Doğum Sonrası Yenmesi Gerekenler

Hamilelik esnasında dengeli beslenmek bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı açısından büyük önem taşır. Doğum sonrasında vücudun kendini toparlaması ve annenin hem kendine hem bebeğine doğru annelik yapabilmesi adına beslenmesine dikkat etmeye devam etmesi gerekmektedir. Aşağıda özellikle doğum sonrası yenmesi gereken besinler yer almaktadır:

Protein Grubu

Süt ve süt ürünleri

Et

Yumurta

Sert kabuklu yemişler

Tohumlar, çekirdekler

Baklagiller

Önemli: Vegan/ Vejeteryan iseniz B12 Vitaminini doğru oranda aldığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle kırmızı ette bolca bulunan B12’yi hayvansal ürün tüketmeyen vegan ve vejeteryanların baklagillerden alması önerilmektedir. Kinoa, protein oranı çok yüksek olan çekirdeklerdendir. Özellikle koyu renkli baklagiller vejeteryan annelerin süt üretimine katkıda bulunurlar.

Omega-3 Kaynakları

Ceviz yağı

Keten tohumu

Somon

Beyaz ton balığı

Omega-3 alımı için balıklar iyi besin kaynaklarıdır. Somonun civa oranı az olmasına rağmen haftada 2 kereden fazla tüketilmesi önerilmez. Bunun sebebi yeni doğmuş bebeğinizi belli bir oranda civaya maruz bırakmaktır. Bir hafta içinde çok balık tüketildiyse ondan sonraki hafta farklı besin kaynakları seçilerek dengeli bir beslenme uygulanmalıdır.

Tam tahıllı yiyecekler

Yulaf

Kahverengi pilav

Bulgur

Arpa

Buğday

Besin grupları arasında karbonhidratlar şekeri en hızlı enerjiye dönüştüren gruptur. Öte yandan basit şekerler bu görevi çok hızlı yerine getirdiğinden kişiyi kısa sürede enerjisiz bırakır. Dolaysıyla kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir. Örneğin canınız şeker istiyorsa elma, portakal veya muz tüketilmesi önerilmektedir.

Sebzeler & Meyveler

Her tür sebze ve meyve tüketilebilir. Hamilelik sonrasında önemli olan temiz gıdalar tüketmektir. Bu dönemde bağışıklık düşük olabileceğinden bağışıklığı güçlendirici besinler tüketilmelidir. Öte yandan en çok pestisit barındıran meyve ve sebzeler şunlardır: Patates, pırasa, çilek, elma, ıspanak, nektarin, üzüm ve biber. Bu gıdaları tüketmeden önce çok iyi yıkamak ve dezenfekte etmek gerekir. Bunun için elma sirkesi kullanılması önerilir.

Hamilelik sonrasında önemli olan dengeli beslenmektir. Yukarıda listelenmiş besin gruplarını dengeli bir şekilde diyetinize uyguladığınız takdirde hem kendiniz hem bebeğiniz için gerekli nutrisyon alınacaktır. Bu dönemde hamilelik esnasında alınan fazla kilolardan kurtulmak kesinlikle amaçlanmamalıdır. Bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından doğumdan sonraki dönemde annenin beslenmesine dikkat etmesi elzemdir.

 

Hamilelikte beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-beslenme/

Post navigation

Bir yanıt yazın