8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • Ayakta tutulduğu zaman ayaklarının üzerine bir miktar ağırlık veriyor olmalıdır.
 • Bir küpü yada başka bir nesneyi bir elinden öbür eline geçirebilmesi lazımdır.
 • Bir oyuncağı arayıp bulmalı ve avucunun içine almalıdır.
 • Duyduğu bir sese doğru dönebilmelidir.
 • Artık bebeğiniz bir yere veya bir kişiye tutunarak ayakta durabilir.
 • Oyuncağını vermemek için direnir.
 • Ulaşamayacağı bir oyuncağı almak için çabalar.
 • Ce-e oynayabilir.
 • Karnının üstünde yatarken oturur duruma geçebilir. Baş parmağı ile işaret parmağını kullanarak küçük nesneleri parmaklarının arasında tutabilir.
 • Bebeğiniz biraz erken olmakla beraber oturur durumda iken kendini itip ayakta durur pozisyona gelebilir.
 • Yarı anlaşılır bir şekilde anne-baba diyebilir.
 • Hatta bebeğiniz güle güle oyunu oynayabilir ya da giden birisine baş baş yapabilir.

8 Aylık Bebek Beslenmesi – Parmak Besinlerine Geçiş

Çoğu bebekler yedi aylık olduklarında bazen daha da önce parmak besinlerini yemeğe hem istekli hem de yetenekli duruma gelirler (artık parmakları ile nesneleri kavrama yetenekleri gelişir). Bu geçiş yavaştan daha ziyade birden olur. Bebekler ağızlarının içine birilerinden bağımsız besin götürebileceklerini keşfettikleri zaman, ağızlarının içine ustaca sokabilecekleri besinlerin sayısı süratle artar. İlk önceleri birçok bebek ekmek parçasını yumruğu içine alarak kemirir. Parmaklarını tam kullanamadığı için ekmek onun en rahat tutabileceği besindir.

8 aylık bebek beslenmesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayın.

Blw yöntemi nedir? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Avuç içinde kalan son besin parçasını yemek biraz sorun yaratabilir ve bu durumu ağlayarak protesto edebilir veya bunu avucundan yere bırakıp yenisini isteyebilir. 🙂

Parmak besinlerini idare etmeyi öğrenmek genelde yemek masasında özgür kalmak yolunda ilk atılmış adımdır. İlk parmak besini olmayı hak edecek besinler arasında bebeğin diş etleri arasında dolaştırılıp yutulabilir hale getireceği veya ağız içinde çiğnemeye gerek kalmadan dağılabilen besinler yer alırlar. Bu besinler büyük çoğunlukla çiğnenebilir parçalar halinde kesilmiş olmalıdırlar. İyi seçimler arasında saf buğdaydan yapılmış ekmekler veya tostlar, küçük peynir çubukları, yumuşak muz, armut, şeftali ve kayısı parçaları, yumuşak pişirilmiş havuç, patates, brokoli, yumuşak köfteler, lop pişirilmiş yumurta sarısı ve beyazını yiyebilecek duruma geldiğinde tüm yumurta sayılabilir. Parmak besinlerini vermek için kırılmayan bir tabak üzerinde veya bebeğin beslenme masasının üstüne dört beş parça serpiştirin ve bebek yedikçe yerlerine yenisini koyun.

8 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?

8 aylık erkek bebek ortalama 8500 gr, 8 aylık kız bebek ise ortalama 8200 gr ağırlığındadır.

8 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır?

 • 8 aylık kız bebek boy alt sınırı: 62
 • 8 aylık kız bebek boy üst sınırı: 75
 • 8 aylık erkek bebek boy alt sınırı: 63
 • 8 aylık erkek bebek boy üst sınırı: 77

8 Aylık Bebek Uykusu

Bu dönemde ek gıdaya geçişi iyice tamamlamış olacağından geceleri daha uzun süre uyuyabilir. Bebeğinizi ek gıdaya geçtikten sonra gece emzirmek için uyandırmanıza gerek yoktur.

Ancak bebeğiniz daha hareketli bir döneme girdiğinden daha erken saatlerde uyanmaya başlayabilir. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken şeylerden biri yatakta güvenliğidir. Çünkü 8 aylık bir bebek, artık tutunup kalkma eğilimleri gösterebilir. Bu nedenle yatağı onun için özellikle geceleri tehlikeli olabilir. Yatak bariyerleri alabilir veya fermuar ile çıkma bölmeleri olan park yatakları tercih edebilirsiniz.

8 Aylık Bebek videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

8 Aylık Bebek Emekler Mi?

Öncelikle emeklemenin tamamen bebeğe özgü bir davranış olduğunu unutmayalım. 8 aylık bir bebeğin henüz emeklemeye başlamamış olması onun gelişiminin yavaş olduğu anlamına gelmez.

Kilosundan dolayı bazen emeklemekte bebeğiniz zorlanabilir veya yalnızca canı istemediği için emeklemiyor olabilir. 🙂 Bunu iyi gözlemlemeli ve eğer gerçekten bir sorun olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

8 Aylık Bebekler Neler Yiyebilir?

İşte bebeğinizin keyifle yiyebileceği bazı tarifler:

YouTube video

YouTube video

YouTube video

8 Aylık Bebek Oyunları

Artık bebeğiniz kendi kendine oturduğu için, önüne oyuncakları koyduğunuzda oynamaya başladığını göreceksiniz. Tek başına oyuncakları tutabilir, oynayabilir, elden ele değiştirebilir. Bu nedenle ona yumuşak oyuncaklar alıp gelişimine destek olabilirsiniz.

Bebeğiniz bu aylarda emekleme hazırlıklarına başlar, bu nedenle onu teşvik edecek oyunlar oynayabilirsiniz.

8 Aylık Bebek Doktor Kontrolü

Doktorların çoğu bu ayda rutin sağlam çocuk muayenesi yapmazlar, ancak eğer bir sorununuz ya da bebeğinizin bir problemi varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Alışveriş Önerisi – Satın Alın

8 aylık bebeğiniz artık tutunup kalkmaya başlayabilir, bu  durumlarda ev kazaları yaşanmaması için evde güvenlik ürünlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Şimdi Sıra Sizde – Yorum Yazın

8 Aylık bebeğinizi nasıl büyütüyorsunuz? Bu ay içerisinde yaşadığınız sorunlar nelerdi? Nasıl üstesinden geldiniz? Diğer anneler için, yorumlarınızı bekliyoruz.

Beğenip Paylaşmayı Unutmayın!

Diğer annelerin ve anne adaylarının da okuyup bilgilenmesi için 8 aylık bebek gelişimi konulu makalemizi beğenip paylaşmayı unutmayın!

 

Post navigation

 • Benim kızım şuan 8 ayın içinde.ayin 10nda yeni girmiş bulundu.7imiz bitti.ama bu yazılanları okuyunca ben baya üzüldüm.oturma durumu daha hic yok.surekli devriliyo.kol kasları baya kuvvetli bi çocuğun yapabileceği şeyleri okudum.bu yazıya göre benim kızım geri kalmış baya.sirt üstü konumdan yüz üstüne dönebilmesi için biraz ugrasiyo.ama yüz ustu iken sırt üstü çok çok rahat dönüyor.daha kesinlikle kollarıyla destek alamaz.biz baya gamsiziz.bebisi bu ayda bizim gibi olan anne varmi.benim oğlumda var şuan 7 yaşında ama 10 ayı bitti yuruduydu.hic hatırlamıyorum.onda galiba böyle bi durum yaşamadık.

 • Evet canım geç kalmissin tabiki benim kizim bir hafta sonra sekiz aylık olacak ellerinden tutup kalkmayı adim atmayı çok seviyo cokta heyecanlaniyo ben 6 buçuk aylıkken uturtmaya başladım çevredekiler ne kadar erken deselerde biryeri agrir falan desede umursamadım şuan vidyodaki herşeyi hemen hemen yapıyoruz şükür biran önce üzerine düş canım alışsın😊 kolay gelsin

 • Merhaba benim kızım da yedinci ayını dolduracak az kaldı burada yazanların çoğunu yapıyor, yüz üstü çok rahat dönerken tekrar sırt üstü dönemiyor. Zamanla olur geliştirir kendini. Tek sorun bizde uyku, ahh geceleri belli bir saatte uyanıp yatağında oyun oynamaya başlıyor onun gülücük sesine uyanıyorum ve tekrar uyuması çok uzun sürüyor ve de sallayarak olduğu için çok yoruyor hala bir çözüm bulamadık bu duruma 🤦‍♀️

 • Merhaba benim kızım 8aylık oldu burada yazılana göre 8aylık bebeğin boyu62ile 75olması gerekiyor benim kızım 6aylık muayenede 70cm di bi sorun mu var acaba birde henüz dişlerimi çıkmadı acaba neden?

 • Bizde sürünmeye gayret var ancak sonuç yok ben ek gıda konusunda çok zorlanıyorum yemek istemiyor klasik görünce ağız kapanıyor, ama meyve de hemen acıyo ağzını 😔 biz de oturuyoruz ancak arada yanlara devriliyor 🤭

Bir cevap yazın

Doyurucu Bebek Muhallebisi

Bebeğiniz için Besin Değeri Yüksek 9 Un Çeşidi

8 Aylık Bebek Beslenmesi