akulu-araba-secimi

Akülü Araba Nasıl Seçilir?

Akülü arabalar, bebeklerin ve çocukların en büyük hayali... Ebeveynler de çocuklarının hayalini gerçekleştirmek isterken "Akülü araba nereden alınır?" "Akülü araba neye göre seçilir?" "Akülü araba seçerken nelere dikkat etmeliyim?" gibi soruları soruyor ve cevaplarını arıyor... İşte bu yazı aklınızdaki bu sorulara cevap olmak için yazıldı.

Bitmek bilmeyen kış aylarının ardından evlere ve kreşleri tıkılan çocuklarımız, güneşin yüzünü göstermesiyle kendini açık alanlara atma hevesindeler.  Bol güneşli günlerde iş çıkışlarında yaşam kaynağımız minik yavrularımızı alıp parklarda keyifli bir şekilde oynamalarını izleyebiliriz.❤

Parktaki oyuncaklardan sıkılan yumurcaklar alternatif oyuncaklara yönelebilirler. Bisikletler, scooterlar, paten ve kaykaylar onlar için dayanılmaz derecede eğlenceli oyuncaklardır.

Ama bir tanesi var ki hemen her çocuğun vazgeçilmez arzusu: akülü çocuk arabaları!

Akülü Arabalara Ulaşmak Artık Zor Değil!

Çocuklar için üretilen şarjlı arabalar, ilk çıktıkları zaman bütçenizi sarsabilirdi. Akülü çocuk arabalarına ulaşmak, onları bulmak artık zor değil! Çocukluğumuzda iç geçirerek hayalini kurduğumuz akülü arabalara günümüzde rahatlıkla sahip olabiliriz. Artık üretim şartları ve teknoloji ile internetten bile rahatlıkla alabileceğimiz duruma geldik.

Unutmayın, Çocuklar Sizi Örnek Alırlar

Anne ve babalarını büyük bir hayranlıkla izleyen çocuklar onlar gibi giyinmek, davranmak ve konuşmak isterler. Yapılan her davranış onları etkiler. Sizin gibi öğretmen, aşçı, vinç operatörü vb. olmak isteyebilirler.

En önemlisi anne ve babası gibi araba kullanmak isterler. Onlar da kendi boyutlarına uygun şarjlı arabalar ile bu sürüş deneyimini elde edebilirler. Çocukların biz yetişkinler gibi hareket özgürlüğünü tatmalarını akülü çocuk arabaları ile sağlayabiliriz.

aukulu-araba

Akülü Araç Sürmenin Çocuklarımıza Ne Gibi Yararları Olur?

  • Oyun, çocuklarımız için sadece ‘eğlenme’ anlamına gelmez. Oyun oynamak çocuklarımızın ilerleyen yaşlarında zorluklara göğüs germelerini sağlayacak, onlara problem çözme ve sosyal becerileri kazandıracaktır.

Akülü arabalar da sevimli yumurcaklarımızda benzersiz becerileri eğlenceli ve güvenli bir şekilde geliştirmeye yardımcı olur.

  • Çocuklarımıza 18 yaşına geldiğinde, elimizdeki sihirli değnek ile dokunup onlara bağımsızlığı öğretmemiz mümkün değildir. Bağımsızlıklarını çocukken geliştirmeye başlarlar.
  • Güvenli ortam sağladıktan sonra akülü araçlara binince çocuklarınızın karar verme yetileri gelişecektir. Yokuş aşağı inince ne olur? Sağa mı yoksa sola mı dönmelidir? Bu, onun hızlıca düşünüp kendi kararlarını vermesini sağlayacaktır.

Yaptığı seçimlerin sonucuna katlanacak ve kararlarının arkasında durmayı öğrenecektir.

  • Akülü arabaları ev içinde kullanmanın pek imkânı yok. Dolayısıyla bu durum onları açık havada oynamaya teşvik edecektir. Bol güneş ışığı, temiz hava, cıvıldayan kuşlar, börtü böcekle dolu mekanlar kendilerinden başka canlıları onlara gösterecektir. Şarjlı araçlarına atlayıp gezintiye çıkan yavrularımız bilgisayar oyunlarının esiri olmayacaklardır.
  • Hızla büyüyen yavrularımızın makine ve aletlerle bedenlerinin nasıl etkileştiğini öğrenmeleri gerekir. Bunun için de akülü arabalar imdada yetişecektir. Motor beceriler arttıkça çocuğumuzun sporda ve sanatta başarılı olması sağlanabilir. Belki yavrumuz ileride ünlü bir cerrah, sanatının zirvesine bir ressam ve belki de işinde aranan başarılı bir mühendis olacaktır.
  • Akülü araçlara aynı mekânda binen çocuklar toplulukta nasıl çalışacaklarını öğrenecektir. Alanda akülü arabalarında serbestçe dolaşan çocuklar, kazaya sebebiyet vermemek için yönlerini belirlerler.

Böylelikle birbirlerinin önüne çıkmadan nereye nasıl gideceklerini göz, el ve ayak koordinasyonu ile sağlarlar. İki kişilik araçlarda ise paylaşmayı ve beklemeyi sabırla öğrenirler. Biri aracı kullanırken diğeri ona güvenmeyi öğrenecek ve arkadaşlar, kardeşler arasındaki güven bağı güçlenecektir.

  • Akülü arabalar uzun süre kullanabileceğiniz bir oyuncak olacaktır. Çocuklara akülü arabalardan uygun olanını aldığınızda sıkılmadan onunla oynayacaktır. Hele ki bilgisayar oyunlarının her geçen gün kendini güncelleyip hep yenisini aldırdığını düşünürsek, akülü arabanın daha iyi bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz.

Akülü Araba Kullanımında Yaş Aralığı Kaçtır?

Akülü arabalar 3 yaş ve üstündeki çocuklar için daha uygun olacaktır, ancak artık üretilen şarjlı arabaların birçoğunda uzaktan kumandaya rastlamak mümkün.

Bu özellik sayesinde yürümeye başlayan bebeklerinize dahi, özel güvenlik önlemleri alarak araca binme zevkini tattırabilirsiniz. ❤

Uzaktan kumanda sayesinde anne ve babalar kontrolleri elinde tutuyor. Güvenli bir kullanım için bizleri rahatlatıyor. Henüz gaz ve direksiyon hakimiyetine erişemeyen yavrularımız da heyecanlı sürüş keyfinin tadına varacaktır.

storm akülü araba

İşte kumanda ile kontrol edilebilen çok hesaplı bir akülü araba önerisi: baby toys Storm!

uzaktan kumandalı akülü arabaAkülü Arabalar Çocuklarımız İçin Yeterince Güvenli Midir?

Oyuncak seçimi her açıdan zordur. Çocuğuma yarar sağlar mı? Ne kadar sürede oynayacak? Oyuncağından çabuk sıkılır mı? Ve en önemlisi ona zarar verir mi? Yani onun için güvenli olup olmaması bizi endişelendirir.

Aslında çocuklar için akülü arabalar bindikleri kaykay, bisiklet ve paten gibi oyuncaklara nispeten daha güvenilirdir. Çocuklar bisiklet, paten, kaykay ve scooter gibi oyuncaklara binip yüksek hızlarda çarpışmalara maruz kalabilecekken akülü arabalarda bu tarz kazalara pek rastlanmaz. Ayrıca küçüklerimizin ağzına atacakları minik parçaları da yoktur. Böylelikle boğulma tehlikesi yaşamazlar.

Riskler ve tehlikeler her oyuncakta olabileceği gibi şarjlı arabalarda da bulunmaktadır. En büyük risk kullanılan alandan kaynaklanacaktır. Su kenarlarından, engebeli yollardan ve trafiğe açık mekanlar gibi alanlardan uzak tutarsak sorunu en aza indirgeyebiliriz.

Emniyet kemerlerini bağlamak da alınan önemli önlemler arasında yer alacaktır. Akülü araçların düşük hızda olanları için emniyet kemerleri gereksiz gibi görülebilir, fakat fazladan önlem göz çıkarmaz. Kask kullanılarak ek bir güvenlik özelliği katabiliriz.

Çocuğunun başında duran dikkatli ve duyarlı bir ebeveyn, onun akülü arabalarla muhteşem yolculuğunu gönül rahatlığı ile izleyecektir.

uzaktan-kumandali-akulu-araba

Akülü Araba Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuklar tarafından rağbet gören akülü çocuk arabaları oyuncak üreticilerinin dikkatini çekmiş ve geniş bir ürün yelpazesi geliştirmesine yol açmıştır.

Çiftlik traktörleri, jipler, üstü açık spor arabalar, motosikletler ve hatta trenler bile mevcuttur. Çocuğunuzun ilgisine göre aracı seçerek sürüşü onun için daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Akülü arabalarda en önemli farklardan biri de aracın boyutudur. Yürümeye henüz başlamış bebeğimiz de, 13-14 yaşlarındaki çocuklarımız da sürüş deneyimi yaşamak isterler.

baby toys akülü araba

Miniklerde uzaktan kumandalı türler tercih edilmeliyken büyük çocuklarımız için de kilo taşıma kapasiteleri dikkate alınmalıdır.

baby toys bir ebebek markası, dolayısıyla hem kaliteli hem de çok hesaplı! baby toys Off Road ve baby toys Storm da mükemmel akülü araba alternatifleri…

Araç seçerken akülü araba fiyatları da göz önünde bulundurulmalıdır. Zira çocuğumuz 5 yaşındaysa ve oyuncağı birkaç yıl daha kullanabilecekse en büyük boydaki akülü arabayı tercih etmemiz yerinde olacaktır.

Aman Dikkat, Minik Sürücümüz Yolda Kalmasın!

Saçları rüzgârda savrularak giden neşesi yerinde havalı yavrumuzun şarjı biten bir akülü arabayla forsunu söndürmek onun için pek üzücü olabilir. Çocuğumuzun karizmasını sarsmak istemeyiz.😎

Aracın ne kadar güçlü olduğunu gösteren faktörlerden biri akü voltajıdır.  Voltaj yükseldikçe akülü arabanın fiyatı ve hızı artacaktır.

Geri dönüşümlü piller takılı olmasına dikkat etmek doğamızı koruyacaktır. Akünün kullanılmadığı zamanlarda ne sıklıkla doldurulması gerektiği ve akülü arabanın şarjının ne kadar sürdüğünü de iyice araştırmakta fayda vardır.

akülü arabalar

Dilerseniz “Akülü Araba Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?” Konulu videomuzu da izleyebilirsiniz:

YouTube video

 

Herkese mutlu ve keyifli günler dileriz…

Post navigation

Bir yanıt yazın

15-18 Aylık Bebek Beslenmesi

Kucak Alışkanlığından Vazgeçirmek için Öneriler

Bebeğinizi mutlu etmenin yolları