Gebelik için Ödem Atıcı Besinler

Gebelik Dönemi için Ödem Atıcı Besinler

Herkese merhabalar,

Gebelik döneminde anne adaylarının yaşadığı en sık problemlerden biri de ödem problemi…  Peki ödem nasıl oluşur? Gebelik Döneminde Ödem atıcı besinler nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir? Gelin, beraber imceleyelim.

Ödem Nasıl Oluşur?

Hamilelik sırasında vücuttaki kan miktarı %50’sinden fazlaya ulaşır. Artan su tüketimi ile birlikte damarlardaki sıvı miktarı artar ve bu da genişlemeye yol açar. Fakat bu genişlemenin miktarı artan sıvı hacmini tamamen karşılayamadığı için fazla sıvı, dokuların arasındaki hücrelerde birikir; bu duruma da ödem oluşur.

Hamilelik döneminde ödem probleminin yaşanmasının diğer bir nedeni de sağlıksız beslenme alışkanlıkları olabilir. Doğum sonrası dönemde de annelerin beslenme alışkanlıkları ödem probleminde doğrudan etkilidir.

Anneler yeterli ve dengeli beslenmelidir. Gün içinde 2-3 saat arayla ortalama 6 öğün yemek anneyi uzun süre aç bırakmayacağından metabolizmayı hep aktif tutarak dengeli bir durum yaratır.

Zamanında ve düzenli beslenmek ödemi ve dolaşım bozukluğunu engellemektedir.

Ödem Atıcı Besinler Nelerdir?

Ananas

Bromelain enzimi sayesinde vücudundaki fazla sıvının atımına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre bromelain vücutta ödemin yani fazla suyun emilimini ve atımını artırıyor.

Nar

Antioksidan bakımından zengin nar, içerisindeki enzimler sayesinde ödem attırıcı özelliğe sahiptir.

Yaban Mersini

Yaban mersini idrar yolu enfeksiyonlarını giderir ve idrar söktürür. Ödem söktürürken potasyumu yok etmez, bu çok önemli bir özelliktir. Yaban mersini antioksidan özelliği sayesinde ise idrar kesesini temizler ve sağlıklı tutmaya çalışır.

Muz

İçerisindeki potasyumla gebelikle oluşan ödemi atmanıza yardımcı olur.

Kivi

Kivinin yapısında bulunan pektin vücuttaki toksinleri temizlerken gebelik döneminde sık görülen ödem probleminin en aza indirilmesinde yardımcı olur.

Turp

Yüksek miktarda potasyum ve folat içeren turp, vücuttaki elektrolit dengesini kurarak ödemin atılmasına yardımcı olur. Gaz probleminiz yoksa hafta 1 kez haşlanmış şekilde turp tüketebilirsiniz.

Ödem atmak denilince sizin için çok güzel bir önerimiz var!

Doğum sonrası için ödem atıcı çay tarifimizi denemeyi unutmayın.

YouTube video

Malzemeler:

  • 2 ince dilim limon
  • 1 orta boy yeşil elma
  • 1 kabuk tarçın
  • 1 tatlı kaşığı rezene çayı
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 litre su

Yapılışı:

Limon, yeşil elma, tarçını kaynatın. Ocağın altını kapatıp rezene ve kimyonu ekleyin ve 10 dakika demlenmeye bırakıp süzün. Afiyet olsun.

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sevgiler.

Seray Tekin

Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı

Instagram: https://www.instagram.com/dytseraytekin/

Diyetisyen Seray Tekin

Herkese merhabalar, ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı Seray Tekin. 2021 yılında Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum ve Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde stajlarımı tamamladım. Sertifikalar: Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Kadın Sağlığında Beslenme

Post navigation

Bir yanıt yazın