki bir anne adayının sürece hazırlanırken iyi bir hekime başvurması ve kan değerlerini baktırması ile beraber hem sosyal hem de fiziksel yaşantısına dikkat etmesi kaçınılmazdır.

 Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 Uyku düzeni ve beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Vitamin ve minerallerden zengin yiyecekler tercih edilirken
süt yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin besinler tüketilmeli, sebze meyve kaliteli protein için hormonsuz taze et ve mutlaka balık düzenli aralıklarla tüketilmelidir. Stresten uzak durulmalıdır. Çünkü anne adaylarının bu süreçte
hem hormonel dengesi değişmektedir hem de duygusal olarak daha kırılgan bir yapıda olmaktadır.

Anne adayının bebek için farklı kaygılara girdiği bu süreçte hem kendisinin hem de çevresinin bu ruhsal sürece
dikkat etmesi gerekir. Bebek sahibi olmaya hazırlanırken dinlenmek ile hantallık karıştırılmamış, mümkünse düzenli egzersizler ve mutlaka yürüyüş yapılmalıdır. Vücut kitle endeksinize dikkat etmelisiniz. Aşırı kilo hem hamile kalmanızı geciktirir hem de gebe kalsanız bile bebek sizden gerekli vitaminleri aldıktan sonra vücudunuzun zayıf düşmesine neden olmaktadır.

 Hamile Kalmak İçin Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Gebe kalmak için hormonel dengenizin uygun olması gerekir. Beynin salgılaması gereken prolaktin hormonunun yeterli sevide olması hem hamile kalmada hem de bebek beslenmesinde hayati öneme sahiptir. Tüm bunlarla beraber annenin kanında hormon ve TSH değerleri baktırmasının yanında, kan grubu testleri ve kızamıkçık testleri kan uyuşmazlığı ve bulaşıcı hastalıklara karşı alınması gereken diğer tedbirlerdir.

 

Nasıl hamile kalınır ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamile-nasil-kalinir/

Post navigation

Bir yanıt yazın